Reklama

Nigdy nie przycinaj tak drzew. Kara pieniężna uderzy po kieszeni

Drzewa w ogrodzie lub na działce nadają przestrzeni charakteru i cieszą oczy właścicieli. Niekiedy wymagają jednak przycięcia – nie tylko ze względów estetycznych, ale także dla bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że w tym względzie nie mamy pełnej swobody. Sprawdź, jak przycinać gałęzie zgodnie z prawem, by uniknąć płacenia wysokich kar pieniężnych.

Przycinanie drzew na własnej działce

Wydawać by się mogło, że mamy pełne prawo decydowania o tym, co zrobimy z zasadzonymi na terenie naszej posesji drzewami. Okazuje się, że ich wycinka oraz liczne zabiegi pielęgnacyjne są regulowane przepisami prawa, a właścicielom nie wszystko wolno.

Od 2017 roku w kraju obowiązuje nowelizowana ustawa o ochronie przyrody, której treść określa m.in. zasady pielęgnacji drzew na działkach prywatnych. Wykonywanie cięć pielęgnacyjnych, czyli np. ogławiania, co do zasady nie wymaga uzyskania wcześniejszych pozwoleń. W teorii nie ma także obowiązku zgłaszania takich prac w urzędzie. Istnieje jednak pewne ograniczenie, które określa jak dużą część gałęzi wolno nam usunąć. W art. 87 a Ustawy o ochronie przyrody możemy przeczytać, że:

Reklama

Oznacza to, że jeśli usuniemy ponad 30% korony, w świetle prawa dokonujemy uszkodzenie drzewa. Obcięcie powyżej 50% traktowane jest jako zniszczenie drzewa, za które grożą konsekwencje finansowe.

Sprawdź: Ogrzewanie domu owsem - czy jest legalne? Ile można zaoszczędzić?

Przycinanie drzew - wyjątki w ustawie

Warto wiedzieć, że od określonych w ustawie ograniczeń przewidziano kilka wyjątków. Obecnie można usunąć powyżej 30% korony drzew, jeśli:

  • usuwamy wyłącznie gałęzie obumarłe lub nadłamane,
  • chcemy uformować lub zachować nadany wcześniej kształt korony drzewa,
  • wykonujemy specjalistyczny zabieg, którego celem jest przywrócenie stabilności drzewa.

Co istotne, zanim przystąpimy do przycinania gałęzi, prawo nakazuje nam upewnić się, że przypadkiem nie uszkodzimy znajdujących się w nich ptasich gniazd. Dla bezpieczeństwa dobrze jest wykonywać cięcia poza sezonem lęgowym, który trwa od 1 marca do 15 października.

Dodatkowymi obostrzeniami objęto również drzewa rosnące na terenach wpisanych do rejestru zabytków. W tym przypadku wolno usuwać jedynie martwe lub uszkodzone gałęzie. Wszelkie inne zaplanowane prace wymagają uzyskania zgody konserwatora zabytków, który zarządza wyróżnionym obszarem.

Sprawdź: Obowiązkowy zabieg jesienią. Bez niego na wiosnę nie poznasz swojego ogrodu

Kara za nadmierne przycięcie gałęzi

Uszkadzając lub niszcząc drzewo, należy liczyć się z karami pieniężnymi. Zazwyczaj nakłada je wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Kara administracyjna jest wysoka i zazwyczaj sięga wielu tysięcy złotych. Na uiszczenie kary mamy 14 dni od dnia, gdy decyzja o ukaraniu staje się ostateczna. W ciągu dwóch tygodni możemy jednak złożyć wniosek o rozłożenie płatności na raty, jednak na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Jeżeli stopień zniszczenia świadczy o tym, że drzewo przeżyje dokonane cięcia, wtedy 70% kary może zostać odroczone na 5 lat. Jeśli po upływie wyznaczonego czasu okaże się, że roślina przetrwała, kara może zostać umorzona. Jest to możliwe również w sytuacji, gdy drzewo obumrze z przyczyn niezależnych od cięcia, np. zostanie przewrócone przez burzę lub wichurę.

Sprawdź: Ogrodnicy zawsze to robią w październiku. Trawnik będzie bujny i soczyście zielony

Gałęzie drzew sąsiada - co robić, gdy wchodzą na naszą posesję?

W praktyce mamy prawo przycinać wyłącznie drzewa rosnące na działce, której jesteśmy właścicielami. Nie wolno naruszać drzew na terenach należących do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W polskim prawie przewidziano jedną sytuację, która daje zgodę na przycięcie cudzych roślin. Zgodnie z art. 150 Kodeksu cywilnego:

W tym przypadku najistotniejsza jest druga część przepisu, zgodnie z którą obcięcie gałęzi czy korzeni drzewa należącego do sąsiada bez wcześniejszego zażądania, by zrobił to sam, jest łamaniem prawa. Chcąc uniknąć kary, warto złożyć takie żądanie na piśmie.

Sprawdź również:

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed mrozem? Niektóre gatunki są bardzo delikatne

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Fenomenalny sposób bez wykopywania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gałęzie | drzewa | przycinanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama