"Nigdy nie miałam w ogrodzie tak pięknych krzewów". Mają kwiaty-giganty

Szukacie wyjątkowych krzewów do swojego ogrodu? "Nie mogę się na nie napatrzeć. Mają mnóstwo pąków, więc długo jeszcze będą cieszyć oko. Nigdy nie miałam w ogrodzie tak pięknych krzewów" - jeśli skusił was ten opis, to czas pomyśleć o hibiskusie bylinowym. Pani Marta jest zachwycona i przyznaje, że na pewno nie pożałujecie.

Cieszymy się, gdy opowiadacie nam o swoich pasjach. Dzielicie się swoimi sprawdzonymi kulinarnymi pomysłami, tak, jak ostatnio panie z Koła Gospodyń Wiejskich (Zapomnisz o zwykłych ogórkach małosolnych. Ten jeden składnik zmienia wszystko). Zdradzacie sprawdzone triki ogrodnicze, jak pan Zbigniew z Zielonej Góry, któremu udało się wyhodować pomidory giganty. Ostatnio napisała do nas pani Marta. Przesłała zdjęcia ze swojego ogrodu. Zależało jej na tym, aby zachęcić tych, którzy kochają odpoczynek w otoczeniu pięknych kwiatów, do uprawy hibiskusa bylinowego.  

Reklama

- Wiem, że nie każdy zna te krzewy, a są niesamowite. Zobaczyłam je nad Balatonem. Rosły prawie przy każdej restauracji, hotelu. Wielkie, piękne kwiaty w kilku kolorach, trochę podobne do malwy, ale wielokrotnie większe. Bardzo chciałam mieć je w ogrodzie, są przeurocze. Nie wiedziałam jednak, jak się nazywają, ale w końcu je znalazłam. Hibiskus bylinowy. Jeden krzew kosztował wiosną ok. 35 zł. Kupiłam dwa. Posadziłam w maju, a w połowie lipca zaczęły kwitnąć. Każdy kwiat to średnica 20 cm i więcej. Są wspaniałe, ale delikatne. Wrażliwe na deszcz i słońce. Potrzebują dobrze nawiezionej ziemi i dobrego podlewania. Nie mogę się na nie napatrzeć. Mają mnóstwo pąków, więc widać, że długo jeszcze będą cieszyć oko. Nigdy nie miałam w ogrodzie tak pięknych krzewów. A to dopiero początek. One rosną do dwóch metrów! - opisuje zachwycona pani Marta. 

A tak prezentuje się opisany przez panią Martę hibiskus bylinowy:

Hibiskus bylinowy - uprawa

Hibiskus bylinowy kwitnie od lipca do października i jest dość wymagającą rośliną. Po pierwsze trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki uprawy, czyli słoneczne i ciepłe miejsce. Najlepiej, aby było osłonięte od wiatru. Ważne jest też podłoże - krzew lubi glebę żyzną, próchniczą, mającą stale zachowaną wilgotność. Gleba dobrze jak będzie o odczynie od kwaśnego do obojętnego.

Kiedy sadzi się hibiskusa bylinowego? Najlepsza pora to maj-czerwiec. 

Największą ozdobą krzewu są piękne, duże kwiaty. Jak zauważa pani Marta, są one bardzo delikatne - są otwarte przez 1-2 dni, ale nie jest to powód do zmartwień. Hibiskus zawiązuje dużą liczbę pąków. A dodatkowo, jeśli zadbamy o to, aby usuwać przekwitłe kwiaty, to przedłużymy kwitnienie krzewu.

Nawożenie hibiskusa bylinowego

Kolejną podstawą pielęgnacji hibiskusa bylinowego jest odpowiednie, regularne nawożenie. Wielu ogrodników podkreśla, że najlepiej posadzić go w ziemi, która zasilona będzie kompostem. Wiosną hibiskusa odżywia się nawozem wieloskładnikowym, później można wybrać taki, który zawiera więcej potasu i fosforu. W sierpniu zabieg nawożenia nie będzie już hibiskusowi potrzebny.

Sprawdź, jak zrobić kompost z resztek roślin

Hibiskus bylinowy - przycinanie

Kiedy przycinać hibiskusa? Zabieg ten wykonuje się przed każda zimą. Wtedy roślinę (pędy) ścinamy do ok. 10 cm nad ziemią. Najlepiej okryć go po tym np. agrowłókniną.

Czytaj również: 

Ketmia (hibiskus): Pielęgnacja i uprawa

Kalendarz ogrodnika na sierpień. Co trzeba zrobić w ogrodzie w sierpniu?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hibiskus | krzewy kwitnące krzewy w ogrodzie
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama