Nie tylko jabłonie. Jakie drzewka owocowe najlepiej sadzić wiosną?

Zgodnie z kalendarzem ogrodnika, jednym z terminów, kiedy możemy zacząć już myśleć o sadzeniu drzewek owocowych, jest wczesna wiosna. Jakimi gatunkami roślin powinniśmy zająć się w sadzie tuż po ustąpieniu zimowych przymrozków i w jaki sposób mamy się za to zabrać? Podpowiadamy, jak zrobić to tak, aby nie uszkodzić naszych upraw.

 • Kalendarz ogrodnika 2023 określa konkretny termin, od kiedy sadzi się drzewka owocowe. Taka informacja może być bowiem niezwykle istotna dla sadowników amatorów, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z hodowlą roślin uprawnych.
 • Przypominamy, którym gatunkom koniecznie będziemy musieli teraz poświęcić uwagę, planując prace w ogrodzie. Wyjaśniamy, jakie drzewka owocowe sadzić wiosną tak, aby wszyscy zainteresowani mieli świadomość, kiedy sądzimy jabłonie i inne rośliny.
 • Zdradzamy również inne pomocne triki, które zagwarantują nam udaną uprawę. Poniżej podpowiadamy między innymi, co ile sadzić drzewka owocowe

Reklama

Kiedy sadzi się drzewa owocowe? Są dwie poprawne odpowiedzi

Sadownicy od dawna spierają się co do tego, kiedy sadzi się drzewka owocowe. Można rzec, że występują dwa zasadnicze terminy, gdy jest to zalecane. 

Zgodnie z kalendarzem ogrodnika możemy zdecydować się na:

 • wiosenne sadzenie drzewek owocowych (od połowy marca do maja)
 • jesienne sadzenie drzewek owocowych (od końca września/października)

Wybór terminu zależy jednak od czynników m.in. fizjologicznych i klimatycznych, typu rośliny, a także od możliwości i upodobań konkretnych sadowników

Chociaż nie ma konkretnych dat, w których miesiącach najlepiej to robić, marzec może okazać się świetnym czasem na takie prace. Oczywiście, pod warunkiem że ziemia nie jest już zmarznięta, a temperatura wynosi powyżej 4 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie sadzonka może zostać uszkodzona lub całkowicie zniszczona przez mróz. 

Sprawdź: Wiosenne sadzenie truskawek. Pierwszy termin zbliża się wielkimi krokami

Jakie drzewka owocowe sadzić wiosną tak, by ich nie uszkodzić?

Jesienne sadzenie drzewek owocowych gwarantuje sadzonkom korzystne warunki wilgotnościowe. Ten termin sprzyja lepszemu przyjmowaniu się niektórych gatunków o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym. Na przełomie października i listopada warto wysadzać zwłaszcza grusze i orzechy. 

Jeżeli zaś chodzi o to, jakie drzewka owocowe sadzić wiosną, to dotyczy głównie odmian ze słabo rozwiniętym systemem korzeniowym, m.in.:

 • brzoskwini
 • śliwy
 • moreli
 • czereśni
 • niektórych odmiany jabłoni (na podkładkach M-9)

Przy wiosennym sadzeniu drzewek owocowych warto jednak zabrać się za sadzenie jak najwcześniej np. w marcu lub w kwietniu. Dobrze robić to jeszcze przed początkiem okresu wegetacji, gdy tylko ziemia rozmarznie.

 

Jeśli zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, zalecane jest obfite podlewanie wodą, z uwagi na deficyt wody w glebie. Niezależnie od wybranego terminu sadzenia drzewek owocowych, rośliny należy dobrze zabezpieczyć przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. 

Kiedy sadzimy jabłonie na wiosnę? Ich czas zbliża się wielkimi krokami

Z uwagi na fakt, iż młode jabłonie w sklepach ogrodniczych najczęściej sprzedaje się w formie sadzonek z odkrytymi korzeniami, warto pospieszyć się z ich wysadzaniem do gruntu. Zaleca się, aby zrobić to jeszcze w marcu. 

W przypadku sadzonek sprzedawanych ą w pojemnikach drobne opóźnienie lub wysadzanie jesienią już po okresie wegetacyjnym również powinno sprawdzić się bez problemu.

Przeczytaj: Kiedy sadzić tuje i co zrobić, żeby się dobrze przyjęły?

Co ile sadzić drzewka owocowe? Odległość ma kolosalne znaczenie

Świadomość, kiedy sadzi się drzewa owocowe to jednak nie wszystko. Znaczenie ma również miejsce, w którym znajdą się nasze sadzonki. Powinny być one wysadzane w nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru obszarze. Najlepiej w rzędach, jednak z zachowaniem dystansu. 

Zbyt mała odległość pomiędzy dwoma młodymi drzewkami zmusi je bowiem do walki o dostęp do światła oraz inne zasoby, a to negatywnie odbije się na kondycji upraw i zwiększy ich podatność na choroby. 

Zatem, co ile sadzić drzewka owocowe tak, aby nie zabrakło im minerałów, a jednocześnie nie marnować miejsca w sadzie? Trzeba tutaj wziąć pod uwagę przede wszystkim ich oczekiwaną wielkość:

 • duże drzewa owocowe powinny być sadzone co 4 metry
 • średnie drzewa owocowe trzeba posadzić co 3 metry
 • małym drzewom owocowe wystarczy zapewnić 2 metry przestrzeni

Czytaj również:

Na mur albo na płot. Kiedy sadzić pnącza zimozielone?

Wiosenne sadzenie borówki amerykańskiej. Postaw na te odmiany

Jak dbać o róże w doniczce? Warto trzymać się tych złotych zasad

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drzewa owocowe | kalendarz ogrodnika | uprawa roślin
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama