Nie kupuj więcej truskawek! Posadź krzaczki i użyj tego nawozu

Uprawianie truskawek w przydomowym ogródku to w tych czasach świetna opcja. Szalejąca inflacja wpłynęła znacząco na ceny tego letniego owocu. Mimo rozpoczynającego się sezonu na truskawki są one drogie. Jeśli chcemy się cieszyć dużymi i soczystymi owocami, warto zastosować domowy nawóz z drożdży do truskawek.

Domowy nawóz z drożdży do truskawek - działanie

Nawożenie truskawek jest bardzo ważnym elementem uprawiania tej rośliny. Jest ona bardzo płytko ukorzeniona, więc nie może ona czerpać z dużego obszaru ziemi. Z tego powodu wzbogacanie jej gleby pozwoli na dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do rozwoju truskawki.

Idealnie sprawdzi się do tego domowy nawóz z drożdży do truskawek. Naturalny dokarmiacz dostarczy krzaczkom owocowym witaminy B, która pobudzi je do wzrostu i wzmocni układ korzeniowy. Potas, fosfor i cynk w domowym nawozie pozwolą na zwiększenie ilości kwiatów, a tym samym plonów z krzaków truskawki.

Reklama

Domowy nawóz z drożdży do truskawek zapobiegnie atakom szkodników. Zadziała również ochronnie i obniży ryzyko zachorowania rośliny na choroby grzybowe takie jak m.in. szara pleśń czy mączniak.

Jak zrobić nawóz z drożdży do truskawek?

Zrobienie domowego nawozu z drożdży do truskawek jest bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w: 

  • 100 gramów świeżych drożdży 
  • 10 litrów ciepłej wody. 

Do pojemnika wlewamy przygotowaną ciepłą wodę, a następnie kruszymy do niej drożdże. Całość mieszamy, aż składniki połączą się ze sobą. Tak przygotowaną mieszankę pozostawiamy na około godzinę. Po odczekanym czasie domowy nawóz z drożdży do truskawek jest gotowy. 

Warto wiedzieć, że drożdże, których używamy do zrobienia preparatu, mogą być przeterminowane. Będzie to więc świetny sposób na wykorzystanie zapomnianego w kuchni składnika, któremu minęła data ważności.

Preparatu nie trzeba rozcieńczać i bezpośrednio podlewamy nim krzaczki. Taki nawóz z drożdży do truskawek stosujemy w trakcie sezonu co około 2 tygodnie

Istnieje również drugi sposób na przygotowanie domowego nawozu z drożdży do truskawek. W tym przepisie wykorzystujemy: 

  • 100 gramów świeżych drożdży 
  • 1 szklankę cukru 
  • 10 litrów ciepłej wody. 

Rozkruszone drożdże zasypujemy 1 szklanką cukru i odstawiamy na około 2 godziny. Po tym czasie całość zalewamy przygotowaną ciepłą wodą i mieszamy. Całość należy pozostawić do sfermentowania na tydzień. Po odczekanym czasie nawóz z drożdży do truskawek jest gotowy. Tak zrobiony preparat również stosujemy nierozcieńczony bezpośrednio wylewając go na ziemię truskawek.

Domowy nawóz z drożdży można stosować nie tylko do podlewania truskawek. Preparatem warto zasilić ziemię także innych roślin w ogrodzie. Nada się on do dokarmienia warzyw, krzewów ozdobnych, a także drzewek owocowych. Nawóz drożdżowy sprawdzi się również do pielęgnacji roślin doniczkowych.

Zobacz również:

Czym zakwasić glebę? Nie wyrzucaj fusów od kawy. Mogą się przydać

Jak stosować drożdże na ogórki? Jakich efektów się spodziewać?

Urazek kukurydziany niszczy owoce i warzywa: Jak go rozpoznać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawóz z drożdży | domowy nawóz do roślin
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama