Reklama

Mrówki w domu i w ogrodzie: Jak się ich pozbyć?

Mrówki to bardzo pożyteczne owady, gdyż spulchniają glebę oraz oczyszczają środowisko z resztek zwierzęcych i roślinnych. Jednak gdy pojawią się w domu lub w ogrodzie, to mogą być bardzo uciążliwe. Ściągają do pożywienia i szybko się rozmnażają, zanieczyszczając jedzenie oraz niszcząc korzenie roślin. Wiele osób decyduje się wtedy na kupno środków owadobójczych, jednak takie preparaty mogą być szkodliwe dla ludzi oraz zwierząt domowych. Warto więc sięgnąć po sprawdzone naturalne metody na walkę z tymi nieproszonymi gośćmi. Jak pozbyć się mrówek z domu czy ogrodu? Przedstawiamy najlepsze sposoby.

Reklama

Dlaczego mrówki pojawiają się w domu?

Mrówki to gatunek owadów występujący niemal pod każdą szerokością geograficzną. Tworzą gniazda podziemne, a czasem też z kopcami nadziemnymi, w ziemi, w drewnie drzew żywych lub butwiejących czy pod kamieniami. W poszukiwaniu pożywienia lub - w przypadku niektórych gatunków - ciepłego miejsca z dostępem do pokarmu, gdzie można założyć gniazdo, mrówki pojawiają się w domach lub przydomowych ogrodach, gdzie stają się bardzo uciążliwe. Przyciągają je resztki jedzenia, kosze na odpadki organiczne czy niezabezpieczone pojemniki z żywnością. Mrówki żywią się cukrami i białkami, a przy tym zanieczyszczają produkty spożywcze i mogą roznosić wirusy. Przedostają się do domu przez szczeliny i pęknięcia (np. przez okna lub pod drzwiami) i szybko się rozprzestrzeniają. Dlatego należy się ich szybko pozbyć, co można zrobić za pomocą poniższych sposobów.

Jak pozbyć się mrówek za pomocą wody z czosnkiem?

Jak wiadomo, czosnek ma intensywny zapach, za którym nie każdy przepada. Jak się okazuje, jest on równie odstraszający dla mrówek! Aby pozbyć się ich z domu, wystarczy obrać i rozgnieść kilka ząbków czosnku oraz wrzucić je do słoika z wodą i pozostawić na co najmniej 24 godziny. Po tym czasie miksturę należy postawić na gazie i gotować przez około 15 minut. Gdy mieszanka ostygnie, przelewamy ją do butelki ze spryskiwaczem i rozpylamy tam, gdzie gromadzą się mrówki. W mig się stamtąd wyniosą.

Jak pozbyć się mrówek za pomocą drożdży?

Dla tych, którzy niespecjalnie przepadają za zapachem czosnku, przedstawiamy kolejną propozycję na walkę z mrówkami. Niezwykle drażniące są dla nich również drożdże, więc warto stworzyć z nich bardzo prostą miksturę. 100 g suchych drożdży należy zmieszać ze 100 g cukru i litrem wody. Całość odstawiamy na jedną godzinę, a następnie rozlewamy do mniejszych pojemniczków. Te zaś ustawiamy w miejscach, gdzie ukrywają się mrówki. W ten sposób szybko się ich pozbędziemy!

Jak pozbyć się mrówek za pomocą przypraw?

Do pozbycia się mrówek można również wykorzystać przyprawy i zioła. Na trasie wędrówek mrówek warto rozsypać cynamon, goździki, pieprz lub papryczkę chili. Ich zapach szybko odstraszy nieproszonych gości. W szafkach i na szufladach w kuchni można także umieścić liście laurowe. W miejscach, gdzie pojawiają się mrówki, można rozsypać posiekaną lawendę, majeranek, wrotycz, liście pomidora czy rozmaryn.

Pułapka na mrówki z jajka i boraksu

Na uciążliwe mrówki możemy również zastosować skuteczną, domową pułapkę. Odrobinę boraksu należy zmieszać z ugotowanym żółtkiem i ułożyć w miejscach wędrówek mrówek. Owady przeniosą tę trującą przynętę do mrowiska, dzięki czemu wytępione zostanie całe gniazdo. Przy tym sposobie należy jednak zachować ostrożność, jeśli w domu przebywają dzieci i zwierzęta. Istnieje ryzyko, że mogą zjeść szkodliwe substancje.

Skórka pomarańczy pomoże pozbyć się mrówek

Większość osób wyrzuca skórki z pomarańczy od razu po ich obraniu. Mało kto wie, że mają one niezwykłe właściwości, które przydadzą się do walki z mrówkami. Zawierają bowiem substancje, które są toksyczne dla tych owadów. Aby się ich pozbyć, wystarczy więc pociąć skórki pomarańczy na małe kawałki lub zetrzeć na tarce i rozsypać w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki. Te zaniosą skórkę do gniazda, przez co toksyczna substancja zatruje całe mrowisko.

Soda oczyszczona niezawodna w starciu z mrówkami w domu i w ogrodzie

Sprawdzonym sposobem na mrówki, zarówno te panoszące się w domu, jak i w ogrodzie, jest soda oczyszczona. Należy rozsypać ją na ścieżkach, po których poruszają się owady. Soda w mig je odstraszy i skłoni do przeniesienia się w inne miejsce. Zamiast sody, można użyć też soli kuchennej labo octu spirytusowego. 

Kawa odstraszy mrówki w ogrodzie

Tak samo, jak w przypadku skórek pomarańczy, nie warto wyrzucać od razu fusów po kawie. Można wysypać je na zewnątrz domu, a zapach kawy odstraszy mrówki i zniechęci je do przekroczenia progu. Fusy można również rozsypać w okolicy krzewów różanych, a mrówki w mig się stamtąd wyniosą. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama