Reklama

Monstera zaczyna zwijać liście? Wypróbuj trik ogrodników, a ponownie bujnie się rozrośnie

Zdrowa monstera zachwyca domowników wyglądem i jest jedną z najchętniej kupowanych roślin doniczkowych. Jeśli chcemy, by stała się jedną z największych ozdób salonu, musimy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. Zdarza się, że roślina zaczyna zwijać liście i kurczyć się w sobie. Dowiedz się, co stoi za pogorszeniem kondycji monstery i jak sobie z tym poradzić.

To warto wiedzieć o monsterze

Ameryka Południowa oraz środkowa to ojczyzna monstery, czyli rośliny należącej do rodziny obrazkowatych (Aracea). Naturalnie porasta tereny lasów równikowych, ciągnących się od Meksyku, aż do Panamy. Współcześnie z powodzeniem możemy wyodrębnić aż 50 jej gatunków.

Okazałe, skórzaste i przypominające serca liście to cechy charakterystyczne monstery. U dojrzałych i zdrowo rosnących okazów z czasem pojawiają się specjalne wcięcia w liściach oraz zwisające korzenie powietrzne. Jej niespotykany wygląd przyciąga wielu wielbicieli, którzy z chęcią kupują ją do domów i mieszkań. Nie pełni on jedynie roli dekoracyjnej - zapewnia roślinie właściwą wentylację.

Reklama

To jedna z popularniejszych roślin doniczkowych, która stosunkowo łatwo przystosowała się do nowych warunków. Jako gatunek niewymagający, do rozwoju potrzebuje głównie sporej przestrzeni. Potrafi osiągać od 2 do 2,5 m wysokości. Na szczęście jej wzrost jest procesem powolnym, który nie wymaga reorganizacji całego mieszkania.

Sprawdź: Wyjmij ją z doniczki i włóż do torby. Wiosną pelargonia odrodzi się jeszcze piękniejsza

Dlaczego monstera zwija liście?

Główną przyczyną zwijania liści przez monsterę jest zazwyczaj zbyt mała wilgotność podłoża. Często wydaje nam się, że podlewamy ją zgodnie z zasadami pielęgnacyjnymi. Nie bierzemy jednak pod uwagę, że jesienią i zimą powietrze w mieszkaniu znacząco się zmienia. Jest to spowodowane przede wszystkim startem sezonu grzewczego.

Monstera naturalnie rośnie w tropikalnym i wilgotnym klimacie. Samo podlewanie może okazać się niewystarczające. Warto wzbogacić je o zraszanie liści rośliny miękką wodą w temperaturze pokojowej. Najlepiej wykonywać to dwa razy w tygodniu. Dobrze jest pamiętać o pozbywaniu się nagromadzonego kurzu z liści. Do tego sprawdzi się miękka ściereczka nasączona wodą.

Sprawdź: Tego nigdy nie rób z hortensją przed zimą. Zabieg jest dla niej zabójczy

Żółknące liście monstery - co za tym stoi

Powodem żółknących liści monstery jest złe podlewanie. Wiosną i latem wystarczy nawadniać roślinę wyłącznie raz w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie. Przelanie monstery może spowodować żółknięcie oraz brunatnienie liści. Doświadczeni ogrodnicy polecają, by od wiosny do później jesieni wzbogacać podlewanie o specjalny nawóz do roślin.

Prawidłowe ustawienie monstery jest niezbędne do jej zdrowego rozwoju. Roślina źle znosi nadmierny kontakt ze słońce. Z drugiej strony, jeśli dostanie go zbyt mało, przestanie rosnąć i zwiędnie. Unikajmy ustawiania monstery na parapecie, gdzie może być narażona na przeciągi i nagłą zmianę temperatury. Optymalna temperatura do uprawy to ok. 23 st. C latem i 15 st. C zimą. Jeśli w naszym mieszkaniu panuje wyższa temperatura, pamiętajmy, że regularne zraszanie będzie konieczne.

Sprawdź również:

Czy można przechować chryzantemy do przyszłego roku? Zimowanie chryzantem krok po kroku

Kompaktowy kuzyn zamiokulkasa. Jak uprawiać i pielęgnować zamiokulkasa 'Zenzi'?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: monstera pielęgnacja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama