Reklama

Mleko w ogrodzie: Na jakie rośliny stosować? Jak wykorzystać?

O mleku powiedziano i napisano już wiele, ale najczęściej wspominany jest jego wpływ na zdrowie. Rzadko podkreśla się fakt, że można również wykorzystywać mleko w ogrodzie. Okazuje się, że mleko może być stosowane jako nawóz, środek dezynfekujący narzędzia ogrodnicze, a także jako naturalny preparat na choroby roślin czy atakujące pasożyty. Jak zatem wykorzystać mleko w ogrodzie?

Reklama

Naturalny nawóz

W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele nawozów, które mogą znacząco poprawić kondycję roślin doniczkowych, ale i tych znajdujących się w ogrodzie. Okazuje się, że można je przygotować samemu z produktów, które dostępne są w naszych domach. Jednym z nich jest mleko, ponieważ dostarcza solidną dawkę wapnia, które wzmacnia rośliny i powoduje, że liście się pięknie wybarwiają na zielono oraz są mniej podatne na działanie szkodników. Mleko można stosować nie częściej niż raz w miesiącu i tylko rozcieńczone dużą ilością wody (np. ćwierć szklanki mleka na litr wody) albo płucząc puste opakowanie i zlewając resztki do roślin. Należy pamiętać, żeby nie stosować mleka jako nawozu do roślin kwasolubnych, takich jak choćby wrzosy czy rododendrony i azalie.

Mleko powstrzyma choroby pomidorów

Uprawa pomidorów nie jest trudna, ale trzeba zapewnić im odpowiednie dla wzrostu i rozwoju warunki. Niestety, są one podatne na wiele chorób grzybiczych i pasożytniczych, które nieuchronnie pozbawiają nas plonów i powodują zamieranie całej rośliny. Jedną z nich jest zaraza ziemniaka, która może również zniszczyć pomidory. Aby ustrzec je przed chorobą, można zastosować mleko - należy wymieszać litr mleka z pięcioma litrami wody i takim środkiem opryskiwać wszystkie części roślin. Mieszanka ta stworzy naturalną powłokę, która zapobiegnie zarazie ziemniaka. Aby zabieg przyniósł wymierne korzyści, trzeba stosować go raz w tygodniu.

Dezynfekcja narzędzi ogrodniczych

Jednym z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie jest usuwanie martwych części roślin. Jeśli do obumierania przyczyniły się choroby grzybicze, wszystkie narzędzia, takie jak sekatory i nożyce, trzeba na bieżąco dezynfekować, aby nie przenosić patogenów na zdrowe okazy. W wypadku, gdy nie mamy pod ręką chemicznych środków, można narzędzia zanurzyć na kilkanaście minut w mleku. To sprawi, że będą zdezynfekowane, a tym samym nie będą tak szybko rdzewieć.

Mleko pomoże wytępić pasożyty

Szkodniki mogą szybko zniszczyć znajdujące się w ogrodzie rośliny. Mszyce, stonki, wciornastki, przędziorki czy tarczniki lubią atakować nie tylko gatunki ozdobne, ale także owoce i warzywa znajdujące się na grządkach. Oczywiście, można zastosować repelenty i inne środki ochrony dostępne w sklepach ogrodniczych, ale warto sięgnąć po naturalne sposoby. Jednym z nich jest właśnie mleko - zastosowanie przygotowanego z niego oprysku, nie tylko może usunąć szkodniki, ale także zapobiec atakom. Jak sporządzić z mleka środek na pasożyty? Wymieszać 100 ml mleka z litrem wody. Roztworem mleka należy minimum raz w tygodniu spryskiwać liście roślin z obu stron.

Dzięki mleku pożegnasz chwasty

Chwasty w ogrodzie nie tylko nie mają walorów dekoracyjnych, ale także zabierają cenną przestrzeń dla uprawianych okazów, a także ograniczają ilość niezbędnego do wzrostu światła i "pobierają" cenne składniki odżywcze zawarte w glebie. Jeśli chcemy pozbyć się chwastów z ogrodu, również przydatne okaże się mleko. Trzeba polewać nim niechciane rośliny minimum raz w tygodniu. Aby spotęgować działanie mleka, warto dodać do niego cukier albo melasę - to zwiększy ilość cukru, który szkodzi chwastom.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama