Mieszanka, której nie oprą się wędrujące po ogrodzie ślimaki. Skutecznie utrzyma je z dala od upraw

Plaga ślimaków w ogrodzie to koszmar ogrodników i realne zagrożenie dla pielęgnowanych miesiącami lub latami roślin ozdobnych i uprawnych. Zamiast rwać z głowy, należy szybko przystąpić do działania. Jak zwalczyć szkodniki bez niszczenia środowiska? Zanim zainwestujemy w drogie i chemiczne preparaty, wypróbujemy połączeni octu z popularnym napojem alkoholowym.

Rodzaje ślimaków w ogrodzie

Podczas częstego przebywania w ogrodzie z łatwością zaobserwujemy, że odwiedzają go liczne zwierzęta i owady. Część pełni pożyteczne role, a inne są źródłem wielu niechcianych szkód.

Wśród nieproszonych gości nie może zabraknąć także ślimaków, tych powszechnych - ze skorupą, oraz pomrowów wielkich, czyli pozbawionych pancerza. Nie tylko szpecą ogrodowe meble lepkim śluzem, ale także skutecznie niszczą rośliny ozdobne i wypielęgnowane uprawy. Obecność pojedynczych sztuk w szybki sposób rozwiążemy poprzez wyniesienie ich poza teren działki, jednak atak ze strony większej grupy może zniweczyć lata pracy.

Reklama

Sprawdź: Niezawodny sposób na ślimaki w ogrodzie. Na efekty nie będziesz długo czekać

Dlaczego ślimaki zagrażają uprawom?

Ślimaki zalicza się do gatunku wszystkożernego. Wprawdzie nie pogardzą owadami, niewielkimi zwierzątkami, a nawet innymi ślimakami, ich prawdziwy przysmak stanowią przede wszystkim rośliny. Ogrody wypełnione licznymi gatunkami stanowią dla nich prawdziwy raj, zapewniając nieskończony bufet oraz bezpieczne kryjówki. W szczególności pomrowy szukają zakamarków ciemnych i pełnych wilgoci.

Ślimaki ze skorupkami odgrywają istotną rolę w ekosystemie i nie zawsze muszą oznaczać zagładę dla ogrodu. Często zaspokajają apetyt, żywiąc się gnijącymi oraz martwymi częściami roślin. Zjadają nasiona chwastów, uniemożliwiając im dalsze rozsiewanie się, a także same stanowią pokarm dla jeży, nornic, jaszczurek i wielu gatunków ptaków. Prawdziwe zagrożenie nadciąga ze strony pomrowów, które zjadają liście w całości lub kaleczą je podgryzaniem, co doprowadza do ich zniszczenia. Jak skutecznie się ich pozbyć?

Sprawdź: Tak ochronisz rośliny przed atakiem ślimaków. Będą omijać ogród z daleka

Roztwór octowo-piwny przeciwko ślimakom

Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór preparatów walczących z przeróżnymi ogrodowymi szkodnikami. Wśród asortymentu nie zabrakło także środków przeciw ślimakom. Choć takie produkty zazwyczaj posiadają wysoką skuteczność, często w składzie zawierają szkodliwe substancje, które narażają zdrowo rosnące rośliny. Okazuje się, że sprzymierzeńca w walce ze ślimakami nie trzeba szukać daleko. Wystarczy dokładnie przeszukać kuchenne szafki.

Ocet to prawdziwy straszak dla uporczywych ślimaków. Walka z nimi potrafi być czasochłonna i uciążliwa, jednak może zakończyć się sukcesem. Do przygotowania domowej mikstury potrzebujemy 1 litra octu oraz 1 litra piwa. Oba składniki mieszamy ze sobą w misce, a następnie przelewamy do spodków lub mniejszych pojemników i ustawiamy w miejscach atakowanych przez ślimaki. Unoszący się zapach jest wyjątkowo kuszący dla ślimaków, dzięki czemu szybko je zwabi i zatrzyma w środku naczyń, uwalniając nas od problemu.

Sprawdź również:

Odstraszy myszce jak gaz łzawiący. Ogrodnik podał przepis na niezawodny oprysk

Dlaczego mrówki osiedlają się w ogrodzie warzywnym? Żółty proszek z kuchni przepędzi je na zawsze

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama