Reklama

Kilka zaskakujących pomysłów na wykorzystanie masła

Zazwyczaj masło wykorzystywane jest w kuchni do przygotowywania różnego rodzaju posiłków. Jednak można go użyć również na wiele innych sposobów, ułatwiając sobie różne prace domowe. Masło świetnie sprawdza się do usuwania plam z atramentu, zacieków wodnych z drewnianych mebli czy polerowania skóry. Pomysłem na wykorzystanie masła jest też usuwanie zapachu ryb, przedłużanie przydatności cebuli bądź serów czy też wzmacnianie paznokci. Jakie jeszcze ma zastosowania masło?

Masło przedłuży świeżość sera i cebuli

Jednym z pomysłów na wykorzystanie masła jest przedłużenie świeżości sera. Jest to produkt, który cechuje bardzo ograniczony okres przydatności do spożycia i nawet trzymany w lodówce psuje się dość szybko. Jednak wystarczy pokryć powierzchnię sera masłem i przechowywać go w pojemniku, aby zapobiec powstawaniu pleśni. Masło przedłuży też świeżość cebuli. Jeśli nie wykorzystamy jej w całości, również smarujemy pozostały kawałek odrobiną masła. Ten zabieg będzie przeciwdziałać kiełkowaniu cebuli i jej psuciu się.

Wykorzystanie masła do usuwania zacieków wodnych z mebli

Masło dobrze też sprawdzi się do usuwania wodnych zacieków z drewnianych mebli. Na tej powierzchni wilgoć pozostawia brzydkie ślady, które trudno usunąć, a specjalnie do tego przeznaczone środki są drogie. Można jednak pozbyć się tych zacieków w prosty i tani sposób, wcierając w nie masło i pozostawiając na całą noc. Następnego dnia wystarczy wyczyścić drewnianą powierzchnię i gotowe. Po plamach nie będzie śladu!

Masło usunie plamy z atramentu

Za pomocą masła można również usunąć plamy z atramentu z plastikowych powierzchni. Te uciążliwe zabrudzenia bardzo ciężko jest zmyć. Jednak gdy nałożymy na zanieczyszczoną powierzchnię trochę masła i wystawimy na działanie promieni słonecznych, łatwiej będzie nam wyczyścić poplamiony przedmiot. Masło zmiękcza bowiem plamę, a zawarta w nim sól pomaga ją usunąć. 

Wykorzystanie masła do usuwania zapachu ryb

Przy przygotowaniu ryb problemem może być nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się na dłoniach. Jak można temu zaradzić? Prostym sposobem na usunięcie zapachu ryb jest wtarcie w ręce kawałka masła i umycie ich pod ciepłą wodą z mydłem. Dłonie z pewnością będą czyste i pachnące. 

Polerowanie przedmiotów ze skóry za pomocą masła

Dzięki temu, że masło ma tłustą konsystencję, można wykorzystać je do pielęgnacji przedmiotów ze skóry. Wystarczy nanieść masło na szmatkę i wcierać je w skórę, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Taki zabieg idealnie wypoleruje i nabłyszczy przedmioty ze skóry.

Wzmacnianie paznokci za pomocą masła

Masło można wykorzystać również do celów pielęgnacyjnych. Jest to świetny produkt, który wzmocni słabe, suche i łamliwe paznokcie. Jak go do tego użyć? Wystarczy przed pójściem do łóżka wetrzeć w paznokcie odrobinę masła i założyć bawełniane rękawiczki. Rano można zauważyć już znaczną poprawę, a regularne stosowanie tego sposobu przyniesie zadowalające efekty.

Masło ułatwi zdejmowanie ciasnego pierścionka

Zdarza się, że w wyniku upału, obrzęku lub innych czynników na palcu utknie nam pierścionek. Bez obaw, jest na to prosty sposób. Należy posmarować palec masłem, a pierścionek z łatwością się z niego zsunie.

Masło pomoże usunąć gumę z włosów

Usunięcie gumy do żucia z włosów to nie lada problem. Jeśli ta zbyt mocno się przykleiła, konieczne może być ścięcie danego kosmyka. Jednak można tego uniknąć, sięgając po masło. Wystarczy wetrzeć jego sporą ilość w posklejane włosy i pozostawić na kilka minut. Następnie należy zetrzeć gumę ściereczką. Zawarty w maśle tłuszcz sprawi, że guma z łatwością się ześlizgnie.

Masło zapobiegnie rozlewaniu gotującej się wody

Czasami podczas gotowania wody w garnku dochodzi do jej wylewania się. Aby tego uniknąć, można włożyć do wody łyżkę masła. Dzięki temu woda już nigdy więcej nie wykipi!

Zobacz także:

Pięć sprawdzonych sposobów na porządki w domu

Jak zneutralizować brzydkie zapachy?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama