Reklama

Katalpa zwyczajna: Uprawa i pielęgnacja

Posiadanie ogródka i działki może być nie lada gratką, kiedy można podziwiać rosnące bujne i okazałe rośliny. Jeśli jesteśmy dopiero na początku przygody z ich uprawą, trzeba uzbroić się w cierpliwość, aż krzewy i drzewa osiągną swój docelowy rozmiar. Gdy brak nam cierpliwości, warto przemyśleć posadzenie w ogrodzie katalpy zwyczajnej, która nie tylko błyskawicznie rośnie, ale także obficie kwitnie. Co trzeba wiedzieć o katalpie zwyczajnej? Jak ją pielęgnować?

Reklama

Parę słów o katalpie zwyczajnej

Katalpa zwyczajna, zwana również surmią bignoniową, jest drzewem z rodziny bignoniowatych i pochodzi z Ameryki Północnej. Katalpa zwyczajna wśród ogrodników ma opinię drzewa szybkorosnącego, ponieważ małe sadzonki w stosunkowo krótkim czasie osiągają wysokość nawet 10m. Ale to nie jedyne zalety tej ciekawej rośliny. Uwagę przykuwają dorodne, sercowate liście, a także kwiatostany, które pojawiają się latem. Nawet laikowi piękne kwiaty z łatwością przypominają te, które można spotkać na popularnych w naszych domach storczykach. Kolejną ozdobą katalpy zwyczajnej są jej owoce, które przypominają dorodne strąki.

Uprawa katalpy w ogrodzie

Katalpa ogrodowa wśród niektórych osób jest uznawana za roślinę kapryśną. Oczywiście, może sprawiać kłopoty w uprawie, ale tylko wtedy, gdy nie zapewni się jej odpowiednich warunków. Tak naprawdę jest ich niewiele i większość z nich trzeba spełnić w początkowej fazie wzrostu katalpy zwyczajnej. Przede wszystkim trzeba wybrać dla drzewa odpowiednie miejsce. Potrzebuje świeżej i żyznej gleby, a także stanowiska charakteryzującym się sporym nasłonecznieniem. Brak światła może spowodować, że katalpa nie tylko będzie karłowata, ale także nie wytworzy swoich atutów: kwiatów i owoców.

Pielęgnacja katalpy zwyczajnej

Pielęgnacja katalpy zwyczajnej nie nastręcza większych problemów. Jest ona odporna zarówno na suszę, ale także na ujemne temperatury. Niestety, takimi właściwościami wykazują się starsze drzewa, ponieważ młodsze są bardziej wrażliwe. Katalpę zwyczajną można sadzić przez cały okres wegetacyjny, ale wtedy trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Natomiast jesienią - po opadnięciu liści - trzeba szybko grabić podłoże, aby w nim nie rozwinęły się zalążki grzybów, które bardzo katalpie szkodzą. Poza tym katalpa wymaga osłony bryły korzeniowej przed mrozem. Wystarczy dolną część pnia zakryć solidną porcją ziemi lub ściółki ogrodowej.

Przycinanie katalpy zwyczajnej

Katalpę zwyczajną warto przycinać. Wiosną należy usuwać pędy stare, chore i suche. Poza tym, jeśli katalpa jest w dobrej kondycji, można katalpę formować. To sprawi, że nie tylko zahamuje się jej zbyt intensywny wzrost, ale także sprawi, że drzewo się zagęści, co sprawi, że katalpa otrzyma interesujący, zwarty pokrój.

Ważne informacje

Choć katalpa zwyczajna jest drzewem bardzo bujnym i intensywnie rosnącym, niektórzy martwią się, że wiosną drzewo obumarło. Wszystko dlatego, że zarówno kwiaty jak i liście pojawiają się stosunkowo późno. Kiedy w maju większość roślin w ogrodzie jest w pełnej krasie, katalpa zwyczajna budzi się do życia i nadrabia "stracony" czas. 

Zobacz też:

Jak pozbyć się mrówek z balkonu?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama