Jodyna w ogrodzie? Owszem i rośliny ci za nią podziękują

Jodyna to środek stary jak świat i przeważnie wykorzystywany był do dezynfekcji ran i skaleczeń. Obecnie inne medykamenty ją wyparły w medycynie, ale wcale nie znaczy, że specyfik jest bezużyteczny, a wręcz przeciwnie. Okazuje się, że jodyna jest przydatna w ogrodzie - nie tylko wzmocni rośliny, ale w mig upora się ze szkodnikami i chorobami, które dziesiątkują nasze uprawy. Jak wykorzystać jodynę w ogrodzie?

O jodynie słów kilka

Jodyna to spirytusowy roztwór jodu, który dostępny jest w każdej aptece, za dosłownie kilka złotych. Produkt jest bardzo wydajny i jego użycie wychodzi już szeroko poza domową apteczkę. Jodyna świetnie sprawdzi się w ogrodzie, ponieważ ma zaskakujące właściwości:

  • chroni przed szkodnikami,
  • wpływa korzystnie na wzrost roślin,
  • wzmacnia korzenie,
  • zwiększa plony,
  • wybija patogeny.

Jeśli mamy ogród, to zainwestowanie w jodynę nie zrujnuje domowego budżetu, a cała buteleczka może wystarczyć nawet na cały sezon. A zastosowanie tego taniego specyfiku znajduje się także w uprawie domowych roślin.

Reklama

Jak stosować jodynę w ogrodzie?

Aby czerpać z dobrodziejstwa jodyny w ogrodzie, warto poznać sprawdzony przepis na odżywkę dla roślin. Wystarczy 40 kropel na 10 litrów wody (najlepiej deszczówki), by uzyskać uniwersalny środek. Takim specyfikiem można podlewać zarówno grządki, jak i okazy znajdujące się w doniczkach. Stawiając na nawóz z jodyny do podlewania roślin, trzeba wiedzieć, że taka mieszanka nie powinna mieć kontaktu z nadziemnymi częściami, ponieważ mogą one ulec poparzeniu. Co nam daje zastosowanie jodyny przy podlewaniu? Taki zabieg nie tylko wzmocni roślinę, ale może również przyspieszyć ich wzrost. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to częstotliwość dawkowania. Podlewanie raz w miesiącu w zupełności wystarczy.

Jodyna do wybicia chorób grzybiczych

Choroby grzybicze zaatakowały ogórki oraz pomidory? W takich sytuacjach trzeba działać zdecydowanie, inaczej o obfitych plonach możemy tylko pomarzyć. Jak zrobić oprysk na pomidory i ogórki z jodyny? Wystarczy dziewięć litrów wody, litr mleka, jeden ml jodyny (ok. 20 kropli) oraz kilka kropli mydła w płynie. Składniki połączyć ze sobą i dobrze wymieszać. Taką mieszanką można pryskać zainfekowane liście pomidorów oraz ogórków, raz na dwa tygodnie.

Polecamy: 

Użyj piołunu na mszyce i mrówki. Szkodniki przestaną atakować rośliny

Sekret zalewy do ogórków kiszonych. Jak idealnie połączyć składniki, by uzyskać znajomy smak dzieciństwa?

Pelargonie jak marzenie? Triki, które musisz znać, by przykuwały oko                       


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: roztwór jodyny działanie
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama