Reklama

Jeszcze więcej fioletowych kwiatów w ogrodzie? Sprawdź, jak rozmnożyć lawendę

Jak rozmnożyć lawendę? Można zrobić to m.in. przez odkłady, nasiona czy poprzez podział. Jedną z najpopularniejszych metod jest sadzonkowanie. Pozyskanie zielonych sadzonek pędowych nie jest trudne, poradzi sobie z tym już początkujący ogrodnik. Jeśli chcemy cieszyć się piękną lawendą w ogrodzie, warto zastosować ten prosty zabieg.

Lawenda - pięknie pachnie i cudownie wygląda. Ale nie jest jedynie rośliną ozdobną. Ma mnóstwo właściwości leczniczych. Wykorzystywana jest także w kuchni. Jej piękne fioletowe kwiaty zachwycają niejednego ogrodnika. Jak sprawić, aby było ich jeszcze więcej w naszym ogrodzie? Jak rozmnożyć lawendę? Jest kilka sposobów. Jeden z nich to wykorzystanie zielonych sadzonek pędowych. W prosty i darmowy sposób możemy zyskać jeszcze więcej tego wyjątkowego krzewu. 

Rozmnażanie lawendy przez zielone sadzonki - kiedy? 

Jeśli zdecydujemy się na rozmnażanie lawendy poprzez sadzonkowanie, najlepiej wykonać zabieg latem. Dobrym miesiącem będzie do tego czerwiec, ale wielu ogrodników podkreśla, że w lipcu-sierpniu także można to zrobić. Najważniejsze, aby sadzonki posadzić jak najszybciej po zebraniu. 

Zielone sadzonki lawendy - jak je pozyskać?

Z rośliny pobierz niekwitnące odcinki pędów. Do rozmnażania najlepiej wybrać stosunkowo długie pędy, które mają od 7 do 10 cm. Są twarde na tyle, że będzie można je włożyć do podłoża, ale nie zdrewniałe.

Reklama

Czytaj również: Lawenda. Nie tylko na spokojny sen

Jak prawidłowo rozmnożyć lawendę? 

  1. Pędy odcinamy od rośliny przy pomocy noża lub nożyczek. Narzędzia muszą być czyste. 
  2. Następnie oczyść sadzonki z dolnych liści.
  3. Jeśli liście, które pozostawiliśmy na sadzonce, są duże, można je lekko przyciąć (zabieg wykonuje się po to, aby sadzonka nie przesychała).
  4. Niektórzy ogrodnicy doradzają, aby podstawę zanurzyć jeszcze w ukorzeniaczu. 
  5. Lawendę można ukorzeniać bezpośrednio w podłożu, dlatego warto przygotować wcześniej odpowiednio doniczki czy skrzynki, do których posadzimy nasze sadzonki. 
  6. Oczyszczone sadzonki umieszczamy w przygotowanych pojemnikach (dobrze, żeby miały na dnie dziurki), w lekkiej ziemi. Najlepiej, żeby była przepuszczalna i lekko wilgotna. Może być to torf wymieszany np. z piaskiem lub perlitem. Sadzonki nie mogą być często podlewane, ale muszą mieć zapewnioną stałą wilgotność - do tego przyda się przewiewna włóknina, którą należy je przykryć. Niektórzy polecają zamiast włókniny wykorzystanie plastikowej butelki z wyciętym otworem czy plastikowego kubeczka. 
  7. Po kilku tygodniach sadzonki będą ukorzenione (czubki sadzonek powinny się zazielenić lub pojawią się nowe pędy) 

Sprawdź także: 

Jak sadzić lawendę, by pięknie rosła?

Lawenda: Jakie ma właściwości? Jaką ją zastosować?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lawenda uprawa | lawenda pielęgnacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama