Reklama

Jesienne nawożenie krzewów i iglaków. Co i kiedy stosować? Musisz to wiedzieć we wrześniu

Jesień w ogrodzie to wymagający czas dla każdego właściciela. Należy odpowiednio zadbać o rośliny pod kątem następnego sezonu. Jesienne nawożenie krzewów i roślin jest ważnym zabiegiem, ale obarczonym pewnym ryzykiem, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Kiedy stosować nawóz jesienny do iglaków, a kiedy do krzewów ozdobnych? Czym nawozić krzewy ozdobne jesienią? Podpowiadamy.

Okres jesienny w ogrodzie to czas równie pracowity jak wiosna bądź lato. Przygotowanie roślin do następnego sezonu pochłania sporo czasu i wymaga specjalistycznej wiedzy. Dotyczy to również jesiennego nawożenia krzewów, które pozwoli uzupełnić w glebie brakujące składniki pokarmowe i zapewni roślinom rozpoczęcie kolejnego sezonu w dobrej kondycji.

Nawożenie roślin jesienią. Kiedy jest najlepszy czas?

Jesienne nawożenie krzewów zaczyna się z końcem sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. W ostatnich latach warunki klimatyczne w Polsce sprawiają, że wegetacja trwa do końca października. W tym okresie rośliny przestają rosnąć, drewnieją i magazynują wodę oraz substancje pokarmowe.

Reklama

Wyżej wymienione procesy mogą zajść tylko wtedy, gdy w glebie znajduje się odpowiednia ilość składników pokarmowych, zwłaszcza potasu i fosforu. Wczesną jesienią warto przeprowadzić również wapnowanie gleby. Ten zabieg pielęgnacyjny wykonuje się raz na kilka lat, gdy podłoże w ogrodzie staje się zbyt kwaśne.

Kiedy nawozić krzewy ozdobne?

Najlepszym czasem na nawożenie krzewów ozdobnych jest początek wegetacji i następujący po nim okres wzmożonego wzrostu roślin. Wtedy też istnieje największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Intensywność i sposób nawożenia trzeba dostosować do warunków uprawy i czynników środowiskowych. Nawozy najlepiej dozować w dni umiarkowanie ciepłe i bezdeszczowe, ale pochmurne.

Kiedy stosować nawozy jesienne? Najlepiej dawkę podaną na opakowaniu podzielić na dwie. Jedną zastosować na początku września, a drugą na początku października. Można również zasilić jedną dawką w połowie września.

Jesienne nawozy dostępne w sklepach mają różne składy, dlatego przed użyciem koniecznie należy sprawdzić na opakowaniu informację dotyczącą dokładnego dawkowania

Kiedy stosować nawóz jesienny do iglaków?

Jesienne nawożenie iglaków powinno rozpocząć się już w sierpniu, kiedy rośliny przygotowują się do zimy. W odróżnieniu od innych roślin, iglaki nie potrzebują w tym okresie nawozów azotowych. W sklepach dostępne są specjalne dopasowane do ich potrzeb jesienne nawozy do iglaków. Mają one formę granulowaną lub płynną i zawierają zbilansowane składniki, dzięki czemu zapobiegną pozimowemu brązowieniu igieł i wspomogą mechanizmy drewnienia, co chroni iglaki przed przemarzaniem.

Koniec nawożenia iglaków jesienią przypada w październiku. Do tego czasu rośliny należy nawozić zgodnie z zaleceniami producenta nawozu i w ilości podanej na opakowaniu.

W tym okresie, oprócz jesiennych nawozów do iglaków, można zastosować również kompost. Ten naturalny nawóz organiczny poprawia strukturę gleby, wzbogaca ją w niezbędną dla iglaków próchnicę i może także posłużyć jako ściółka, która zabezpieczy rośliny przez przemarzaniem.

Czym nawozić krzewy ozdobne jesienią?

Wyróżnia się dwa rodzaje nawozów do roślin: mineralne i organiczne. Nawozy mineralne zdecydowanie łatwiej rozpuszczają się w wodzie, co sprawia, że lepiej się przyswajają i ich działanie jest szybsze. Z kolei nawozy organiczne to składniki pokarmowe roślin, które pochodzą ze szczątek roślin i nie tylko (np. obornik, gnojówka, kompost, biohumus).

Nawóz mineralny do krzewów ozdobnych jesienią powinien zawierać przede wszystkim fosfor i potas. Tego typu nawozy występują w postaci proszku lub granulek, które należy rozsypać wokół roślin, a następnie delikatnie przekopać grabkami. Na koniec trzeba pamiętać o obfitym podlaniu rośliny wodą.

Nawozy organiczne, które można zastosować jesienią na krzewach ozdobnych, to m.in. obronik. To naturalne źródło minerałów, które wzbogaca glebę również w cenną próchnicę. Nawóz ten trzeba przekopać lub zaorać, pozostawiając glebę w ostrej skibie na całą zimę.

Zobacz też:

Czym można palić w piecu? Trzymaj się tych zasad

Ten zabieg wpływa zbawiennie na jakość podłoża. Jak przekopywać ziemię w warzywniaku?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama