Reklama

Jesienne grabienie liści - czy jest konieczne? Porady na wykorzystanie zebranych liści

Choć nadejście jesieni znacznie ogranicza codzienne obowiązki, które latem wykonywaliśmy w ogrodzie, nadal pozostają pewne czynności, o które warto zadbać jeszcze przed zimą. Jesienią właściciele ogrodów i działek zastanawiają się nad sensem grabienia liści. Dowiedz się, czy warto pomijać ten obowiązek, oraz do czego można wykorzystać zagrabione liście.

  • Opadające z drzew liście to nieodłączny element jesiennego krajobrazu i cyklu życia przyrody. Do niedawna pozbywanie się ich z ogrodu było uważane za jedną z ważniejszych części prac ogrodowych.
  • Pozostawienie liści na grządkach oraz rabatach kwiatowych zapewnia roślinom dostęp do naturalnego kompostu.
  • Nie zawsze rezygnacja z grabienia liści jest właściwym rozwiązaniem. Pozostawienie zbyt dużej ich warstwy przyczynia się do rozwoju chorób, które niszczą zasadzoną wcześniej roślinność.

Grabienie liści jesienią - warto, czy nie warto?

Obecnie coraz więcej ogrodników jest zdania, że grabienie przynosi więcej szkody niż pożytku. Biolodzy są zgodni co do tego, że rozkładające się jesienią liście wpływają na użyźnienie gleby, a także pomagają jej na dłużej zachować odpowiednią wilgotność.

Reklama

Liście są źródłem pożywienia dla bezkręgowców, m.in. dżdżownic oraz złotooków, które pomagają w utrzymaniu ogrodu. W liściach zagrzebują się jeże, które żywią się ślimakami atakującymi rośliny. Grabienie liści jesienią wpływa na zaburzenie cyklu życiowego jeży, a także eliminuje z działki pożyteczne owady. Pozostawienie na podłożu warstwy liści pozwala utworzyć naturalną powłokę termoizolacyjną. Takie rozwiązanie ociepla grunt oraz chroni rośliny przed przymrozkami.

Sprawdź: Nie rezygnuj z jesiennego nawadniania ogrodu. Rośliny ci podziękują

Kiedy należy usuwać liście z ogrodu?

Decyzja o niegrabieniu liści ma swoje plusy i minusy. Nie zawsze jest jednak właściwym rozwiązaniem. Liście to jeden z lepszych naturalnych nawozów, ale pozostawione na trawniku mogą przyczynić się do ograniczenia przepływu powietrza i wody, których trawa potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Pozostawienie liści na podłożu sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej oraz innych chorób grzybiczych. Warto podjąć się grabienia trawnika z liści, jeśli składa się wyłącznie z trawy. Nie zaleca się także usuwania liści z łąk kwiatowych - podczas rozkładu wspomogą prawidłowy wzrost zasadzonych tam roślin.

Rośliny zimozielone okryte opadłymi liśćmi są narażone na odcięcie dostępu do światła słonecznego. Jesienią większość kwiatów obumiera, ale są gatunki, które również w tym czasie potrzebują słońca, a liście im to uniemożliwiają. Stosy liści w połączeniu z wodą tworzą błoto i muł, a to wprost idealne środowisko do rozwoju uciążliwych komarów. Jeśli nie chcemy ryzykować, że nieproszeni goście dostaną się do domu i będą nas atakować z każdej strony, warto zdecydować się na grabienie liści jesienią.

Sprawdź: Cięcie i formowanie żywopłotu. Jak przeprowadzić je jesienią?

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

Zgarnięte z ogrodu liście można ułożyć w kopce wokół pni drzew oraz krzewów. Takie rozwiązanie uchroni je przed mrozem, oraz stworzy naturalne kryjówki dla jeży. Sprawdzi się także rozsypanie ich na rabatkach kwiatowych - do wiosny będą się powoli rozkładały, tworząc nawóz nazywany potocznie ziemią liściową. Kopczyki z liści okryją także rośliny cebulowe posadzone w ogrodzie.

Właściciel działki lub ogrodu ma obowiązek zadbać o utylizację wilgotnych liści. Z powodzeniem możemy je odwieźć do gminnej kompostowni lub zapakować w specjalne worki i zostawić je przy śmietniku do odebrania. Grabienie liści to doskonała okazja do wypełnienia przydomowych kompostowników.

Sprawdź: Absolutnie nie rób tego z hortensją jesienią. Tylko jej zaszkodzisz

Jesienne liście - naturalna ochrona zwierząt

Naturalna ściółka wykonana z liści nie tylko ochroni rośliny przed przymrozkami, ale także pozwoli przetrwać chłodne dni i noce zwierzętom zamieszkującym ogrody. Szczególnie jeże doceniają możliwość zakopania się w opadłych liściach. Żyjące w naszej strefie klimatycznej zapadają w sen zimowy, a do życia budzą się raz w miesiącu. Ponowne grasowanie w ogrodzie rozpoczynają dopiero wtedy, gdy temperatura otoczenia osiąga 15 st. C. Prócz nich pod liśćmi chowają się także biedronki, chrząszcze oraz biegacze.

Sprawdź: Ogrodnicy zawsze to robią w październiku. Trawnik będzie bujny i soczyście zielony

Sprawdzone metody na usunięcie liści z ogrodu

Czy istnieje szybki sposób na zagrabienie liści? Okazuje się że tak, a przydatne będą do tego specjalne grabie. Modele dedykowane właśnie tej czynności znajdziemy bez problemu w większości sklepów ogrodniczych. Liście w ogrodzie najlepiej zbierać w kupki, które zbierzemy za pomocą tzw. łap. To dwuczęściowe narzędzie, które nakłada się na dłonie, a wyglądem przypomina wykonane z tworzywa szufelki.

Świetnym rozwiązaniem będzie także zastosowanie odkurzacza do liści wyposażonego w dmuchawę lub kosiarki ze specjalnym koszem. Podczas koszenia liście są najpierw zasysane, później dokładnie rozdrabniane, a w końcowym etapie trafiają do dużego pojemnika. Taki sposób sprawdzi się zwłaszcza właścicielom wielkich działek i ogrodów.

Sprawdź również:

Których roślin nie trzeba zabezpieczać przed zimą? Lista gatunków jest długa

Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej. 5 kluczowych zabiegów na wzmocnienie borówki amerykańskiej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grabienie liści | liście | ogród jesienią

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama