Reklama

Jakie są przepisy budowlane dotyczące drzwi w łazience z piecykiem gazowym?

Łazienka z piecykiem gazowym musi być odpowiednio przystosowana do montażu gazowego podgrzewacza wody. W trosce o własne bezpieczeństwo Polacy powinni pamiętać o zakupie dobrej jakości instalacji, jej regularnym przeglądzie, a nawet o montażu odpowiednich drzwi. Polskie prawo budowlane jasno określa, jakie wymiary musi mieć nawiew w drzwiach łazienki z piecykiem gazowym do wody. O czym więc trzeba pamiętać?

Piecyk gazowy w łazience można porównać do tykającej bomby zegarowej. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba przestrzegać ścisłych zasad bezpieczeństwa, określonych w prawie budowlanym. 

 • W trosce o własne zdrowie i życie trzeba pamiętać o regularnych przeglądach instalacji gazowej we własnym mieszkaniu. Aby zapobiec zatruciu tlenkiem węgla, warto również zamontować w lokalu czujnik czadu. Na tym jednak nie koniec. 

 • Nie mniej ważny, niż zakup i kontrola instalacji oraz umieszczenie urządzenia wykrywającego ulatniający się tlenek węgla, jest bowiem również montaż odpowiednich drzwi w łazience z piecykiem gazowym. 

Reklama

 • Istnieją nawet specjalne regulacje prawne, o których trzeba pamiętać, decydując się na wstawienie konkretnego modelu piecyka gazowego do wody

Piecyk gazowy do łazienki. Jaki wybrać? O tym pamiętaj przy zakupie!

Jaki piecyk gazowy do łazienki wybrać? Wybór odpowiedniego piecyka gazowego do łazienki jest kluczowy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort użytkowania instalacji do podgrzewania wody. 

Decydując się na zakup konkretnego urządzenia, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na takie aspekty jak:

 • ergonomiczność - piecyk gazowy do łazienki dzięki specjalnemu chłodzeniu będzie zużywać mniej gazu, a to z kolei oznacza niższe rachunki za gaz. Jest to niezwykle istotne w dobie inflacji na poziomie 16,01 procent. 
 • emisja tlenku węgla - kwestia ta jest regulowana przez odpowiednie przepisy, więc przed zakupem piecyka gazowego trzeba upewnić się, że sprzęt spełnia normy spalania. 
 • czas nagrzewania wody - jest to ważne dla komfortu użytkowania. Dobry piecyk gazowy powinien nagrzewać wodę już w pierwszej minucie po jego włączeniu. 
 • wielopoziomowe zabezpieczenia - gwarantują nam bezpieczną pracę piecyka gazowego w łazience przez cały sezon grzewczy. 
 • płynne działanie - przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić parametry piecyka gazowego tak, aby później nie mieć problemów z jego użytkowaniem i nie narzekać na głośną pracę urządzenia. 
 • wielkość urządzenia - kwestia rozmiaru ma znaczenie zwłaszcza w mniejszych łazienkach, gdzie jest niewiele miejsca na montaż piecyka gazowego.
 • intuicyjny interfejs - nowoczesne piecyki gazowe są wyposażone w intuicyjny interfejs komunikacyjny, który znacznie upraszcza jego użytkowanie

Piecyk gazowy w łazience. Zasady bezpieczeństwa to nie tylko czujnik czadu

Piecyk gazowy to część instalacji gazowej, której konserwację i przegląd trzeba co roku zlecać osobom z odpowiednimi uprawnieniami. Taki obowiązek spoczywa na właścicielach lokali mieszkalnych i jasno mówi o tym artykuł 62. ustawy o prawie budowlanym. Co więcej, właściciele poszczególnych budynków przy kontroli powinni udostępniać protokoły niniejszych przeglądów piecyków gazowych. 

Zadbanie o dobry stan instalacji gazowej w łazience jest teraz niezwykle ważne, zwłaszcza że zbliża się sezon jesienno-zimowy. Niestety jest to niechlubny czas, gdy media donoszą o licznych przypadkach zatrucia gazem ulatniającym się z wadliwych instalacji w łazience.

Dochodzi do śmiertelnych wypadków, którym można by zapobiec, dbając o przegląd stanu piecyka gazowego w łazience i montaż sprawnego czujnika gazu, który pozwala w porę wykryć jego wadliwe działanie. Tragedii często pozwala uniknąć również przestrzeganie takich zasad bezpieczeństwa jak: 

 • pozostawianie otwartych drzwi lub uchylonego okna podczas napełniania wanny
 • montowanie, tak zwanych nawiewników w oknach, aby zapewnić cyrkulację powietrza
 • niezaklejanie kratek wentylacyjnych w łazience
 • niezaklejanie otworów wentylacyjnych w drzwiach do łazienki i dbanie o ich odpowiedni stan

Łazienka z piecykiem gazowym. Przepisy budowlane, których musisz przestrzegać

Przepisy budowlane stanowią, że drzwi wejściowe w łazience z piecykiem gazowym koniecznie muszą posiadać w dolnej części nawiew. Jego formą może być otwór lub kratka, jednak ważne, aby powierzchnia nawiewu nie była mniejsza niż 0,022 m2. 

Takie wymiary gwarantują bezproblemową cyrkulację powietrza, która jest konieczna dla bezpieczeństwa w pomieszczeniu z piecykiem gazowym. Wymiary te zostały określone w Dzienniku Ustaw z 2002 r. Nr 75 poz. 690 § 79.

Ponadto, rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku mówi, iż otwory te powinny znajdować się w dolnej części skrzydła drzwi łazienkowych. 

Czytaj również: 

Cichy zabójca w polskich domach. Sprawdź, jak się chronić przed tlenkiem węgla

Dodatek osłonowy na gaz. Komu przysługuje dopłata do gazu i gdzie złożyć wniosek?

Zobacz także:  

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama