Jaka doniczka do storczyka najlepiej się sprawdzi? Ten wybór ma znaczenie

Doniczka do storczyka duża czy mała? Odpowiedni wybór ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim wpłynie na rozwój rośliny. Sprawi także, że będzie się doskonale prezentować. Jaką doniczkę wybrać? Czym kierować się przy zakupie osłonki do storczyka? Podpowiadamy.

Storczyki - dlaczego warto je mieć?

Storczyki to inaczej orchidee. Są one niezwykle popularne i często stanowią dopełnienie nowoczesnych aranżacji, dzięki swojemu efektownemu wyglądowi. Nie tylko świetnie się prezentują i zachwycają barwą, ale i są pomocne w oczyszczaniu powietrza w mieszkaniu. Radzą sobie z toksynami, takimi jak:

  • aceton
  • formaldehyd
  • chloroform

Sprawia to, że ich obecność wspiera pracę układu oddechowego i minimalizuje negatywny wpływ tych składników na skórę oraz serce. Co więcej, storczyki nie tylko zwiększają dotlenienie naszego organizmu, ale też ułatwiają zasypianie, dzięki czemu sen jest głębszy i bardziej odprężający.

Reklama

Kwiat najlepiej czuje się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Należy zapewnić mu rozproszone światło, dzięki czemu liście storczyka będą zielone i błyszczące. Jeśli chodzi o podlewanie storczyka, to powinno ono być umiarkowane i odbywać się co 4-7 dni. Warto także pamiętać o stosowaniu odżywki, dzięki której wspomożemy proces kwitnienia rośliny.

Doniczka do storczyka - duża czy mała?

Wybór odpowiedniej doniczki do storczyka jest istotny, aby roślina dobrze się rozwijała i przy okazji świetnie się prezentowała.

Kwiaty tego typu nie wymagają wiele przestrzeni, dlatego duże doniczki do storczyków nie będą odpowiednim rozwiązaniem. Storczyki najlepiej odnajdują się w małych doniczkach. Co więcej, nie powinno się ich uprawiać w uniwersalnych mieszankach ziemi do kwiatów. Roślina ze względu na małą przestrzeń potrzebuje luźnego i przepuszczającego powietrze podłoża. Najlepiej by składało się ono z kory, keramzytu oraz torfu.

Oczywiście musimy też kontrolować wielkość systemu korzeniowego storczyka. Gdy zauważymy, że korzenie zajmują już praktycznie całą przestrzeń doniczki i zaczynają z niej wystawać, to wtedy musimy ją wymienić na większą. Równocześnie należy dopilnować, aby nie była ona zbyt duża.  

Z jakiego materiału powinna być doniczka do storczyka?

Materiał doniczki do storczyka także ma znaczenie. Dzięki temu nie tylko zadbamy o estetyczne walory rośliny, ale i możemy ułatwić rozwój kwiatka. Do wyboru mamy następujące materiały:

  • Przezroczyste szklane doniczki do storczyków - są one dobrym wyborem, ponieważ transparentne doniczki przepuszczają światło również do korzeni. Sprawia to, że storczyki szybciej i efektowniej się rozwijają. Dodatkowo przezroczysta doniczka pozwala nam stale kontrolować stan korzeni. W przypadku, gdy zauważymy, że są one białe, to wiemy, że należy podlać storczyka. Jeżeli będą one zielone, to znak, aby jeszcze wstrzymać się z podlewaniem. Wadą przezroczystych doniczek szklanych może być ich wygląd. Jednak i w tym przypadku jest na to rozwiązanie, ponieważ jeśli nie chcemy, aby korzenie storczyka były całkiem widoczne, to możemy wybrać doniczkę z kolorowego szkła.
  • Ceramiczne doniczki do storczyka - wyglądają one bardzo efektownie i są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Ich zaletą jest ciężar, ponieważ doniczka nie przewróci się pod wpływem okazałego i dużego kwiatka. Natomiast wadą ceramicznych doniczek jest to, że nie przepuszczają one światła i nie możemy kontrolować stanu korzeni rośliny.
  • Plastikowe doniczki do storczyka - to najpopularniejszy wybór, głównie ze względu na niską cenę produktu. Tego typu doniczki dostępne są w wielu kolorach, a także mogą być transparentne, półtransparentne oraz nieprzezroczyste. Ich wadą jest waga, która może sprawić, że przy mocno rozwiniętym storczyku, kwiat przeważy pojemnik i roślina się przewróci.

Doniczka do storczyka czy osłonka - co wybrać?

W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo propozycji osłonek i doniczek przeznaczonych właśnie do hodowli storczyków. Wiele osób nie wie jednak, na co się zdecydować, czy na doniczkę, czy na osłonkę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Dzięki przezroczystej osłonce roślina będzie miała lepszy dopływ światła, natomiast doniczka zwiększy jej walory estetyczne i sprawi, że kwiatek będzie jeszcze ładniej prezentował się w naszej przestrzeni.

Trzeba jednak mieć świadomość, że osłonki nie posiadają dziury do odpływu nadmiaru wody, a doniczki je mają. Jednak, jeśli potrafimy kontrolować poziom wody, to polecane są osłonki. Natomiast dla osób zaczynających przygodę z roślinami zaleca się na dobry początek doniczki.

Czytaj również:

Sąsiedzka "kość niezgody", czyli awantura o bluszcz. Sprawa może zakończyć się w sądzie

Przelałaś roślinę doniczkową? Włóż to do gleby, by ją uratować

Uciążliwe chwasty w ogrodzie? Oto skuteczne metody na pozbycie się ich!

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama