Jak zrobić nawóz do kwiatów doniczkowych z banana?

Banan to pyszny i pożywny owoc, po który chętnie sięgamy. Jak się okazuje, nie tylko dobrze wpływa na zdrowie, ale też świetnie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie. Warto przygotować naturalny nawóz z banana, który wzmocni i odżywi kwiaty doniczkowe. Ten owoc, a właściwie jego skórki zasilą rośliny w potas, fosfor i inne pierwiastki, co wpłynie na lepsze kwitnienie i kondycję kwiatów. Do tego nawóz z bananów to doskonały sposób na odstraszenie mszyc. Zatem, jak zrobić nawóz z bananów do kwiatów doniczkowych? Jak go stosować?

Nawóz ze skórek bananów: Na co pomoże?

Większość osób wyrzuca od razu skórki od banana do kosza po zjedzeniu tego owocu. To jednak duże marnotrawstwo, gdyż jest to bardzo cenny odpad organiczny. Jest to źródło wielu minerałów i składników odżywczych, m.in. potasu, fosforu czy innych pierwiastków. Ze skórek bananów można więc zrobić naturalny nawóz do kwiatów doniczkowych, który odżywi i wzmocni rośliny. Poprawi się ich kondycja i będą bujniej kwitnąć. Jednak nawóz ze skórek banana nie tylko świetnie nadaje się do kwiatów doniczkowych, ale też do warzyw i krzewów owocowych, np. pomidorów. Do tego warto wiedzieć, że nawóz z banana pomoże też odstraszyć mszyce.


Jak zrobić nawóz z bananów do kwiatów doniczkowych?

Aby przygotować nawóz z banana, należy obrać go ze skórki i wrzucić ją do litrowego słoika. Zalewamy ją wodą i pozostawiamy do zaparzenia na jeden dzień. Przed podlaniem kwiatów doniczkowych wywar trzeba rozcieńczyć. Należy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1. Nawozem podlewaj rośliny regularnie. Warto wiedzieć, że skórkę od banana można użyć wielokrotnie. Gdy skończy się nawóz, wystarczy ponownie zalać ją wodą. Takim preparatem można też opryskiwać rośliny, aby pozbyć się mszyc.

Inny sposób na nawóz z banana

Nawóz z banana można też przygotować na inny, jeszcze prostszy sposób. Wystarczy pokroić skórki z bananów i umieścić je w ziemi w pobliżu rośliny. Taka rozkładająca się skórka uwolni do podłoża składniki mineralne, które zasilą roślinę.

Nawóz ze skórek banana w proszku

Istnieje jeszcze inna metoda na nawóz z banana. Skórki należy pokroić w mniejsze kawałki i wysuszyć (np. na słońcu lub w piekarniku). Następnie mielimy skórki w młynku lub ścieramy w moździerzu na drobny proszek. Można nim bezpośrednio posypywać ziemię w doniczce, mieszając z wierzchnią warstwą gleby. Nawóz można stosować raz na 3-4 tygodnie po 1-2 łyżeczki na doniczkę. Sproszkowany nawóz ze skórek bananów można też dodać do wody i odstawić na trzy dni. Taką odżywką podlewamy kwiaty doniczkowe. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama