Reklama

Jak wykorzystać fusy z kawy? Wzmacniają rośliny, eliminują szkodniki

Twardo stąpasz po ziemi, więc sprawy związane z tajemniczym przepowiadaniem przyszłości i wróżeniem z fusów raczej cię nie interesują? Świetnie się składa, bo przygotowaliśmy listę praktycznych zastosowań fusów po kawie. Te kuchenne resztki okazują się wyjątkowo przydatne w ogrodzie i kuchennych porządkach. Podpowiadamy, co zrobić z fusami po kawie, gdy opróżnisz już filiżankę z ulubionym napojem.

 • Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez kubka aromatycznej kawy? Pamiętaj, by nie wyrzucać fusów do śmietnika.
 • W ten sposób zaopatrzysz się w nawóz pobudzający rośliny do wzrostu - zarówno w domu, jak i ogrodzie.
 • Aromat kawy działa drażniąco na najpopularniejsze szkodniki. Fusy staną się twoją tajną bronią w walce z intruzami.

Fusy z kawy: Zastosowanie w ogrodzie

Ogrodnicy coraz chętniej korzystają z produktów, które odżywiają i pobudzają do wzrostu rośliny w naturalny sposób. Po co otaczać się dodatkową porcją chemii, skoro domowy nawóz mamy na wyciągnięcie ręki, a wykorzystanie kuchennych odpadów właściwie nic nas nie kosztuje? Byłoby to zwyczajne marnotrawstwo! Dlatego mówiąc o sposobach wykorzystania fusów z kawy, zaczniemy od tematyki roślinnej. Twój ogródek ogranicza się do kilku okazów trzymanych w mieszkaniu na parapecie? Nawóz z kawy do roślin doniczkowych na pewno cię zainteresuje.

Reklama

Jak wykorzystać rolkę z papieru toaletowego? Mało kto wie o tych patentach

Jak stosować fusy z kawy pod iglaki?

Iglaki to częsty widok w polskich ogrodach. Aby rozwijały się bujnie, miały piękny kolor i nie gubiły igieł, warto wzmocnić je nawozem z fusów po kawie. Jak go przygotować? To dziecinnie proste - wystarczy, że jedną łyżkę fusów zalejesz litrem chłodnej wody. Taką mieszanką podlewaj krzewy raz na dwa tygodnie. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zgłębić temat, zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat stosowania fusów z kawy pod tuje. Żywotniki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością!

Fusy z kawy do hortensji pasują jak ulał

Odpowiednio zadbane rośliny ogrodowe pozwolą nam uzyskać efekt bajkowej przestrzeni. Pod jakie rośliny stosować fusy z kawy? Doceniają je zwłaszcza kwitnące gatunki kwasolubne: rododendrony, azalie, róże i wrzosy. Bardzo dobre efekty uzyskamy, podlewając nawozem z kawy również hortensje. Dzięki takiemu wsparciu stworzymy roślinom idealne warunki do rozwoju, efektywnego pobierania składników odżywczych z gleby i obfitego kwitnienia.

Wsyp fusy po kawie do doniczki. Na efekty nie będziesz czekać długo

Uprawa roślin doniczkowych to hobby, któremu oddaje się coraz większa liczba ludzi. Widok zielonych akcentów w mieszkaniu działa relaksująco, a wiele kwiatów ma też zdolność oczyszczania powietrza. By rosły dorodne, warto wzmocnić je kawowym nawozem. Możesz przygotować go jak wcześniej lub po prostu jedną łyżkę fusów wymieszać z ziemią w doniczce. Powtarzaj raz w miesiącu, a nie tylko odżywisz rośliny, ale też zapewnisz im odpowiednią wilgotność. Za takim wsparciem przepadają:

 • storczyki,
 • skrzydłokwiaty,
 • paprocie,
 • anturium,
 • draceny,
 • krotony.

Kawowy pogromca szkodników

Wyrzucanie fusów po zaparzeniu kawy to ogromne marnotrawstwo. Mają dobroczynny wpływ na rośliny, ale jednocześnie stanowią bardzo dobrą barierę przed szkodnikami, które pojawiają się zarówno w domach, jak i ogrodach. Komu szkodzą najbardziej?

 • Fusy z kawy na ślimaki: Intruzi potrafią błyskawicznie splądrować warzywne grządki i kwiatowe rabaty. Wykorzystaj kawowe resztki, by zniechęcić ślimaki do wizyty na twoim terenie. Możesz skorzystać z dwóch dróg. Pierwszą jest wysuszenie fusów i rozsypanie ich wokół roślin. Drugi patent to spryskanie liści roślin kawowym wywarem - najlepiej wieczorem, kiedy ślimaki się uaktywniają. Zapach kawy działa na nie odstraszająco.
 • Fusy z kawy na mrówki: Z niepokojem obserwujesz, że zadomowiły się w twoim mieszkaniu? Spróbuj namierzyć miejsce, w którym się gromadzą i w tej części domu rozłóż kawowe fusy na talerzyku. Ten aromat jest dla nich nie do zniesienia.

Sprzymierzeniec domowych porządków

Zastanawiasz się, jak pozbyć się brzydkiego zapachu w lodówce? Lepiej zapobiegać temu zjawisku i żywność przechowywać w szczelnych pojemnikach, ale nie zawsze nam się to udaje. Bez obaw, fusy z kawy do neutralizowania nieprzyjemnych woni nadają się znakomicie. Wsyp je do miseczki i wstaw do lodówki. Wyjmij po kilku godzinach lub w momencie gdy stwierdzisz, że wchłonęły już wszystkie niepożądane aromaty.

Polecamy:

Jak uratować gnijącego storczyka? Tak reanimują storczyki specjaliści od kwiatów

Niewłaściwe cięcie może poważnie zaszkodzić. Jak przycinać tuje?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama