Reklama

Jak wykorzystać fusy z herbaty?

Fusy po herbacie zaskakują mnogością zastosowań. Pod żadnym pozorem ich nie wyrzucaj! Przydadzą się do nawożenia roślin i porządków domowych. Na tym jednak nie koniec. Ten uniwersalny produkt, który do tej pory natychmiast lądował w pojemniku na odpadki, pomoże zadbać o urodę i pozbyć się z domu nieproszonych gości. Co zrobić z fusami z herbaty? Prezentujemy całą listą praktycznych trików, które przydadzą się w domu i ogrodzie.

Fusy z herbaty: Zastosowanie. Jaki rodzaj herbaty wybrać?

By móc skorzystać z dobroczynnych właściwości herbacianych fusów, trzeba wziąć pod uwagę, z jakim produktem masz do czynienia. Do ponownego wykorzystania nadają się przede wszystkim pozostałości po herbacie czarnej, zielonej i białej. Ważne, by nie były to produkty ze sztucznymi aromatami czy cukrem i słodzikami w składzie. Staraj się sięgać po herbaty jak najbardziej naturalne i nieprzetworzone.

Fusy z herbaty w ogrodzie

Rosnąca świadomość na temat wpływu chemicznych środków ochrony roślin na środowisko powoduje wzrost zainteresowania ogrodników naturalnymi sposobami nawożenia. Co sprawia, że fusy z herbaty do ogrodu nadają się tak dobrze? W składzie liści herbacianych kluczowa okazuje się teina, która podnosi kwasowość gleby i wpływa na bujny wzrost roślin. Nawożenie herbatą sprzyja zwłaszcza różom, rododendronom, hortensjom i azaliom. Ten naturalny nawóz wzmacnia system korzeniowy i pomaga podnosić odporność roślin.

Reklama

Fusy z herbaty do kwiatów i roślin doniczkowych

Jeśli nie wyobrażasz sobie mieszkania bez zielonych akcentów, zadbaj o swoje rośliny dzięki fusom z herbaty. Można układać je na dnie doniczki, co wpłynie nie tylko na użyźnienie ziemi, ale też utrzymanie właściwego poziomu wilgoci. Innym sposobem na wykorzystanie liści jest wyłożenie ich u podstaw rośliny i zwilżenie wodą. Poleca się używać fusów z herbaty do storczyków oraz paproci.

Fusy z herbaty na muszki

Fusy warto rozsypać w doniczce z jeszcze jednego powodu. Skutecznie odstraszają muszki, które lubią gromadzić się wokół domowych roślin. Co ciekawe, naparem z czarnej herbaty warto spryskiwać liście, które zostały zaatakowane przez mszyce. Możesz wykorzystać go również jako środek ochronny przed pojawieniem się niepożądanych grzybów.

Zobacz: Jak dbać o storczyki jesienią?

Fusy z herbaty na zmęczone oczy

Opuchlizna wokół oczu może mieć różne przyczyny. Zmęczenie, stres, niewystarczająca ilość snu... Szybkie tempo życia sprawia, że widok w lustrze może być niezbyt przyjemny. W takiej sytuacji ostudzone torebki z herbatą wykorzystać można jako kompresy dla zmęczonych oczu i skóry wokół nich. Przynoszą ulgę przy zaczerwienieniu i podrażnieniach wrażliwego narządu wzroku.

Fusy z herbaty dla pięknej cery

Co jeszcze zrobić z fusami po herbacie? Wilgotne liście, zwłaszcza zielonej herbaty, świetnie sprawdzą się jako naturalny i niedrogi peeling do twarzy. Zafundujesz sobie w ten sposób natychmiastowe orzeźwienie. Herbata ma działania odżywiające i tonizujące.

Fusy z herbaty do toalety

Sprzątanie wcale nie musi być uciążliwe, nawet gdy mowa o osadach w łazience. Czyszczenie toalety należy do najmniej lubianych czynności, dlatego warto je sobie ułatwić. Najlepiej naturalnym i ekonomicznym sposobem! Fusy po herbacie wrzuć do muszli klozetowej i zostaw na kilka lub kilkanaście minut - w zależności od stopnia zabrudzenia. Spłucz i przetrzyj szczotką, by usunąć resztkę liści. Toaleta będzie lśnić!

Polecamy: Pięć sprawdzonych sposobów na porządki w domu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama