Reklama

Jak wyczyścić kafelki i fugi w łazience domowym sposobem? Poznaj sprawdzone metody

Niemal każda pani domu wie, jak dużym utrapieniem może być mycie płytek i czyszczenie fug. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą sprawić, że twoja łazienka będzie lśniła przy niewielkim wysiłku. Dowiedz się, jak za pomocą kilku produktów domowego użytku możesz sprawnie wyczyścić kafelki w łazience.

Płytki podłogowe możemy spotkać w prawie każdym domu. Używa się ich w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć lub zalanie. Dodatkowo w łazienkach panuje zwykle dość wysoka temperatura. To sprawia, że chropowata powierzchnia fug jest świetnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i bakterii. Może to skutkować uporczywymi zabrudzeniami, trudnymi do usunięcia.

Czyszczenie płytek łazienkowych

Niezależnie od tego, jakich detergentów używamy, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do czyszczenia. Płytki różnią się od siebie parametrami i właściwościami. To, co je łączy, to fakt, że w żadnym wypadku nie chcemy ich zarysować i zmatowić. Dlatego należy pamiętać, aby wybrane przez nas akcesoria były stosunkowo delikatne w użyciu. Polecamy zaopatrzyć się w mop tradycyjny lub parowy oraz miękkie szmatki z mikrofibry.  

Reklama

Najlepsze detergenty do mycia płytek znajdziemy w naszej kuchni. Soda oczyszczona i ocet spirytusowy w różnych proporcjach są uniwersalnymi środkami czystości.

Do stworzenia mieszanki, która poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, będziemy potrzebowali 100 ml octu i opakowaniem sody. Wystarczy je ze sobą wymieszać. Zależnie od tego, jak mocna ma być pasta, możemy ją odrobinę rozwodnić. Taką mieszaninę możemy nałożyć na problematyczne miejsca i na chwilę zostawić.  

Do dezynfekcji kafelków i dodania im blasku nada się prosty roztwór ciepłej wody zmieszanej z octem w proporcjach 3:1. Ten lekki płyn nie poradzi sobie jednak z silnymi zabrudzeniami. Lepiej użyć do nich nierozcieńczonego octu.

Natomiast do czyszczenia osadów wapiennych najlepiej sprawdzi się kwasek cytrynowy. Dwie łyżki tego produktu należy wymieszać z dwoma szklankami ciepłej wody. Aby zwiększyć skuteczność roztworu, można dodać do niego także odrobinę płynu do mycia naczyń.

Przeczytaj także: Tanie i ekologiczne środki do czyszczenia. Zamiast kupować - zrób je w domu

Jak czyścić płytki na wysoki połysk?

Kiedy zależy nam na tym, aby wyczyścić kafelki na wysoki połysk, możemy spotkać się z wieloma trudnościami. Na lśniących powierzchniach wszelkie smugi i niedomyte plamki są bardzo widoczne.

Najlepiej sprawdzą się domowe roztwory z octu, sody oczyszczonej lub płynu do mycia naczyń. Niektórzy stosują także proszek do prania. W przypadku płytek o wysokim połysku poleca się myć powierzchnię dwukrotnie. Za pierwszym razem z detergentem, drugi raz zwykłą wodą.

Na rynku można spotkać się ze specjalnym rodzajem szczotek do szorowania. Nie są jednak niezbędne. W przypadku wysokiego połysku poradzimy sobie za pomocą standardowych narzędzi.

Sprawdź także: Zapleśniałe fugi w łazience to istna zmora. Jest na to banalny sposób

Jak czyścić fugi w łazience

Fugi nie rzucają się w oczy, mimo to wpływają na ogólny wygląd łazienki. Poszarzałe i zaniedbane mogą wpływać na wrażenie, że pomieszczenie jest brudne. Fuga jest także miejscem, w którym bardzo łatwo i szybko powstaje pleśń oraz mnożą się bakterie. Dlatego nie tylko ze względów estetycznych należy ją regularnie czyścić.

Aby umyć fugi, przyda się nam roztwór stworzony z połowy szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki soku z cytryny i ćwierć szklanki octu. Zależnie od poziomu zabrudzeń roztwór można rozcieńczyć wodą. Im mocniejsze zabrudzenia, tym silniejszy roztwór będzie nam potrzebny. Taką mieszankę nakładamy na zabrudzenia i zostawiamy na kilka minut. Następnie przy użyciu szczoteczki szorujemy fugi.

Przeczytaj także: Tych powierzchni nigdy nie myj octem. Skończy się to katastrofą!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak czyścić fugi | ocet sprzątanie | domowe sposoby
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama