Jak utrzymać porządek w domu? Proste sposoby

Z zazdrością patrzysz na uporządkowane mieszkanie znajomych, kiedy ich odwiedzasz, a twoje – mimo starań – nadal wygląda jak pobojowisko? Niestety, utrzymanie porządku w domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza na małych metrażach, gdzie ilość miejsca na przechowywanie jest bardzo ograniczona. Jeśli chcesz, aby twoje gniazdko było zawsze czyste, warto trzymać się kilku prostych zasad, które sprawią, że dom zmieni się nie do poznania. Jak utrzymać porządek w domu? Poznaj najłatwiejsze sposoby!

Ogranicz ilość rzeczy!

Jeśli jesteś z porządkiem na bakier, a bałagan jest wszechobecny, zastanów się, czy wszystko, co się w domu znajduje, jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Kluczem do utrzymania porządku jest ograniczenie ilości sprzętów, bibelotów oraz ubrań. To właśnie one zajmują cenne miejsce i zaburzają harmonię w mieszkaniu. Jeśli na krzesłach masz porozwieszane ubrania, postaraj się pozbyć części z nich: oddając potrzebującym albo sprzedając na aukcjach. Ozdoby zbierają kurz na półkach i nie masz siły na codzienne pucowanie ich na błysk? Może warto oddać je komuś, kto lubi kolekcjonować podobne artefakty albo podarować przyjaciołom w prezencie? Pamiętaj: im mniej, tym lepiej.

Reklama

Wszystko musi mieć swoje miejsce!

Kluczem do porządku jest wyznaczenie naszym rzeczom odpowiedniego miejsca. Nieważne, czy przedmiot jest duży, czy mały - powinien być zawsze w jednym, z góry ustalonym miejscu. Kiedy coś jest ustawione przypadkowo, zajmuje cenną przestrzeń, którą trudno utrzymać w czystości. Gorzej ją odkurzyć czy przemyć po zabrudzeniu. Tymczasowość zaburza porządek, a także sprawia, że z czasem kolejne rzeczy będą towarzyszyć nieużywanemu sprzętowi i dosłownie zagracać pomieszczenie.

Bez sprzątania się nie obejdzie!

Nie każdy lubi sprzątanie, bowiem czasem ta czynność może być bardzo skomplikowana zwłaszcza wtedy, gdy robimy ją sporadycznie. Jednak kluczem do porządku w mieszkaniu jest regularne sprzątanie, ale gdy na własne życzenie nagromadziliśmy sobie obowiązków, szybko się zniechęcamy. Aby ułatwić sobie zadanie, warto podzielić czynności na konkretne zadania: np. mycie podłóg, odkurzanie, ścieranie kurzu, itd. Warto sobie wyznaczyć konkretną porę dnia i przeznaczyć potrzebny czas na wykonanie czynności.

Małe rzeczy rób od razu!

Porządek w domu to nieustanne sprzątanie. Niewiele trzeba, aby coś się wylało na podłogę, wykipiało podczas gotowania albo zabrudziło dywan. Każdą czynność, nawet kiedy jest mało wymagająca czasowo, warto zrobić od razu. Odkładanie sprzątania na później powoduje, że małe problemy urastają do rangi dużych i z czasem - patrząc na nagromadzone obowiązki - ogarnięcie domu wiąże się z niechęcią albo całkowicie je zarzucamy.

Jak to wygląda w praktyce?

Założenia teoretycznie często mają to do siebie, że nie zawsze mają pokrycie z rzeczywistością. Więc co zrobić, aby opanować bałagan w domu? Postaw na codzienne czynności, takie jak przecieranie wszelkich powierzchni z kurzu i odkurzanie podłóg. W przypadku tej drugiej nie ma wielkiej filozofii - tutaj niezbędny będzie odkurzacz. Natomiast pierwsza czynność jest kluczowa i wykonywać ją należy na początku. Wystarczy sięgnąć po ściereczkę i płyn antystatyczny, który zapobiega ponownemu osadzaniu kurzu.

Taki domowy środek czystości można również przygotować samodzielnie: wystarczy ¾ butelki ze spryskiwaczem wypełnić wodą destylowaną, dodać łyżkę gliceryny, a resztę uzupełnić octem spirytusowym. Aby domowy specyfik pięknie pachniał, wystarczy wkropić solidną porcję ulubionego olejku eterycznego!

Ważna jest regularność

Nie zapominaj o innych pomieszczeniach w domu, które brudzą się błyskawicznie. Najważniejsza z nich jest łazienka, ponieważ to w niej spędzamy najwięcej czasu i korzystają z niej wszyscy domownicy. Pamiętaj - ją trzeba czyścić codziennie, ponieważ to jedyny sposób na to, aby uniknąć osiadania na armaturze kamienia, a na brodzikach i umywalkach osadów z mydła. To właśnie one, gdy się nagromadzą, opornie schodzą i szpecą mieszkanie.

A co z kuchnią? O niej też nie wolno zapominać, ponieważ tłuszcz z łatwością pokrywa wszelkie powierzchnie, które z czasem są nie do doczyszczenia. Aby się go pozbyć, można sięgnąć po gotowe środki lub stworzyć samodzielnie skuteczny i ekologiczny produkt. Wystarczy w butelce ze spryskiwaczem wymieszać w takich samych proporcjach wodę z octem i dodać do mieszanki sok z wyciśniętej cytryny (dla lepszego efektu można użyć także skórek z cytrusa). Tak przygotowany środek ułatwi usunięcie wszelkich tłustych zabrudzeń.

Sprawdź także:

Pięć sprawdzonych sposobów na porządki w domu

Przygotowanie przetworów. Jak wyparzać słoiki?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama