Reklama

Jak usunąć kamień z garnków?

Garnki – a szczególnie te wykonane ze stali nierdzewnej – to niezbędny element wyposażenia każdego gospodarstwa. Niestety, w domach pojawia się nagminny problem, czyli twarda woda, która sprzyja powstawaniu osadów: również na garnkach. Czasami dzieje się tak, że w miejscu łączenia powłoki z uszkiem gromadzi się trudny do usunięcia kamień, ale czasem też na dnie czy innych jego elementach. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się kamienia z garnków. Co warto wykorzystać?

Ocet dobry na wszystko!

O działaniu octu słyszało już wiele osób. Może on również pomóc usunąć kamień z garnka. Patent okazuje się szczególnie pomocny zwłaszcza wtedy, gdy osad powstał we wnętrzu naczynia. Jak się go pozbyć? Wlej do garnka pół litra zimnej wody, a następnie pół szklanki octu (pamiętaj, by w takiej kolejności), a następnie postaw go na kuchence i zagotuj przez pół godziny na małym ogniu. Jeśli kamień powstał w wyższych partiach garnka i mieszanka do niego nie sięga, po prostu dostosuj proporcje według potrzeb.

Sok z cytryny

Sok z cytryny świetnie upora się z kamieniem. Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie istnieją rowki i załamania, a także w wypadku, gdy ocet nie może pomóc. Jak wyczyścić garnek za pomocą cytryny? Wystarczy wziąć nieduży owoc, przekroić go na pół i przecierać miąższem kamień przez kilka minut. Można na koniec wycisnąć dokładnie cytrynę i powstałym sokiem nawilżyć gąbkę oraz pocierać zabrudzoną powierzchnię garnka. Później wystarczy umyć całość wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Keczup

Keczup to uniwersalny sos, który pasuje do niezliczonych ilości dań i przekąsek, że trudno sobie wyobrazić jego brak w domowej spiżarni. Jeśli mamy nadprogramowe ilości keczupu, możemy wykorzystać go do pozbycia się kamiennego osadu z garnka. W jaki sposób? Wystarczy nanieść go na brudną powierzchnię, za pomocą ręcznika papierowego pocierać nim przez kilka chwil, a następnie odstawić całość minimum na kwadrans. Po upłynięciu czasu garnek dokładnie umyj i przepłucz dużą ilością wody.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama