Reklama

Jak stosować olejek waniliowy na muchy?

Domowe sposoby na muchy przydają się zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy trudno wyobrazić sobie przebywanie w mieszkaniu przy zamkniętych oknach. Niestety, obecność irytujących, brzęczących owadów jest w stanie zepsuć każdą sielankę. Z pomocą przychodzi olejek waniliowy. Zastosowanie tego popularnego produktu wykracza poza przeznaczenie kulinarne. Sprawdź, jak wykorzystać jego potencjał, by uchronić się przed inwazją much w domu.

Właściwości olejku waniliowego

Wystarczy odrobina, by własnoręcznie przygotowywane wypieki zyskały niezrównany aromat. Aż ślinka cieknie! Nic zresztą dziwnego. Wiosną 2022 roku zespół naukowców ze szwedzkiego Institutet Karolinska oraz Oksfordu ogłosił wyniki swoich badań nad zapachowymi upodobaniami ludzi pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Rezultaty nie pozostawiały złudzeń, a wanilia okazała się uniwersalnym zapachem, który wzbudza wyłącznie pozytywne odczucia.

Aromat waniliowy stosowany jest nie tylko w kulinariach, ale również w aromaterapii. Ma działanie relaksujące, uspokajające i poprawiające nastrój. Możemy więc śmiało założyć, że używanie olejku waniliowego na muchy będzie dla nas całkiem przyjemnym doświadczeniem.

Reklama

Sprawdź też: Sposób na osy i szerszenie. Jak się ich pozbyć raz, a dobrze?

Jak stosować olejek waniliowy na muchy?

Okazuje się, że owady nie podzielają naszej sympatii do tego produktu. Wanilia działa na nie drażniąco. Zamiast więc umieszczać mało estetyczne lepy w każdym zakamarku mieszkania, warto spróbować nieco innego sposobu na odstraszanie much w domu i na tarasie.

Najprostszą metodą jest ustawienie niewielkiego słoika z waniliowym ekstraktem na stole, przy którym jadamy plenerowe posiłki - to bardzo dobre rozwiązanie dla osób lubiących spędzać czas na balkonie. Dla naczynia warto znaleźć także miejsce we wnętrzu domów. Najlepiej w pobliżu okien, by zniechęcić muchy do wizyty. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie wanilii w sąsiedztwie pojemnika na odpadki oraz miejsc, w których przechowujemy owoce i warzywa. To one przyciągają intruzów jak magnes!

Naturalny sposób na muchy dla wytrwałych

Do ochrony wnętrz przed dokuczliwymi owadami można podejść także w inny sposób. W sezonie letnim poleca się smarować olejkiem waniliowym framugi drzwi i okien, by w ten sposób stworzyć niewidoczną, ale bardzo skuteczną barierę dla much. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że aromat szybko wietrzeje, więc zabieg trzeba powtarzać mniej więcej co trzy godziny.

Wygodniejszą opcją będzie zrobienie waniliowego oprysku. 100 mililitrów wody wymieszaj z łyżką olejku waniliowego. Przelej roztwór do butelki ze spryskiwaczem i korzystaj z niego, gdy tylko zauważysz, że muchy atakują twoją przestrzeń lub poczujesz, że poprzednia dawka już wywietrzała.

Warto wiedzieć: Olejek waniliowy na komary działa tak samo dobrze! Wykorzystaj zaproponowane patenty, by uchronić się przed ich obecnością i nieprzyjemnymi ukłuciami.

Polecamy:

Kleszcze atakują. Jak wyglądają ich gniazda i czy można je niszczyć?

Jak stosować skorupki jaj na ślimaki? Domowy sposób nie ma sobie równych

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama