Reklama

Jak sadzić czosnek w domu? To dziecinnie proste

Przegapiłeś termin sadzenia czosnku w ogrodzie? A może nie dysponujesz własnym kawałkiem ziemi, lecz mimo to masz w sobie żyłkę ogrodnika? Doskonale się składa, ponieważ uprawa czosnku w doniczce jest nie tylko prosta, ale przede wszystkim przynosi dużo satysfakcji. Wystarczy, że uzbroisz się w odpowiedni pojemnik oraz odrobinę cierpliwości, a plony będą więcej niż zadowalające. Podpowiadamy, jak sadzić czosnek w domu.

  • Czosnek wykorzystywany jest nie tylko w kuchniach. Jego właściwości docenia się w domowych kuracjach zwalczających przeziębienie, a także w ogrodnictwie.
  • Późną jesienią z powodzeniem możesz posadzić go w doniczce.
  • Wybieraj czosnek pochodzący z upraw ekologicznych i zapewnij mu jak najlepsze warunki do wzrostu. Wiosną zobaczysz kapitalne efekty swojej pracy.

Czosnek: Uprawa w doniczce dla każdego

Brak własnego ogródka wcale nie oznacza, że jadłospis musisz komponować wyłącznie na podstawie produktów dostępnych w sklepach. Miałeś już okazję przekonać się o wygodzie uprawy ziół na parapecie lub warzyw na balkonie? Czas w swoim repertuarze uwzględnić także czosnek w doniczce.

Reklama

To bardzo dobre rozwiązanie również dla osób, które spóźniły się z posadzeniem go do gruntu. Gdy temperatura obniża się z każdym dniem i ziemia robi się coraz bardziej zmarznięta, maleją szanse na powodzenie ogrodowej uprawy. Czosnek w pojemnikach to ratunek także dla osób, które w swoim ogrodzie lub na działce dysponują ciężką, gliniastą ziemią. Takie podłoże nie sprzyja uprawie tej aromatycznej rośliny.

Wytrwali podejmują się jego uprawy. Jesienią i zimą przyprawa wikingów powinna być w każdym domu

Sadzenie czosnku w doniczce: Od czego zacząć?

Sprawa podstawowa to, rzecz jasna, pojemnik. Doniczka musi mieć otwory w dnie, dzięki czemu nadmiar wody nie będzie się w niej magazynować, doprowadzając z czasem do gnicia czosnku. Rozmiar także ma znaczenie. Doniczka do sadzenia czosnku nie powinna być niższa niż 20 centymetrów. Jej szerokość zależy do tego, ile sztuk zamierzamy w niej umieścić. Zaleca się jednak, by boki pojemnika miały co najmniej 30 centymetrów.

Jakie podłoże sprawdzi się najlepiej w domowej uprawie czosnku?

Od ziemi w znacznej mierze zależy nasz ogrodniczy sukces. Czosnek wymaga gleby dobrej jakości - żyznej, lekkiej i przepuszczalnej. Odczyn powinien być obojętny. Najlepiej, by mieścił się w przedziale 6,5-7 pH.

Jak sadzić czosnek? Instrukcja krok po kroku

Zanim przejdziesz do właściwej pracy, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz. Chodzi o czosnek, którego użyjesz jako sadzonki. Zdecydowanie najlepszy scenariusz uwzględnia skorzystanie z ząbków pochodzących z domowej uprawy. Jeśli nim nie dysponujesz, postaraj się o egzemplarze z upraw ekologicznych. Co dalej? Jak się sadzi czosnek?

  • Do rozpoczęcia uprawy nadają się najlepiej duże i jędrne okazy. Jeśli wydają się miękkie - odrzuć je.
  • Ząbki oddziel od główki. Jednocześnie uważaj, by nie naruszyć skórki.
  • W doniczce zrób niewielkie dołki. Ich głębokość powinna wynosić około 2,5-3 centymetrów.
  • Ząbki czosnku nie powinny być sadzone tuż przy krawędziach pojemnika. Umieść je w glebie spiczastą stroną go góry.
  • Zachowaj między nimi odległość wynoszącą 10-15 centymetrów, by mogły rozwijać się swobodnie.
  • Zasyp ziemią. Pamiętaj o regularnym podlewaniu - podłoże w doniczkach z czosnkiem powinno być cały czas lekko wilgotne.

Podlej tym paprotkę. Efekt naprawdę cię zaskoczy!

To ci się przyda

Musisz wziąć pod uwagę, że czosnek lubi słońce. Przez to wydaje się, że jesienne sadzenie nie ma dużego sensu? To tylko pozory. Wystarczy, że zapewnisz mu odpowiednie stanowisko na parapecie od strony południowej. Na pojawienie się pełnej główki czosnku poczekasz około czterech miesięcy.

Polecamy:

Rozłóż w ogrodzie. Tak pozbędziesz się uciążliwego szkodnika

Mimo odstraszającej nazwy, efektownie zdobi zimowy ogród. Jak uprawiać ciemiernik cuchnący?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak sadzić czosnek | czosnek uprawa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama