Jak przegonić wrony z ogrodu? Wykorzystaj skuteczne i bezpieczne metody

Wrony to ptaki bardzo inteligentne, umiejące wyrządzić sporo szkód. Druga sprawa to fakt, że są to istoty niezwykle uparte. Jeśli już raz upatrzą sobie teren, który chcą plądrować, nic ich nie powstrzymuje. Do przegonienia wron z ogrodu warto stosować odpowiednie metody. Dobre z punktu widzenia zarówno człowieka, jak i przyrody.

Dlaczego wrony plądrują ogród?

Na początku warto zaznaczyć, że wrony są gatunkiem chronionym. Trzeba więc obchodzić się z nimi w odpowiedni sposób. Nie wolno usuwać ich gniazd, a także lęgów, gdyż broniąc młodych, wrony mogą stać się agresywne. Ogród jest dla nich miejscem, gdzie znajdują pożywienie, którym wykarmiają młode. Lepiej zawczasu zabezpieczyć uprawy przed ich żerowaniem. Do prac trzeba zabrać się już w marcu, gdyż samica składa jaja w połowie kwietnia.

Przeczytaj: Odstrasza komary, obłędnie pachnie i cieszy oko. Sadzenie lawendy w kwietniu

Reklama

Straszak na wrony

Jedną z możliwości jest wykonanie straszaka na wrony. Trzeba w tym celu wykorzystać stare szmatki lub ręczniki oraz kij. Warto też wykorzystać wizerunki naturalnych drapieżników tego gatunku. Należą do nich sowy, jastrzębie czy kuny. Kukły tego typu są dostępne w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub na stronach internetowych.

Sygnały dźwiękowe

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie sygnałów dźwiękowych, których boją się wrony. Wystarczy, że powiesisz na drzewach puszki, wytwarzające charakterystyczny dźwięk. Pamiętaj, że muszą być umieszczone blisko siebie. Dzięki temu będą się o siebie ocierać podczas wiatru i hałasować. Umieść je na długich gałęziach jak najbliżej korony drzewa. Są to miejsca przesiadywania wron, a zarazem budowania przez nich gniazd.

Wodny odstraszacz

To rozwiązanie nieszkodliwe dla wron ani otaczającej go przyrody. Urządzenie posiada zamontowany czujnik, którego zadaniem jest wykrycie ruchu ptaka. Trafiony strumieniem wody czuje się zniechęcony do dalszego plądrowania ogrodu. Wrona, czując zagrożenie, nie będzie chciała w tym miejscu budować gniazda. Trzeba pamiętać jednak, że gatunek lubi powracać do upatrzonych wcześniej terenów. W razie potrzeby należy powtórzyć zabieg jeszcze raz.

Odblaskowe przedmioty

Nie do końca wiadomo, z czego wynika niechęć wron do błyszczących przedmiotów. Przypuszcza się, że jest to wynik tego, że wrona odbiera odbicie światła jako zagrożenie. Zwierzę nie do końca wie, czego się spodziewać. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie rozmieszczenie w ogrodzie starych płyt CD czy kulek zrobionych z foli aluminiowej. Powieś je w różnych częściach ogrodu tam, gdzie najczęściej spotykane są ptaki.

Siatka ochronna

Najskuteczniejszym rozwiązaniem wydaje się siatka ochronna. Stanowi fizyczną barierę przed atakiem wron, które szukają pożywienia. Można nią ochronić uprawy, budzące zainteresowanie wron. Materiał powinien być elastyczny, by łatwo przykryć grządkę z uprawami lub drzewa owocowe. Siatki tego typu dostępne są w sklepach ogrodniczych lub z akcesoriami gospodarstwa domowego. Ważne, by oczka nie były większe niż pięć centymetrów. W przeciwnym wypadku nie będą stanowić przeszkody dla wron. Ptaki bez problemu wydłubią drobne owoce czy nasiona. 

Zobacz:

Roznoszą choroby i niemiłosiernie brudzą. Zastosuj trik, by omijały balkon i parapet

5 tys. zł kary za sprzedaż patyczków hortensji. Sprawdź, czym jest licencja na rozmnażanie roślin

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wrony | wrony w ogrodzie | piękny ogród
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama