Reklama

Jak prasować len?

Len jest ceniony za naturalność, przewiewność i atrakcyjny wygląd. Lniane ubrania na lato wygrywają z większością innych materiałów, ponieważ są lekkie, wygodne i nie mają tendencji do elektryzowania się. Pościele, obrusy i zasłony z lnu mogą być przyjemnym dla oka i funkcjonalnym wyposażeniem domu. Czy len ma jakieś wady? Problemy z prasowaniem dotykają wielu miłośników tej tkaniny. Zobacz, co możesz zrobić, by prasowanie lnu poszło szybko i sprawnie.

Reklama

Len - co warto o nim wiedzieć?

W przemyśle włókienniczym len zwyczajny jest bardzo cenioną rośliną. To z niej wytwarzany jest materiał, służący do produkcji tekstyliów domowych i ubrań z lnu. Uprawy zlokalizowane są w różnych zakątkach świata - w tym w Polsce. Lniane spodnie, koszule i sukienki są obowiązkowym elementem garderoby, jeśli podczas upałów zależy nam na wygodzie. Bardzo istotną cechą lnu jest fakt, że materiał nie wywołuje alergii, a do tego doskonale odprowadza z ciała wilgoć.

Jak prasować len?

Czy ma jakieś wady? Len jest podatny na odkształcenia, więc użycie żelazka jest w tym przypadku koniecznością. Bez obaw, istnieją proste sposoby, które ułatwią i uprzyjemnią tę czynność.

Przede wszystkim nie należy czekać aż lniane sukienki czy inne części garderoby po praniu całkowicie wyschną. Dużo łatwiej prasuje się len, kiedy materiał jest jeszcze wilgotny. Nie załamujcie rąk, jeśli przegapiliście ten moment. Materiał spryskajcie wodą, odczekajcie pięć minut i już możecie wracać do prasowania.

Len podczas prasowania lubi wysoką temperaturę. Ustawiajcie ją w przedziale 200-220°C. Bardzo dobre rezultaty przynosi użycie żelazka parowego. Zawsze prasujcie lniane rzeczy na lewej stronie. Dotyczy to zwłaszcza materiałów w ciemnym kolorze. Żelazko może pozostawiać na nich świecące ślady.


Prasowanie lnu: Te triki warto znać


Jeśli uważacie, że ostrożności nigdy za wiele i chcecie, by lniane ubrania i inne akcesoria służyły jak najdłużej, prasujcie je przez czystą ściereczkę.

Sporym wyzwaniem może okazać się prasowanie lnianych zasłon lub obrusów - wszystko przez ich rozmiar. Przydatne okaże się więc żelazko z funkcją prasowania w pionie.

Jeśli go nie posiadacie i chcecie uniknąć dodatkowego wydatku, skorzystajcie z tradycyjnego sposobu na prasowanie dużych powierzchni. Za deską do prasowania ustawcie kilka krzeseł, by na nich kłaść wyprasowane fragmenty tkaniny.

Krótkie przypomnienie: Jak prać len?

Materiał wymaga łagodnego traktowania. Można prać go ręcznie, można w pralce. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40°C. Tej zasady trzeba bezwzględnie przestrzegać, ponieważ len ma skłonność do kurczenia się. Wybór detergentów również powinien ograniczać się do delikatnych środków piorących. Odpadają płyny zmiękczające, które przeznaczone są do prania materiałów syntetycznych. Nigdy nie należy wypełniać bębna pralki maksymalnie oraz prać jednocześnie jasnych i ciemnych rzeczy. Zadbane akcesoria i ubrania z lnu posłużą dzięki temu przez długi czas.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama