Reklama

Jak pozbyć się ślimaków za pomocą skorupek jaj?

Ślimaki nagie to prawdziwa zmora miłośników roślin. Są bardzo żarłoczne i gdy tylko panuje ciepła oraz wilgotna aura, nocą masowo pojawiają się w ogrodach i wyjątkowo chętnie podgryzają korzenie, liście i pędy roślin. Zaatakowane okazy szybko marnieją i często nie radzą sobie z chorobami. Choćby dlatego ślimaków z ogrodu trzeba się pozbyć błyskawicznie. W tym zadaniu pomogą skorupki jaj. Oto jak je wykorzystać w walce żarłocznymi ślimakami w ogrodzie.

Reklama

Skorupka jajka - co w sobie ma?

Jajka są produktem obecnym w większości domów jako stały element jadłospisu. Jajecznica lub omlet to potrawy do przygotowania w kilka minut. Efektowne bezy i biszkopty są z kolei specjałami zarezerwowanymi na specjalne okazje. Niezależnie od kuchennych doświadczeń, skorupek jajek nie należy wyrzucać do kosza z odpadkami. Przydadzą się każdemu ogrodnikowi między innymi jako niezawodny sposób na ślimaki. Skorupkę jajka w bardzo łatwy sposób zamienić można także w doskonały nawóz naturalnego pochodzenia. Wszystko przez wysoką zawartość wapnia, który świetnie sprawdza się jako neutralizator na glebach o zbyt kwaśnym odczynie.

Dlaczego skorupki jajek odstraszają ślimaki?

Ślimaki są bardzo wrażliwe na wszelkie nierówności podłoża. Szorstkie i ostre krawędzie jajecznych skorupek stanowią dla nich barierę, która skutecznie utrudnia im przedostanie się do roślin.

Skorupki jajek na ślimaki

Ślimaki preferują zacienione i wilgotne miejsca. Ich najazd na ogród można zobaczyć zwłaszcza po deszczu i wieczorową porą. Jeśli nie zastosujesz żadnego środka na ślimaki, o poranku zauważysz efekty ich obecności w postaci nadgryzionych i osłabionych roślin. Jak się pozbyć ślimaków w ogrodzie? Postaw na skorupki jajek.

Jajka przed ugotowaniem dokładnie umyj. Skorupki rozłóż luźno na blaszce wyłożonej pergaminem i odłóż w ustronnym miejscu do wyschnięcia.

Po dwóch dniach możesz rozdrobnić je przy użyciu blendera lub wrzucić do papierowej albo plastikowej torby i zgnieść na bardzo małe kawałki.

Przygotowanie pułapki na ślimaki sprowadza się do rozsypania skorupek na ziemi, tworząc okrąg wokół rośliny. Co tydzień uzupełniaj kolejną partią skorupek. Brak systematyczności będzie skutkować szybkim powrotem ślimaków.

Inny naturalny sposób na ślimaki

W walce ze ślimakami można także wykorzystać inny naturalny środek, jakim jest mieszanka gnojówki z piołunem. Jej przygotowanie nie jest trudne i poradzi sobie z tym zadaniem nawet mało wprawny ogrodnik. Wystarczy zalać pięcioma litrami wody 150 g piołunu i moczyć przez dobę. Po tym czasie powstały wywar należy połączyć z rozcieńczoną gnojówką - najlepiej w stosunku 1:5 lub 1:10. Naturalny środek można wykorzystać do pozbycia się ślimaków mniej więcej po czterech tygodniach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama