Reklama

Jak pozbyć się pluskiew w domu?

Pluskwy łóżkowe to jedne z najbardziej znienawidzonych owadów, które w każdej chwili mogą być utrapieniem dla człowieka. Wbrew pozorom, nie pojawiają się w domach zapuszczonych, ale preferują właśnie te wysprzątane i gnieżdżą się w pobliżu człowieka, który jest jego żywicielem. Nie zawsze ich obecność jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale kiedy wyczujemy charakterystyczną woń, to możemy być pewni, że u nas zadomowiły się robaki na dobre. Jak poznać zapach pluskiew w domu? Jak się pozbyć owadów?

Parę słów o pluskwach?

Pluskwy to nieduże, sięgające do pięciu mm owady o spłaszczonym ciałku, które charakteryzują się pancerzykiem o barwie pomarańczowej, brązowej lub brunatnej. Owady te nie latają, ale potrafią się sprawnie wspinać po prawie wszystkich powierzchniach, co sprawia, że mogą się przemieszczać na duże odległości. Dlaczego pluskwy są utrapieniem? Ponieważ prowadzą nocny tryb bytowania i żywią się krwią. Dlatego też ludzie często są ich ofiarami, ale ślady działalności insektów nie zawsze są widoczne. Ugryzienia są bezbolesne i nie zawsze pozostaje po nich ślad. Oczywiście, niektórzy mogą zauważyć czerwone, zgrupowane w kilka, plamy na skórze, które przez kilka dni są wyjątkowo swędzące. 

Reklama

Przyjmuje się, że ugryzienia pluskiew nie są groźne, ponieważ bytują w pobliżu tylko jednego żywiciela. Nie mniej jednak istnieje ryzyko przenoszenia przez nich niektórych bakterii czy wirusów, które mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia.

Gdzie czają się pluskwy w naszych domach? Najczęściej miejscami ich kryjówek są nasze łóżka. Gromadzą się w szczelinach ram, w materacach, ale także w pościeli! Pluskwy mogą też kryć się w listwach przypodłogowych, gniazdkach elektrycznych, książkach, a także na łączeniach tapet, ramach obrazów, itp. 

Zobacz także: Zobacz, jak zmienił się dom w Markach. Nasz Nowy Dom odc. 257

Jak rozpoznać działanie pluskiew?

Jeśli owadów nie jest dużo, ponieważ kolonia dopiero się rozwija, pluskwy mogą być niezauważalne. Oczywiście, gdy jest ich więcej, mogą być widoczne gołym okiem w naszym domu. Ich obecność zdradzają również martwe osobniki, puste pancerzyki oraz czarne plamy, które są odchodami pluskiew. 

Zapach pluskiew w domu

Obecność pluskiew w domu może zdradzić także specyficzna woń, która unosi się w naszych pomieszczeniach. W wypadku, kiedy od czasu do czasu czujemy zapach zgniłych malin albo tzw. wegetującą kolendrę, możemy mieć pewność, że owady na pewno zagnieździły się u nas na dobre. Zapach pluskiew w domu powinien sprowokować nas do dokładnego poszukiwania winowajców, a także wytoczenia im wojny. Jeśli chcemy pozbyć się pluskiew w domu, trzeba sięgnąć po radykalne metody.

Jak pozbyć się pluskiew?

Jeśli chcemy działać błyskawicznie i szybko wytępić pluskwy z naszych domów, markety budowlane mają specjalne preparaty, które ułatwiają wytępienie szkodników. Niestety, mogą być one toksyczne także dla ludzi, więc ich użycie musi wiązać się z zastosowaniem najwyższych środków ostrożności. Niektórzy na pluskwy w domu polecają zastosowanie ziemi okrzemkowej, która - ze względu na swoją strukturę - zapycha aparaty oddechowe owadów, a także przebija ich pancerze. Jeśli zaś posiadamy w domu zwierzęta oraz dzieci, pomocne może okazać się zastosowanie myjki parowej, która zabija nie tylko dorosłe osobniki, ale także ich jaja.

W wypadku, gdy te metody zawodzą, nie pozostaje nic innego, jak wezwanie specjalistycznej firmy, która w profesjonalny sposób wybije pluskwy w domu.

Polecamy także:

Uwaga na pojemniki do przechowywania chleba. To siedlisko pleśni i bakterii

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama