Jak pozbyć się pcheł z domu? Pewne wskazówki zdradzą obecność intruzów

Jeśli zauważysz w swoim domu pchły, nie panikuj. Owszem, ich obecność nie jest niczym pozytywnym, ale są skuteczne środki zapobiegawcze. Dzięki nim w mgnieniu oka pozbędziesz się nieproszonych gości ze swojego mieszkania. Jak pozbyć się pcheł z domu? Co zrobić, by uciekły w popłochu? Dowiesz się z poniższego artykułu.

  • Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pchły, które warto wykorzystać, gdy odkryjesz ich obecność w domu.
  • Obecność pcheł rozpoznasz po ugryzieniach na skórze, a także jajach czy odchodach pasożytów.

Jak wygląda pchła?

Pchła to mały, skaczący owad, który osiąga wielkość zaledwie jednego lub dwóch milimetrów. Występują w kolorze ciemnego brązu lub czerni. Posiadają silne i sprężyste odnóża, które pomagają im w przemieszczaniu się. Dzięki temu mogą sprawniej przeskakiwać z jednego żywiciela na drugiego. Malutka głowa pchły wyposażona jest w aparat gębowy, który pozwala na wysysanie krwi. Chociaż są małych rozmiarów, mogą przysporzyć sporo kłopotów zdrowotnych. Owady te przenoszą choroby zakaźne, niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Reklama

Polecamy: Namiotniki - szkodniki drzew i krzewów. Jak i czym zwalczać namiotniki, naturalny oprysk

Co zdradza obecność pcheł?

Jeśli myślisz, że w twoim domu są pchły, warto zaobserwować kilka rzeczy:

Świąd i podrażnienie skóry: pchły żywią się krwią, a ich ugryzienie zazwyczaj powoduje swędzenie, podrażnienie skórne u ludzi i zwierząt domowych.

Obecność jaj i odchodów: osobniki składają jaja w sierści zwierząt lub w szczelinach podłóg i mebli. Mogą też zostawiać charakterystyczne czarne odchody, które są widoczne na powierzchniach, gdzie pchły się przemieszczają. Pupile często czują obecność intruzów i mogą reagować na nie nadpobudliwością, drapaniem się i agresywnym zachowaniem.

Jeśli podejrzewasz obecność pcheł w domu, warto dokładnie przeszukać miejsca, w których mogą przebywać. Często są to dywany, meble tapicerowane, poduszki i koce. Można też użyć łatwych do zastosowania pułapek na pchły, które pomogą potwierdzić obecność tych insektów.

Jak pozbyć się pcheł z domu?

By pozbyć się nieproszonych gości z domu, najlepiej zastosować naturalne środki: rozwieszenie olejków eterycznych czy rozsypać sól w miejscu bytowania owadów. Niekiedy jednak nie są na tyle skuteczne i wtedy koniecznością staje się użycie specjalistycznych specyfików. Można je zakupić w sklepie z akcesoriami gospodarstwa domowego. Oprócz tego pamiętaj o:

Sprzątaniu: Pierwszym krokiem jest dokładne sprzątnięcie domu, szczególnie miejsc, gdzie zwierzęta domowe często przebywają. Dokładnie wyczyść legowisko, a także inne akcesoria psa czy kota. Należy dokładnie odkurzyć dywany, meble tapicerowane, poduszki dekoracyjne, a także wyprać pościel, koce i ręczniki w wysokiej temperaturze.

Dezynsekcji: możesz użyć sprayów, proszków lub aerozoli przeciwpchelnych. Należy zwrócić uwagę na to, czy środek jest bezpieczny dla zwierząt domowych i dzieci. Trzeba dokładnie zdezynfekować cały dom, szczególnie miejsca, gdzie zwierzęta domowe często przebywają. Na rynku są specjalne firmy, które profesjonalnie zajmują się usuwaniem pcheł i ich jaj z domu. Pamiętaj, że pozbycie się insektów może być czasochłonne i wymagać kilku powtórnych zabiegów.

Zobacz:

Co zawiera ślina kota? Czy może być niebezpieczna?

Jakie rośliny będą odpowiednie dla zwierząt domowych?

Jak pozbyć się myszy z domu? Poznaj proste i praktyczne triki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ukąszenie pchły | pchły zwalczanie | środek na pchły
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama