Reklama

Jak pozbyć się muszek owocówek za pomocą goździków?

Małe muszki potrafią sprawić duże problemy. Pojawiają się znikąd, ale ich obecności nie da się nie zauważyć. Przyciąga je zapach dojrzewających lub przejrzałych owoców. Niestety, usunięcie tych produktów z kuchennego blatu nie wystarczy. Muszki owocówki w domu czują się bardzo dobrze, żerując na produktach, które nie zmieściły się w lodówce. Jak się ich pozbyć? Co na muszki owocówki działa najlepiej? Proponujemy wykorzystanie aromatycznej przyprawy, którą większość z nas ma w swoich spiżarkach.

Reklama

Muszki owocówki - co je przyciąga?

Nie są duże - długość ich ciała wynosi 2-3 mm. Pomimo tego, gdy uciążliwe owady pojawią się w kuchni, nie da się ich zignorować. Pożywką dla owadów jest pleśń, pojawiająca się na fermentującej żywności. Przyciągają je przede wszystkim rozkrojone owoce, ale też warzywa, napoczęte słoiki z przetworami, niezakręcone soki i otwarte butelki wina.

Najlepiej byłoby nie dopuszczać do sytuacji, kiedy produkty te są pozostawione na stole przez dłuższy czas. Niestety, nie wszystkie nadają się do przechowywania w lodówce. Zresztą pozostawienie ich na wierzchu może zdarzyć się najbardziej uważnemu szefowi kuchni. Co zrobić, gdy muszka owocówka już pojawiła się w domu? Skorzystajmy z odstraszających właściwości goździków.

Goździki na muszki owocówki: Dlaczego działają?

Korzenny zapach i słodko-gorzki smak goździków dla nas jest bardzo przyjemny, więc z ochotą dodajemy je do sosów, konfitur i grzańca. Na muszki owocówki działa odstraszająco. Podobny wpływ wykazują aromaty cytrusowe, więc bardzo łatwo jest rozgryźć domowy sposób na muszki owocówki, dzięki któremu w domu zapanuje odświeżający aromat.

Cytryna i goździki na muszki

Przygotuj kilkanaście sztuk goździków oraz cytrynę lub limonkę - oba owoce sprawdzą się doskonale. Wybranego cytrusa przekrój na pół i w jego miąższ wbij suszone pąki goździków. Ułóż w miejscu, gdzie najczęściej pojawiają się muszki owocówki: na blacie, parapecie albo przy koszu z owocami.

Co ciekawe, ta prosta metoda pomoże pozbyć się innych intruzów, w tym komarów.

Goździki na muchy: Co jeszcze można zrobić?

Użycie rozkrojonych owoców sprawia, że przydatność tego patentu jest dość mocno ograniczona czasowo, zwłaszcza w upalne dni. By metoda ta miała szansę podziałać dłużej, bez częstego wymieniania owoców, goździki wbić można w pomarańczę lub jabłko. Owoce w całości dłużej zachowają świeżość.


Muszka owocówka uwielbia odpadki

Chcąc ograniczyć ryzyko pojawienia się irytujących muszek, zwracać uwagę należy nie tylko na przechowywanie żywności, którą zamierzamy jeszcze wykorzystać, ale też na sposób zabezpieczenia odpadków. Resztki zalegające w koszach na śmieci to raj dla muszek owocówek. Najrozsądniej będzie od razu wynosić je z kuchni i umieszczać w dedykowanych pojemnikach na odpady bio.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama