Reklama

Jak pozbyć się gołębi z balkonu i parapetu? Domowy oprysk skutecznie je odstraszy

Gołębie w miastach potrafią być prawdziwym utrapieniem. Szczególnie dają się we znaki właścicielom balkonów, ale okienne parapety również wydają się im zachęcającym zakątkiem do przebywania. Jeśli nie zareagujemy w porę, możemy doczekać się niechcianych lokatorów. Założenie przez nich gniazda to tylko kwestia czasu. Z racji tego, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, podpowiadamy, jak odstraszyć gołębie. Domowe sposoby to metody humanitarne i niedrogie, a staną się twoim orężem w walce z irytującym ptactwem.

Po co odstraszać gołębie?

Niestety, nie należą do czyściochów. Gołębie są w stanie błyskawicznie zanieczyszczać odchodami przestrzeń wokół siebie. Bez reakcji z naszej strony, doprowadzi to do niszczenia budynków i elewacji. Dodatkowo, gdy planują założenie gniazda, na naszych balkonach i parapetach pojawią się stosy gałązek i patyków, które są dla ptaków najlepszym materiałem budowlanym.

Choć turyści w wielu miastach uznają gołębie za bardzo przyjemne stworzenia, które uzupełniają zabytkowy krajobraz, mieszkańcy mają na ten temat inne zdanie. Słuchanie godzinami trzepotu skrzydeł i charakterystycznego gruchania może być na dłuższą metę bardzo męczące.

Reklama

Jednak dużo większym problemem jest fakt, że gołębie przenoszą groźne choroby zakaźne. Należą do nich między innymi salmonelloza, toksoplazmoza i ptasia grypa. Ptaki to również nosiciele licznych pasożytów, które mogą atakować ludzi. Zaliczają się do nich świerzbowce, wszoły i obrzeżek gołębi - rodzaj kleszcza, który może przedostać się do mieszkania lub kąsać ludzi przebywających na balkonie. Kontakt z nim może doprowadzić do silnej reakcji alergicznej, a nawet boreliozy.

Tani oprysk na ćmę bukszpanową. Przygotujesz go w kilka minut

Czego nie lubią gołębie? Porządku!

Staraj się nie traktować swojego balkonu jak dodatkowego składziku na liczne szpargały. Tworzą one zaciszne zakątki, które gołębie mogą uznać za kapitalne miejsce do osiedlenia się. Staraj się też na bieżąco robić porządki i dbać o to, by nie pozostawiać resztek jedzenia na balkonie, które podziałają na ptaki jak magnes. Jeśli zauważysz, że ptaki zaczęły przynosić gałązki, od razu je usuwaj. Choć wymaga to cierpliwości i systematyczności, istnieje spora szansa, że intruzi się zniechęcą i zaczną szukać innego miejsca na osiedlenie.

Ważne! Pamiętaj, by po zrobieniu porządków (zwłaszcza jeśli usuwasz gołębie odchody) dokładnie umyć ręce - prawidłowa higiena to podstawa, by uchronić się przed ewentualnymi chorobami.

Krety będą trzymać się z daleka. Lista niezawodnych sposobów

Jak pozbyć się gołębi? Wykonaj oprysk

Rzecz jasna nie chodzi o bezpośrednie atakowanie ptaków szkodliwymi mieszankami - to byłoby nielegalne! Możesz jednak przygotować domowy oprysk odstraszający gołębie, którym spryskasz parapety, balustrady i inne elementy wyposażenia balkonu.

Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie dwóch składników: wody i octu. Zmieszaj je w równych proporcjach, przelej do butelki z atomizerem i spryskaj balkon oraz parapety. Czynność tę trzeba powtarzać dość często - zwłaszcza po opadach deszczu i przy wietrznej pogodzie. Innym wariantem tej metody jest ustawienie na balkonie małych miseczek lub wieczek od słoików wypełnionych octem. Dla wzmocnienia efektu możesz dorzucić dużą szczyptę sproszkowanej papryki chili.

Gołębie nie lubią mocnych zapachów

Właśnie dlatego ocet okazuje się skutecznym sposobem na zniechęcenie ich do wizyt na naszym terenie. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do tej metody, możesz skorzystać z innych produktów o intensywnym aromacie. Sprawdzą się:

  • Naftalina: Kojarzona jest przede wszystkim z walką z molami, ale gołębie też nie zaliczają się do jej fanów. Kilka kulek rozmieść w różnych miejscach balkonu, którymi w ostatnim czasie ptaki zaczęły się interesować.
  • Samochodowe odświeżacze powietrza: Potrzebnych będzie co najmniej kilka sztuk. Weź pod uwagę częste kontrolowanie ich stanu, ponieważ na świeżym powietrzu mogą szybko zwietrzeć.
  • Dezodorant: Najlepiej sprawdzą się produkty dedykowane mężczyznom - zazwyczaj cechują się intensywnym zapachem. Skorzystaj z nich, jeśli zapach octu jest dla ciebie nieakceptowalny, ale musisz pamiętać, że ich używanie będzie wymagać od ciebie dużej dyscypliny.

Polecamy:

Co zrobić, aby płacić mniejsze rachunki za prąd?

Czy woda z kranu jest zdatna do picia? Dzięki tym sposobom sprawdzisz jakość wody

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama