Reklama

Jak pielęgnować storczyki latem?

Kwitnące storczyki są jednymi z najpiękniejszych roślin, jakie mogą zdobić nasze domy. Niestety, wymagają od nas kilku zabiegów pielęgnacyjnych. To gwarant, że będą bujnie rosły i wypuszczą trwałe kwiatostany. Latem wymagają szczególnej troski, ponieważ przeważnie wtedy kwitną. Jak pielęgnować storczyki latem? Jak często je podlewać i nawozić?

Reklama

Spraw im podobne do naturalnych warunki!

Storczyki w naturalnych warunkach rosną w klimacie tropikalnym. To właśnie on charakteryzuje się zmienną aurą. Raz jest upalnie, by zaraz rośliny zostały skąpane gęstym deszczem. Zatem, jak pielęgnować w ten sposób storczyka? Lato sprzyja różnicy temperatur. Dlatego raz na cztery/pięć dni warto zafundować mu kąpiel.

Wystarczy wieczorem nalać wodę do miski i odstawić, by mogła się ogrzać do temperatury pokojowej i ulotnił się chlor. Następnie roślinę zanurzyć w misce z wodą na kwadrans (tak, aby doniczka do połowy była zanurzona w wodzie), a następnie odstawić, by nadmiar wody swobodnie spłynął.

Aby nie marnować wody przeznaczonej do kąpieli storczyka, warto ją przeznaczyć do podlewania innych doniczkowych okazów.

Pamiętaj o zraszaniu!

Storczyki lubią zraszanie. Wszystko dlatego, że rosną w wilgotnych warunkach. Dlatego warto je zraszać niewielką ilością wody zarówno wczesnym rankiem, jak i wieczorem. Zwłaszcza wtedy, gdy w naszych mieszkaniach jest gorąco. Jak pielęgnować storczyka latem, gdy stoi w cieniu? Wtedy zraszanie trzeba ograniczyć, ponieważ nadmiar wilgoci może sprzyjać chorobom grzybowym.

Należy pamiętać, aby nie moczyć dekoracyjnych płatków! To sprawi, że szybciej odpadną od storczyka! Równie zabójcze dla storczyków jest zalewanie nadmiarem wody rozety liściowej. To sprawia, że w jej wnętrzu może pojawić się niebezpieczna choroba grzybicza, która doprowadzi do zamierania rośliny!

Były ukochany wspiera Marylę Rodowicz

Nawożenie latem

Storczyki najczęściej zakwitają latem. Dlatego wtedy warto je zasilać nawozami, co sprawi, że dłużej będą kwitnąć. Jak często stosować preparaty do storczyków? Przyjmuje się, aby były używane raz na trzy tygodnie. Odżywki można bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych. Oczywiście, można je przygotować samemu. Wystarczy do wody dodać kilka kropel soku z cytryny lub rozcieńczyć ją z jasnym piwem (w stosunku 1:25).


Jednak należy uważać na storczyki, które nie kwitną. Wtedy należy zaprzestać nawożenia i częstego podlewania!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama