Reklama

Jak ozdobić dom na Halloween? Najciekawsze pomysły na dekoracje. Dzieci będą zachwycone

Halloween to wyjątkowe święto, które każdego roku przyciąga uwagę dzieci i dorosłych na całym świecie, także w Polsce. Zwolennicy obchodzenia tego święta w naszym kraju są coraz bardziej widoczni – szczególnie w większych miastach. Poza strasznymi kostiumami i upiorami, które można zobaczyć na ulicach, uzupełnieniem klimatu Halloween są domowe dekoracje. Jak ozdobić dom na Halloween? Po jakie motywy, oprócz wydrążonej dyni, warto sięgnąć? Podpowiadamy.

Kiedy się stroi na Halloween?

Halloween to święto, które najhuczniej obchodzone jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Z roku na rok zyskuje na popularności także w Polsce.

Geneza Halloween nie jest do końca znana. Jego początków upatruje się jednak w rzymskim święcie na cześć bogini sadów, nasion i owoców - Pompony. Jako genezę Halloween przywoływane są też celtyckie święta zakończenia żniw i roku oraz powitania zimy: Samhain (na terenach irlandzkich), Nos Galan Gaeaf (na terenach walijskich) czy Blodmonath (na terenach anglosaskich). Mitologie celtyckie głoszą, że był to czas, gdy otwierały się wrota do świata umarłych.

Halloween ma stałą datę w kalendarzu. Święto obchodzone jest 31 października. W 2022 roku wypada w poniedziałek. Zarówno dzieci, jak i dorośli przebierają się tego dnia za upiory. Na ulicach będzie można spotkać duchy, wiedźmy, szkielety, potwory, smoki oraz zombie.

Reklama

Zwolennicy obchodzenia Halloween w Polsce odwiedzą kolejne domostwa, prosząc o drobne datki lub słodycze. Jeśli gospodarz odprawi przebierańców z kwitkiem, będzie musiał liczyć się z karą, gdyż upiory lubią robić psikusy.

Jak ozdobić dom na Halloween?

Jak się przygotować na Halloween? Warto na ten czas zaopatrzyć się w kosz pełen smakołyków, a dom ozdobić ciekawymi dekoracjami. To znakomita okazja do integracji całej rodziny.

Wśród najpopularniejszych dekoracji na Halloween dominują dynie. Dekoracje na Halloween wykonane z dyni ustawiane są nie tylko na gankach przed drzwiami wejściowymi, ale też w ogrodach, na tarasach i balkonach, a nawet w salonach. Można zakupić gotową dynię w sklepie - dostępne są specjalne dynie ceramiczne z miejscem na świeczkę lub lampion. Zdecydowanie lepszym wyborem jest samodzielne przygotowanie dyni na Halloween. Jak to zrobić?

Przygotuj swoją dynię, a następnie ostrym nożem wytnij otwór na górze warzywa. Wnętrze dyni oczyść z miąższu i pestek. Narysuj na skórce dyni wybrany kształt i wytnij go ostrym nożem zgodnie z rysunkiem. Do środka włóż świeczkę i po prostu ją zapal, a dynię zamknij jej pokrywką.

Robienie dekoracji na Halloween z dyni sprawia dzieciom prawdziwą frajdę. Możesz więc wybrać klasykę, czyli złowrogą uśmiechniętą dynię, albo śmieszne wzory, jak nietoperz z rozłożonymi skrzydłami, wampir, kot czy duch. Możesz nawet pójść o krok dalej i wyciąć w dyni bok, a w nim urządzić swego rodzaju domek z rozmaitymi figurkami, ozdobami i świeczką.

Inną dekorację domu na Halloween stanowią girlandy, które można stosować na zewnątrz, na przykład do ozdobienia balustrady balkonu, drzew, rynien, poręczy schodów, a także w pomieszczeniach. Są to najczęściej wycinanki połączone ze sobą za pomocą sznurka lub linki. Wycinanki można również połączyć ze znalezionymi na pobliskiej ścieżce liśćmi. Takie dekoracje zawieszone na nitce mogą wisieć w oknie długo przed i po Halloween, gdyż są po prostu ładną ozdobą jesienną.

Ozdoby przed dom na Halloween - przykłady

Pomysły na ozdoby na Halloween to także gałęzie pozbawione liści, sztuczne pająki, kruki, wrony, nietoperze oraz czarne koty. To od wyobraźni, kreatywności i rozmachu zależy, na jaką skalę udekorujecie wnętrza. Jeśli planujecie zaprosić dużą ilość gości, można pokusić się o dekoracje na Halloween w całym domu i na zewnątrz.

Wesołe dekoracje domu na Halloween

Halloween powinno być wesołym świętem, mimo że postrzegane przez pryzmat strachów i duchów. Dekoracje również można potraktować żartobliwie. Tego typu gadżety cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i dorosłych.

Na każdym dziecięcym przyjęciu furorę robią balony w stylu Halloween, które mają kształt dyni, nietoperza, ducha, a także tańczącego szkieletu.

Oprócz lampionu z dyni, który jest symbolem Halloween, każde dziecko, które bierze udział w obchodach tego święta chce mieć upiorne przebranie.

Wśród chłopców największą popularnością cieszą się kostiumy kościotrupów, mumii czy zombii. Od kilku lat na uwagę zasługują również kostiumy superbohaterów. W przypadku dziewczynek zdecydowanie przeważają przebrania za wróżki, księżniczki oraz czarownice.

Zobacz też:

Jak zrobić dekorację na Halloween?

Jak zrobić „straszny” deser na Halloween?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dekoracje na Halloween | ozdoby na Halloween | Halloween

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama