Reklama

Jak odstraszać gołębie z balkonów i parapetów?

Balkony często służą nam za miejsce relaksu lub zimowy schowek. Ukryte na nim sprzęty kuszą miejskie gołębie, które chętnie przylatują, aby sprawdzić nasz asortyment. Większość z nas nie jest zadowolona z tych odwiedzin i chętnie pozbyłaby się gruchających wizytatorów. Czy są na to sprawdzone sposoby? Podpowiadamy.

Nie dokarmiaj gołębia

Podstawowym błędem popełnianym przez mieszkańców bloków jest dokarmianie gołębi, które dumnie kroczą chodnikami. Niewielu zdaje sobie sprawę, że w ten sposób może wyrządzić krzywdę nie tylko ptakom, ale również sobie oraz sąsiadom. Konsekwencje mogą być poważne. Nieumiejętnie dokarmiane gołębie mogą przenosić rozmaite alergie oraz niebezpieczne choroby. Warto pamiętać, że te ptaki żywią się wszystkim, co nadaje się do jedzenia, a w związku z tym wcale nie potrzebują naszej pomocy. Gołębie miejskie szybko przyzwyczajają się do bycia dokarmianymi. W rezultacie ciężko będzie nam przepędzić zwierzę, które sami zaprosiliśmy do swojego domu - czy raczej na swój balkon.

Reklama

Przeczytaj równieżJak zwalczyć muchy w domu?

Gołąb na balkonie? Nie krzywdź - zapobiegaj

Choć na pewno pierwszym skojarzeniem z przeganianiem gołębi będą kolce, nie polecamy ich używać. Warto pamiętać, że w Polsce te ptaki są pod częściową ochroną gatunkową. Lepiej zatem skorzystać ze środków odstraszających, a nie wyrządzających krzywdę. Nielegalne jest również pozbywanie się gniazd gołębi. Za taki czyn grozi nam odpowiedzialność karna. Poza tym, bez odpowiedniej wiedzy, możemy nie tylko pozbawić domu dorosłe osobniki, ale także przypadkowo rozbić niewyklute jajka. Pozbycie się gniazda powinno być dla nas decyzją ostateczną - możemy się tego podjąć jedynie ze względów bezpieczeństwa lub sanitarnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, ptasich gniazd możemy pozbyć się w terminie od 16 października do końca lutego.

Zobacz: Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Jak przepędzić gołębia z balkonu?

Rozwiązaniem może okazać się naftalina. Okazuje się, że ten specyficzny środek odstrasza nie tylko mole, ale również gołębie. Rozłożenie lub rozwieszenie kulek na balkonie sprawi, że te ptaki będą omijać go szerokim łukiem. To prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób, ponieważ zapach naftaliny jest nie tylko intensywny, ale również trwały. 

Aby odstraszyć gołębie z balkonu, można też spróbować innych drażniących zapachów jak np. ocet. Tu jednak musimy liczyć się z szybkim zwietrzeniem oraz brzydkim zapachem wchodzącym do domu. Dlatego warto spróbować również środków mniej ekologicznych, ale przyjemniejszych dla naszego nosa. Gołębie będą unikać zapachu męskiego dezodorantu oraz samochodowych odświeżaczy powietrza.

Polecamy także: 

Gatunki inwazyjne w Polsce. Za ich przesadzenie grozi nawet milion złotych kary

Jak zwalczyć mrówki w domu?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama