Reklama

Jak obliczyć, gdzie jest burza?

Wielu z nas lata wyczekuje z wytęsknieniem, bo aura sprzyja spacerom i wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Jednak właśnie wtedy czai się niebezpieczny żywioł, czyli burze. Gwałtownych opadów z intensywnymi wyładowaniami nigdy nie wolno bagatelizować, nawet wtedy, kiedy jesteśmy w domu. A co zrobić, kiedy burza zaskoczyła nas poza bezpiecznym lokum? Wtedy należy bezpiecznie szukać schronienia, gdyż w przeciwnym razie ryzykujemy utratą zdrowia bądź życia. Aby ułatwić decyzję, gdzie szukać bezpiecznej kryjówki, warto obliczyć, jak daleko od nas znajduje się burza.

Burza: Niszczycielski żywioł

Nikogo nie trzeba przekonywać, że burza to żywioł, z którym człowiek jest bez szans. Choć często, przed jej pojawieniem się, otrzymujemy powiadomienie, to faktycznie: po każdej burzy straż pożarna ma pełne ręce roboty, aby pozbyć się skutków nawałnicy. W czasie burzy realnym zagrożeniem są nie tylko podtopienia, ale również spadające konary drzew, czy porwane z wiatrem fragmenty przedmiotów. Jednak największym zagrożeniem są pioruny - to nic innego, jak wyładowania elektryczne, które są śmiertelne w skutkach. 

Jak chronić się przed burzami? Najlepiej w ogóle pozostać w domu na czas, kiedy ma nastąpić. Jeśli jednak jesteśmy już poza domem, przydatna są aplikacje na smartfonach, które mogą mniej więcej oszacować, gdzie dokładnie burze się znajdują. A co zrobić, kiedy burza już jest, a - ze względów bezpieczeństwa - telefonu użyć nie można? Można poznać metodę, która potrafi oszacować, gdzie burza się znajduje i pomyśleć nad schronieniem. Czasami trzeba działać zdecydowanie i skryć się w improwizowanym miejscu, ale zdarzy się również i tak, że można zmienić decyzję o spacerze i wrócić do domu lub schroniska, gdy jesteśmy np. w górach.

Reklama

Zobacz także: Gdzie jest burza? W interaktywnym radarze widać aktualne zagrożenia pogodowe

Jak obliczyć gdzie jest burza?

Jeśli chcemy wiedzieć, jak daleko od nas znajduje się burza, możemy oszacować to nawet bez żadnego sprzętu, wystarczy tylko łatwa reguła. Na czym polega? Aby liczyć sekundy, które upłyną od momentu pojawienia się błyskawicy, aż do usłyszenia grzmotu. Jak interpretować wyniki?

każde 3 sekundy - ok. jeden kilometr
każda 1 sekunda - ok. to około 340 metrów

Skąd takie założenia? Podczas burzy wyładowania atmosferyczne występują razem. Jednak błyskawica rozchodzi się z prędkością światła, a sam grzmot wolniej. Znając te zależności, można oszacować, gdzie mniej więcej znajduje się epicentrum burzy.

Oczywiście, jeśli jesteśmy w domu, a planujemy wyjść na spacer, to w przypadku zobaczenia burzy, lepiej jest pozostać w domu.

Zobacz także: Łowcy burz przeszli samych siebie. Piękno, które przeraża

Gdzie schronić się przed burzą?

Zastała nas burza i co dalej? Trzeba szybko znaleźć bezpieczną kryjówkę. Co nią może być?

  • Zamknięty dom
  • Szopa (najlepiej murowana)
  • Jaskinia bądź grota
  • Samochód (musi być zaparkowany z dala od drzew).

A co zrobić, jeśli takich miejsc nie ma w zasięgu wzroku? Wtedy trzeba unikać przebywania w pobliżu miejsc wolnostojących (drzew, słupów, itd.) oraz w otwartej przestrzeni. Jeśli zaś znajdujemy się na szczycie albo na wzniesieniu, trzeba je jak najszybciej opuścić. 

Polecamy także:

Ekstremalne zjawiska pogodowe to ich chleb powszedni. Kim są łowcy burz?

Strażacy walczą ze skutkami burz. Setki interwencji w całym kraju


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: burza | burza co robić | burza zagrożenia | gdzie burza | burza i pioruny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama