Reklama

Jak kąpiel wpływa na storczyka?

Trudno jest obecnie spotkać osobę, która nie posiada na swoim parapecie storczyków. To wdzięczne rośliny, ponieważ nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale bardzo bujnie i obficie kwitną. Jednak kłopotem może być ich podlewanie - nieumiejętne dawkowanie wody może sprawić, że atrakcyjne kwiatostany szybko obumrą, a korzenie będą narażone na gnicie oraz ataki chorób grzybowych. Dlatego niektórzy specjaliści polecają kąpiel storczyków - to dzięki nim korzenie są jędrne i dostatecznie nawodnione, a tym samym minimalizuje się ryzyko chorób. Zatem, jak wpływa na kondycję storczyka jego kąpiel?

Jak często należy podlewać stroczyka?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często należy podlewać storczyka. Wszystko zależy od jego kondycji - czy jest w stanie spoczynku, czy zdobi nasz dom oryginalnymi kwiatami. Częstotliwość dawkowania wody może różnić się w zależności od odmiany. Mimo wszystko, nigdy nie wolno dopuszczać do jego przelewania, ponieważ storczyki szybko gniją. Zatem jak poznać, że storczyk wymaga nawodnienia? Z łatwością można zauważyć zmianę barwy jego korzeni, które skryte są w plastikowych osłonkach: jeśli są zielone, to znaczy, że nie potrzebują wody. Gdy ich kolor zmienia się na szary lub biały to znak, że trzeba je podlać.

Reklama

Dlaczego kąpiel?

Wiele osób jest wierna swoim przyzwyczajeniom i podlewa swoje storczyki w tradycyjny sposób. Jednak to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ zbyt mała ilość wody nie pozwoli na dokładne nawodnienie rośliny. Dlatego lepiej spróbować kąpieli, która polega na zanurzeniu w wodzie całej osłonki! Ale jak to zrobić poprawnie bez szkody dla naszych doniczkowych okazów?

Kąpiel storczyka krok po kroku

Kąpiel storczyka nie jest skomplikowana, ale żeby ją wykonać, korzenie muszą być w przeźroczystej osłonce posiadającą otwory odpływowe. To właśnie tę część zanurza się w wysokim naczyniu, umywalce lub wannie na 30 minut. Należy pamiętać o ilości wody w pojemniku - musi być jej tyle, aby dokładnie zakryła korzenie, ale nie zamoczyła liści. Po kąpieli z osłonek storczyków musi odpłynąć nadmiar wody - tego etapu nie wolno pomijać, gdyż jej może być dla korzeni zabójczy.

Kąpiel storczyka: Jaką wodę użyć?

Nie tylko sposób podlewania storczyka jest istotny, ale kluczowy jest dobór wody. Jak wiadomo, jakość kranówki pozostawia wiele do życzenia. Najlepiej więc użyć do tego wodę filtrowaną albo deszczówkę. Niektórzy przyznają, że równie dobrze na storczyki i do kąpieli nadaje się butelkowana, niegazowana woda mineralna. Jeśli koniecznie chcemy użyć kranówki, warto ją odstawić, aby odparował zawarty w niej chlor.


Uprawa bambusa w doniczce. O czym warto pamiętać?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama