Reklama

Jak czyścić ramy okienne?

Plastikowe ramy okienne zyskały ogromną popularność ze względu na trwałość, niską cenę i łatwość pielęgnacji. Niestety zbyt rzadko czyszczone mogą żółknąć, co psuje cały efekt. Problematyczne jest również usuwanie brudu z wnętrza ram okiennych. Sprawdź, jak szybko i skutecznie umyć ramy okienne za pomocą naturalnych metod.

Reklama

Domowe sposoby na zżółknięte ramy okien

Ramy okienne powinno się regularnie czyścić co 2-3 miesiące. W ten sposób nie tworzy się na nich nieestetyczny nalot, a do mycia wystarczy nam miękka ściereczka i płyn do mycia naczyń. Jeśli jednak ramy okienne zdążyły zżółknąć, musimy sięgnąć po bardziej skuteczne metody. Z pomocą przyjdzie nam soda oczyszczona, którą wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie (6 łyżek proszku na 0,5 l wody). Taką mieszanką należy przetrzeć okienne ramy. Jeśli są one dodatkowo pokryte tłuszczem, brudem i sadzą, świetnie sprawdzi się domowej roboty płyn na bazie octu (pół szklanki), wody (pół szklanki) i soku z cytryny (2 łyżki). Płyn najlepiej wlać do pojemnika z atomizerem i spryskiwać nim ramy, a następnie przecierać miękką ściereczką.

Jak czyścić zakamarki ram okiennych?

Podczas mycia okien prawdziwą zmorą są zakamarki ram okiennych (przestrzeń wewnątrz ramy, którą widać po otwarciu okna). Błyskawicznie gromadzi się tam kurz, brud, a nawet martwe owady. Dlatego na początku miejsca te najlepiej odkurzyć za pomocą odkurzacza. Następnie można je posypać odrobiną sody oczyszczonej i spryskać wodą utlenioną. Po chwili brud z łatwością zbierzemy za pomocą miękkiej szmatki. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc najlepiej użyć patyczków kosmetycznych.

Błędy w myciu ram okiennych

Częstym błędem w myciu ram okiennych jest używanie nieprzeznaczonych do tego detergentów, np. wybielających i żrących mleczek lub past do czyszczenia. Mogą one tworzyć niewielkie zarysowania, uszkadzać uszczelki i sprzyjać żółknięciu. Przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego, należy też sprawdzić, czy nie zawiera acetonu. Składnik ten może trwale uszkodzić ramę okna.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama