Reklama

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny? Ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody?

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny? Wydawałoby się, że mało. Przecież czajnik działa sporadycznie. Więcej z pewnością pobiera telewizor czy lodówka. Prawda okazać się może jednak zupełnie inna. Tylko jak możemy w takim wypadku zaoszczędzić? Dowiedzmy się, ile prądu zużywa czajnik elektryczny i ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody.

Czajnik elektryczny jest jednym z urządzeń, którego koszt użytkowania zależy bardziej od czasu pracy, niż jego mocy. Okazać się więc może, że czajnik pobierający więcej energii finalnie wyjdzie nas taniej. W końcu jest w stanie szybciej zagotować wodę. 

Pojawia się tylko pewne zasadnicze pytanie. Ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody? Sprawdźmy, ile prądu zużywa czajnik elektryczny w zależności od czasu pracy i jego mocy.

Reklama

Jak obliczyć ile prądu zużywa czajnik?

Każde gospodarstwo domowe posiada swój indywidualny poziom zużycia prądu. Wszystko zależy od tego, jakiej klasy energetycznej posiadamy sprzęty oraz jak często z nich korzystamy. Do obliczenia zużycia prądu potrzebujemy znać moc sprzętu. Następnie mnożymy moc przez czas użytkowania. Na koniec dzielimy wynik przez 1000, otrzymując zużyte kilowatogodziny.

Na podstawie tego równania jesteśmy w stanie obliczyć zużycie energii elektrycznej przez nasz czajnik. Urządzenie o mocy 2000 W wykorzystywane przez pół godziny zużyje łącznie 1 kWh.

Który czajnik zużywa mniej prądu?

W większości przypadków staramy się szukać takich urządzeń, które mają mniejszą moc. Dzięki temu zużywają mniej prądu w trakcie swojego działania. 

Od tego też zależy klasa energetyczna, która im wyższa, tym korzystniejsza dla naszych rachunków. W przypadku czajników elektrycznych taka sytuacja jednak nie istnieje. Tutaj liczy się głównie czas pracy. Może się okazać, że czajnik z większą mocą wyjdzie nas taniej. 

Ile kosztuje zagotowanie wody w czajniku elektrycznym 2022?

Gotowanie wody generuje różne rachunki. Pomijając już moc czajnika, istotne jest, jak dużo wody do niego wlejemy. Im więcej wody w nim będzie, tym dłużej będzie się ona gotować. Skutkuje to dłuższą pracą, czyli dłuższym pobieraniem energii elektrycznej. 

W czajniku o mocy 2000 W pół litra wody zagotuje się w ciągu około dwóch minut. Możemy na tej podstawie obliczyć, ile takie gotowanie nas będzie kosztować.

2200 * 0,03 (2 minuty) = 66

66 / 1000 = 0,07 kWh

0,07 * 0,77 (średnia stawka za prąd) = 0,05 zł

Wynika z tego, że jedno zagotowanie małej ilości wody kosztować nas będzie 0,05 zł. Oczywiście w sytuacji, w której nasz czajnik ma mniejszą moc, gotowanie zajmie więcej czasu. Wtedy też rachunek wyniesie więcej.

Ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody?

Jeśli potrzebujemy zagotować więcej wody, musimy liczyć się z poświęceniem większej ilości czasu. W końcu czajnik musi pobrać więcej mocy do nagrzania całego płynu, który się w nim znajduje. 

Litr wody w czajniku o mocy 2000 W gotuje się przez 3 minuty oraz 15 sekund. Wynika z tego, że jednorazowe zagotowanie 1 litra wody kosztować nas będzie około 0,08 zł. Nie jest to wielka kwota. Jednak jeśli policzymy, że gotujemy wodę 10 razy dziennie, wyjdzie nam kwota 0,83 zł.

Czajnik - prawdziwy pożeracz prądu. Jak na nim zaoszczędzić?

Czajnik przez swoje zużycie zwany jest "złodziejem prądu". Teoretycznie korzystamy z niego 20-30 minut dziennie, co nie powinno mocno obciążać naszego budżetu. Mimo wszystko czajnik o mocy 2000 W rocznie kosztuje nas ponad 300 zł. Jest to kwota wyższa niż pralki oraz zbliżona do tego, co pobiera lodówka (która pobiera prąd przez cały czas).

Jakie istnieją więc sposoby na oszczędzanie na czajniku elektrycznym? Może warto zmienić go na czajnik gazowy? Jeśli zależy nam na oszczędności prądu kosztem zużycia gazu, wtedy owszem, możemy. 

Musimy się jednak liczyć z faktem, że czajnik gazowy dłużej nagrzewa wodę niż czajnik elektryczny. W przypadku czajnika indukcyjnego efekt wyjdzie podobny do elektrycznego. Zarówno pod kątem czasu gotowania wody oraz zużytej energii elektrycznej.

***

Czytaj także:

Ile prądu zużywa lodówka w trakcie godziny? Wyliczenie kosztów 2022

Ogrzewanie domu naturalnym paliwem. Brykiet torfowy czy węgiel - co lepiej wybrać?

Kłopotliwe mycie sztućców? Wypróbuj sprawdzony patent!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czajnik elektryczny | rachunek za prąd | gotowanie wody

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama