Reklama

Ile kosztuje jedno mycie naczyń w zmywarce w 2022 roku? Ile prądu zużywa zmywarka?

Zmywarka do naczyń to urządzenie wygodne i powszechnie używane w każdym nowoczesnym domu. Wiele osób zastanawia się, czy tańsze jest mycie ręczne, czy w zmywarce. Istnieją również sposoby na dodatkowe zaoszczędzenie podczas mycia naczyń w urządzeniu. Ile prądu zużywa zmywarka? Jaki jest koszt jednego mycia? Poznaj szczegółowe dane.

Ile prądu zużywa zmywarka?

Zmywarka może zużywać około 800 watów, co w dużej mierze uzależnione jest również od rodzaju urządzenia. Ponadto każdy z modelów zmywarki ma różne programy, które można dostosować w zależności od liczby i rodzaju mytych naczyń. Ta funkcja pozwala też na wybór oszczędniejszej opcji prania.

Koszt jednego zmywania waha się w okolicach 50 groszy do jednego złotego. Jeśli natomiast chodzi o pobór wody, to w zmywarce wynosi on 25 litrów zimnej wody za jedno mycie. Jest to cena około 30 groszy. Dla porównania podczas zmywania ręcznego zużywa się mniej więcej 80 litrów wody dziennie (ciepłej oraz zimnej). To daje łączny koszt w granicach około jednego złotego. Do tego należy doliczyć cenę detergentów do naczyń. Zatem bardziej opłaca się wybrać zmywanie brudnych garnków w zmywarce, a przy okazji można jeszcze zaoszczędzić.

Reklama

Zobacz też: Ile kosztuje jedna godzina pieczenia w piekarniku elektrycznym 2022? Zdziwisz się!

Czy opłaca myć się naczynia w zmywarce?

Mycie naczyń w zmywarce jest jak najbardziej opłacalne, w szczególności jeśli wybierze się czas, gdy opłaty za prąd są niższe. U większości sprzedawców prądu są to dwie pory, jedna między godziną 13-15, druga natomiast między 22-6. Pory nocne wydają się nie być dobrym pomysłem ze względu na hałas zmywarki. Jednak odległość między kuchnią a sypialnią jest na tyle spora, że nie powinno to stanowić większej przeszkody. Koszt zakupu samego sprzętu z czasem się zwróci, a rachunki za wodę znacznie zmaleją. Oprócz tego warto pamiętać, że każdego dnia na ręcznym myciu spędza się około pół godziny. W tym czasie można spędzić czas z rodziną lub poświęcić chwilę na ulubioną lekturę.

Jak oszczędnie korzystać ze zmywarki?

Oprócz tego, że zmywanie naczyń w zmywarce to tańsze rozwiązanie, można jeszcze na nim zaoszczędzić. Tylko w jaki sposób? Przestrzegaj zasady, by puszczać zmywarkę tylko wtedy, gdy jest ona pełna. Uruchamianie urządzenia gdy jest ono w połowie puste, generuje dodatkowe koszty. Ponadto większość sprzętów posiada ekonomiczny program, którego zadanie stanowi mniejszy pobór wody i energii. Kapsułki czy sól warto kupować w większych opakowaniach, dzięki temu wystarczą one na dłużej i pomogą zaoszczędzić kilkanaście złotych. Możesz też samodzielnie zrobić domowe tabletki do zmywarki. Do ich wykonania możesz użyć produktów, które masz pod ręką: sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy.

Zobacz też:

Czy wychodząc z pomieszczenia zawsze trzeba gasić światło?

Nowy dodatek elektryczny do pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. Kto dostanie 1000 i 1500 zł?

Jak pozbyć się grzyba ze zmywarki? Czy grzyb w zmywarce jest groźny dla zdrowia

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama