Reklama

Ile kosztuje jedna godzina pieczenia w piekarniku elektrycznym 2022? Zdziwisz się!

Piekarnik elektryczny jest podstawowym i niezbędnym urządzeniem w każdej kuchni. Mimo że jego przydatność nie podlega dyskusji, wiele osób zwraca uwagę na fakt, ile prądu zużywa piekarnik elektryczny. Szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z kryzysem energetycznym i ceny prądu rosną. Ile kosztuje godzina pieczenia w piekarniku? Jak oszczędnie korzystać z piekarnika? Podpowiadamy.

Ile prądu zużywa piekarnik?

Podstawową kwestią wpływającą na to, ile energii elektrycznej zużywa piekarnik, jest jego moc. Informacje na ten temat można znaleźć na tabliczce znamionowej urządzenia. W tym miejscu powinna znajdować się również nazwa modelu piekarnika, a także jego objętość użytkowa.

Moc przeciętnego piekarnika elektrycznego wynosi około 3000 W. Największy pobór mocy następuje podczas nagrzewania grzałek, które mają za zadanie rozgrzać piekarnik do określonej temperatury. Ważne są przy tym klasy efektywności energetycznej. Możemy je podzielić na klasy od A do G - G oznacza największe zużycie energii elektrycznej, a A+++ najmniejsze.

Reklama

Ile prądu pobiera piekarnik z termoobiegiem?

Termoobieg to bardzo popularny system stosowany w nowoczesnych piekarnikach elektrycznych. Jest niezwykle przydatny, ponieważ wpływa zarówno na to, jak długo rozgrzewa się piekarnik, ale i na czas oraz temperaturę pieczenia poszczególnych potraw. Obecność termoobiegu w piekarniku elektrycznym wpływa również na mniejsze zużycie energii tego urządzenia.

Niższe zużycie prądu w piekarnikach z termoobiegiem wynika z faktu, że tryb ten rozprowadza równomiernie ciepło po całym piekarniku. Dzięki temu przygotowywana potrawa piecze się szybciej oraz wymaga do tego niższej temperatury. Oznacza to, że na przykład, kiedy przepis mówi nam o tym, by nagrzać piekarnik w trybie góra-dół do 180 st. C, przy uruchomionym termoobiegu wystarczy rozgrzać piekarnik do 160 st. C. Niższa temperatura zmniejsza rachunki za prąd, ponieważ urządzenie zużywa mniej energii elektrycznej.

Czytaj także: Ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody w czajniku? Możesz się zdziwić

Ile kosztuje godzina pieczenia w piekarniku?

Dokładna odpowiedź na to pytanie jest trudna do uzyskania, gdyż każdy tryb pracy piekarnika elektrycznego różni się pobieraną mocą.

Przy założeniu, że moc całkowita urządzenia wynosi 3000 W, a grzałki pracują maksymalnie przez 30 minut, to dzienne zużycie energii elektrycznej przez piekarnik wynosi 1,5 kWh. Z kolei średnia cena prądu (5% VAT dla taryfy G11) wynosi 0,66 zł/kWh. Łatwo zatem policzyć, że koszt użytkowania piekarnika elektrycznego dziennie wynosi 0,99 zł, a miesięcznie - 29,70 zł. Roczne zużycie prądu przez piekarnik będzie oscylować w granicach 360 zł.

Jak oszczędnie korzystać z piekarnika?

Sposoby na oszczędne korzystanie z piekarnika elektrycznego zawierają się kilku podstawowych zasadach, które pozwolą obniżyć generowane przez niego koszty energii elektrycznej.

Przede wszystkim warto zawsze dokładnie sprawdzić przepis oraz zawarte w nim informacje dotyczące temperatury pieczenia. Nowoczesne piekarniki wyposażone są w całą gamę programów przeznaczonych do przygotowywania konkretnych dań. Warto skorzystać także z gotowych podpowiedzi sprzętu, a tym samym uniknąć nadmiernego nagrzewania się piekarnika i zużywania przez niego niepotrzebnej ilości prądu

Warto również pamiętać, by niepotrzebnie nie otwierać drzwi kuchenki w trakcie pieczenia. To powoduje gwałtowne obniżenie temperatury, którą kuchenka będzie musiała następnie podnieść, zużywając przy tym dodatkową energię elektryczną. Warto przy tym korzystać z uniwersalnej funkcji termoobiegu, która jest jedną z najbardziej oszczędnych i efektywnych.

Ponadto nie należy zbyt wcześnie włączać piekarnika elektrycznego w celu jego nagrzania. Tego typu kuchenki nagrzewają się stosunkowo szybko, a włączanie ich na kilkanaście minut przed włożeniem potrawy przyczynia się do większego zużycia energii elektrycznej.

Zobacz też:

Czyszczenie kuchenki gazowej. Jaki wpływ na zużycie gazu mają brudne palniki?

Jak wyczyścić piekarnik na błysk i usunąć zalegający tłuszcz?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piekarnik elektryczny | zużycie prądu | energia elektryczna | prąd

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama