Reklama

Ile kosztuje godzina pracy telewizora? Na co zwrócić uwagę, żeby zaoszczędzić?

Odpowiedzi na pytanie, ile prądu pobiera telewizor na godzinę, szuka obecnie niemal 14 milionów Polaków. Zapowiadana podwyżka cen energii elektrycznej sprawia, że szukamy oszczędności, gdzie się da. Telewizor to jeden z pożeraczy prądu, dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje godzina oglądania TV oraz ile prądu zużywa wyłączony telewizor.

Chcąc dowiedzieć się, ile prądu pobiera telewizor na godzinę, należy uwzględnić kilka zmiennych. Jedna z nich to klasa energetyczna. Jak wiadomo, im wyższa, tym mniej wydamy na rachunki. Dlatego, kupując telewizor, warto wybierać ten oznaczony ciemnozielonym kolorem, czyli klasę energetyczną A. Nie bez znaczenia są również przekątna ekranu czy technologia. 

Ile prądu pobiera telewizor na godzinę?

Chcąc sprawdzić, ile prądu pobiera telewizor na godzinę, należy zajrzeć do karty produktu telewizora. Każdy model posiada informacje, które mówią o prognozowanym zużyciu prądu oraz wspomnianej klasie energetycznej. Na etykiecie podane są również informacje na temat zużycia energii elektrycznej w przypadku pracy z sygnałami SDR (Standardowy Zakres Dynamiki) i HDR (Wysoki Zakres Dynamiki).

Reklama

Pierwszy to szacowane zużycie energii w kWh na 1000 godzin w momencie wyświetlania zwykłego obrazu. Drugi to szacowane zużycie energii w kWh na 1000 godzin, ale już w momencie wyświetlania sygnału HDR, czyli z szerokim zakresem tonalnym, który wymaga dużo większej jasności ekranu. Podświetlenie telewizora zużywa najwięcej energii, więc różnice mogą być naprawdę duże.

Czytaj także: Ładowarka do telefonu to pożeracz prądu? Czy trzeba wyjmować ją z kontaktu?

Ile prądu pobiera telewizor na godzinę? Przykładowo, jeżeli telewizor w etykiecie posiada zapis "Zużycie energii tryb SDR 110", to oznacza, że urządzenie ma podany pobór mocy 110 kWh/1000h. Chcąc dowiedzieć się, ile prądu pobiera telewizor na godzinę, wystarczy podzielić liczbę kWh przez 1000.

W powyższym przykładzie telewizor przez godzinę zużywa 0,11 kWh (110 W). To średnia wartość, ponieważ większe lub mniejsze zużycie będzie determinowane chociażby intensywnym podświetlaniem czy jakością obrazu. Co również zrozumiałe, większe zużycie jest generowane przez telewizory o większej przekątnej ekranu

Ile kosztuje godzina oglądania TV?

Wiedząc, ile prądu pobiera telewizor na godzinę, bardzo łatwo sprawdzić, ile kosztuje godzina oglądania TV. Wystarczy pomnożyć kilowatogodziny przez stawkę operatora prądu. Średni koszt 1 kWh w 2022 roku to stawki od 0,72 do 0,80 zł, w zależności od operatora i regionu.

Zakładając, że telewizor przez godzinę zużyje zużywa 0,11 kWh, łatwo obliczyć, że 60 minut pracy odbiornika to koszt od ok. 8 do blisko 9 groszy. Tyle kosztuje godzina oglądania TV. Choć kwota wydaje się niewielka, w skali roku koszty oglądania ulubionych programów znacząco rosną. 

Ile prądu zużywa wyłączony telewizor?

Odpowiadając na pytanie, ile prądu pobiera telewizor na godzinę, warto również mieć świadomość, że urządzenie potrzebuje energii do pracy w trybie czuwania. Są to jednak bardzo małe wartości. Ile prądu zużywa wyłączony telewizor? TV w trybie czuwania pobiera energię w granicach od 0.5 do 1 wata. Telewizor w trybie czuwania w ciągu roku to koszt kilku złotych

Cena wydaje się niewielka, jednak wszystkie urządzenia w domu pracujące w trybie czuwania sprawiają, że problem jest większy. Warto wyłączyć tryb czuwania w telewizorze. Należy wejść z pomocą pilota w ustawienia, a następnie w rozwiązania eco lub oszczędzanie i wybrać automatyczne wyłączanie zasilania. Następnie możemy ustawić czas, po którym telewizor będzie się automatycznie wyłączać. 

Ile prądu pobiera telewizor plazmowy 50, 42 i 32 cali?

To, ile prądu pobiera telewizor na godzinę, zależy również w dużej mierze od technologii. Telewizory plazmowe kuszą szybkim czasem reakcji oraz dynamiczne, mocno nasycone kolory. Za telewizorami plazmowymi przemawia dobre wrażenie wizualne oraz bardzo dobra widoczność obrazu pod każdym kątem

Niestety telewizor plazmowy to prawdziwy pożeracz prądu. Średni pobór prądu telewizora plazmowego o przekątnej 50 cali to nawet 150 W na godzinę. W ciągu 60 minut zużywa on 0,15 kWh energii elektrycznej. Przy obecnej cenie prądu to koszt wahający się od 10 do 12 groszy.

Czytaj także: Jak obniżyć rachunki za prąd w domu? Proste sposoby na oszczędność

Ile prądu pobiera telewizor plazmowy o przekątnej 42 i 32 cale? W pierwszym przypadku pobór mocy to ok. 95 W na godzinę, czyli 0,09 kWh energii elektrycznej. Z kolei telewizor plazmowy o przekątnej 32 cale pobiera 60 W na godzinę. W porównaniu z innymi telewizory plazmowe są mniej energooszczędne.

Triki z telewizorem - tak zaoszczędzisz

Zaoszczędzić na rachunku za prąd można już przy wyborze nowego telewizora. Im wyższy stopień klasy energetycznej, tym mniej energii urządzenie będzie nam "zżerało". Warto sobie uświadomić, że telewizor pobiera energię nawet pozostając w trybie uśpienia. Dlatego wyjeżdżając na dłużej, warto odłączyć od prądu telewizor. 

Co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić? Warto przełączyć TV na tryb oszczędzania energii, by zmniejszyć zużycie prądu o około połowę. Warto sprawdzić swój odbiornik, bo część telewizorów może posiadać kilka trybów oszczędzania energii od niskiego aż po wysoki. Każda zaoszczędzona w ten sposób kilowatogodzina jest na wagę złota

POLCEAMY:

Ile prądu zużywa lodówka w czasie godziny? Wyliczenie kosztów 2022

Ile kosztuje jedno mycie naczyń w zmywarce w 2022 roku?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama