Ile kosztuje godzina pieczenia w piekarniku? Finalne koszty zaskakują

Zabierając się za urządzanie kuchni, czeka nas wiele trudnych decyzji do podjęcia. Czy wybrać matowe, a może błyszczące fronty? Blaty marmurowe, drewniane lub kamienne? Lodówka w zabudowie, albo jednak wolnostojąca? Zgodni jesteśmy co do jednego – w wyposażeniu musi znaleźć się piekarnik. W obliczu kryzysu energetycznego niezwykle ważny staje się wybór odpowiedniego modelu. Zanim wybierzemy właściwy, sprawdźmy, ile kosztuje jedna godzina pieczenia w urządzeniu.

Jak dużo prądu zużywa piekarnik?

Wyposażając kuchnię, dbamy o to, by znalazły się w niej wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty. Oprócz lodówki, zmywarki czy kuchenki nie może zabraknąć w niej także piekarnika. Choć stanowi nieocenioną pomoc w codziennym gotowaniu, pozwalając rozszerzyć kulinarny repertuar, zużywa całkiem sporo energii elektrycznej. Przed dokonaniem wyboru, poświęcamy długie godziny na porównywanie modeli, szukanie opinii w Internecie oraz doradzanie się wśród znajomych i fachowców.

Kluczową kwestią ważącą na podjęciu ostatecznej decyzji jest nie tylko funkcjonalność piekarnika, ale także to, czy nie generuje zbyt wysokich kosztów. Jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na pytanie, ile prądu zużywa piekarnik, jest jednak niemożliwe. Wpływ na to ma kilka czynników. Pierwszym jest klasa efektywności energetycznej, którą dzielimy od A do G, z czego A+++ ma najmniejsze zużycie, a G oznacza największe. Na liście znalazły się także: moc piekarnika, ile prądu zużywa każdy cykl oraz obowiązujące stawki za 1 kW (kilowatogodzinę).

Reklama

Sprawdź: Jak umyć piekarnik? Domowe środki do czyszczenia piekarnika

Koszt jednej godziny pieczenia

Jeszcze w 2022 roku średnia cena za 1 kWh wynosiła ok. 0,77 zł. Obecnie koszty te wahają się między 0,93 a 1,03 zł/kWh. Znając dokładne stawki za prąd w miejscu zamieszkania oraz wiedząc, jaki jest całkowity pobór mocy naszego piekarnika, możemy przystąpić do obliczania godzinnego zużycia prądu przez urządzenie. Dane wykorzystamy według następującego wzoru - moc piekarnika x cena za 1 kWh, a to przełoży się na uzyskanie poszukiwanego wyniku. Stosując tę metodę, możemy dość precyzyjnie określić zużycie energii podczas pracy piekarnika na różnych trybach.

Sprawdź: Ukryta funkcja piekarnika. Tłuszcz i brud znikną bez szorowania

Patenty na oszczędne korzystanie z urządzenia

Czy da się skutecznie obniżyć koszty korzystania z piekarnika elektrycznego? Okazuje się, że jest to możliwe przy zastosowaniu się do kilku podstawowych zasad. Zacznijmy od uważnego przeczytania przepisu oraz informacji dotyczących ustawiania temperatury pieczenia. Nowoczesne piekarniki zostały zaprogramowane tak, że oferują dostęp do szeregu programów dedykowanych konkretnym potrawom. Tym samym chronią przed nadmiernym nagrzewaniem oraz zużywaniem dodatkowej energii.

Ciasto włożone do piekarnika, minutnik ustawiony, szyba w drzwiczkach pozwala wszystko kontrolować, a i tak czujesz chęć otworzenia urządzenia w trakcie pieczenia? W ten sposób niechcący przyczyniasz się do zwiększenia zużycia prądu przez urządzenie. Dzieje się tak z powodu gwałtownego obniżenia temperatury, którą piekarnik będzie musiał podnieść do pierwotnie ustawionej.

Sprawdź również:

Od 500 do 1500 zł zapłacą właściciele mieszkań i domów. Termin w kwietniu

Czeka to każdego kierowcę, ale w różnym terminie. Sprawdź, kiedy zaklepać termin w wydziale komunikacji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piekarnik | piekarnik elektryczny | ceny prądu
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama