Reklama

Dlaczego pralka nie dopiera plam? Oto częste błędy, jakimi sami na to pracujemy

Pewnie nie raz, nie dwa zdarzyła wam się sytuacja, że pralka nie doprała ubrań. Wtedy cały proces musiał być powtórzony i to najczęściej ręcznie. Co może być problemem? Najczęściej obwiniasz rodzaj plamy, ale tak naprawdę stan rzeczy może być wynikiem złej eksploatacji urządzenia. Poznaj, najczęstsze sytuacje, w których pralka nie dopiera ubrań!

Dlaczego pralka nie dopiera plam? Za dużo ubrań w bębnie

Zanim kolejny raz oskarżysz pralkę o złe funkcjonowanie, sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszego błędu! Jakiego? Przeładowanie bębna ubraniami! Jeśli pralka ma zbyt dużo wsadu, nie ma możliwości, żeby woda z detergentem dotarła do wszystkich tkanin i skutecznie je doprała. Jednak pamiętaj: nie przesadzaj w drugą stronę - zbyt mała ilość ubrań w bębnie powoduje, że pranie jest nieekologiczne! 

Dlaczego pralka nie dopiera plam? Dobierz odpowiedni program

Masz mało czasu na pranie? Wtedy najczęściej korzystasz z najkrótszego programu! To fakt, to rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w celu odświeżenia ubrań. Jeśli jednak tkaniny pokryte są plamami, to krótki cykl nie rozwiąże problemu, a po wyciągnięciu nadal będą brudne. Jeśli plamy są uporczywe, warto ustawić cykl nie tylko dłuższy, ale posiadający także wyższą temperaturę. 

Reklama

Niekiedy plamy, np. tłuste, lepiej wcześniej je zaprać, np. za pomocą płynu do zmywania naczyń. Wtedy pralka lepiej poradzi sobie z tak trudnym zadaniem!

Jak oszczędzać prąd? Błahy błąd winduje rachunki. Wielu go popełnia

Dlaczego pralka nie dopiera plam? Sprawdź wąż odpływowy

Czasem zdarza się tak, że umieszczony w pralce wąż odpływowy jest zainstalowany nieprawidłowo. Zamiast odpompowywać i odprowadzać brudną wodę, ona wraca do bębna i nie widzisz efektu prania. Czasami wąż wystarczy poprawić albo umieścić w innej pozycji, np. w wannie bądź w brodziku.

Dlaczego pralka nie dopiera plam? Może jest brudna

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio czyściłeś pralkę? No właśnie! To jest kolejna przyczyna faktu, że twoje urządzenie nie dopiera plam. Czyszczenie pralki powinno odbywać się minimum raz na pół roku, ponieważ w bębnie oraz na uszczelkach gromadzi się ogromna ilość brudu i osadów. 

Pralkę możesz wyczyścić na kilka sposobów: uszczelki i dozownik na detergenty ręcznie (tę druga część wyciągnij i myj pod ciepłą wodą). Wnętrze pralki doprowadzisz do czystości łatwiej. Wystarczy do pustego urządzenia wlejesz szklankę octu spirytusowego oraz opakowanie sody oczyszczonej, następnie ustawisz program z najwyższą temperaturą bez wirowania i po odpowiednim czasie usuniesz nie tylko brud, ale znajdujący się w pralce kamień. 

Czytaj też:

Jak odświeżyć ubrania bez prania?

Co daje kwasek cytrynowy podczas prania?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama