Co posadzić przy płocie zamiast tui? Oto najpiękniejsze rośliny na żywopłot zimozielony

Żywopłot zimozielony osłania nas przed wiatrem i spojrzeniami sąsiadów przez cały rok. Bardzo często tworzony jest z popularnych tui, które ładnie się prezentują i rosną dość szybko. Nie są to jednak jedyne rośliny, które nadają się na żywopłot i które warto posadzić przy ogrodzeniu. Czym można je zastąpić? Co posadzić przy płocie zamiast tui?

  • Tuje, znane również jako żywotniki, to popularne rośliny iglaste z rodziny cyprysowatych. Bardzo często wykorzystywane są w ogrodach, przy czym mogą rosnąć samotnie, ale i w grupie.
  • Żywopłot z tui to znakomita alternatywa dla tradycyjnego ogrodzenia. Warto jednak zdecydować się także na inne, zimozielone rośliny.
  • Co posadzić zamiast tui przy ogrodzeniu? W tej roli sprawdzą się między innymi berberysy, cisy czy jałowce.

Tuje są niezwykle popularne i często żywopłoty wykonywane są właśnie z tych roślin. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy sadzić je w ogrodzie, z uwagi na zawartą w żywotnikach, toksyczną substancję, czyli tujon. Warto jednak wiedzieć, że w odpowiednio małych dawkach może on mieć działanie lecznicze.

Reklama

Kontakt skóry z żywotnikiem może jednak wywołać podrażnienie, zaczerwienienie i wysypkę. Właśnie dlatego wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy tujach powinny być wykonywane w rękawicach ochronnych. Żywopłot można jednak po prostu wykonać z innych roślin. Co zamiast tui sprawdzi się najlepiej?

Co posadzić przy płocie zamiast tui?

Żywopłot to rodzaj naturalnego ogrodzenia, które zapewnia ochronę nie tylko przed wiatrem, ale i przed wzrokiem sąsiadów czy zanieczyszczeniami z ulicy. Tuje są często wybierane na żywopłot między innymi z powodu dość szybkiego rozwoju. 

Tuja szmaragd rośnie około 25 cm rocznie, przy czym czasami przyrost może być nawet o 5 czy 10 cm większy. Co zamiast tui szmaragd sprawdzi się równie dobrze? Cyprysiki to jedne z najszybciej rosnących roślin zimozielonych. Wystarczy 1,5 roku, by roślina osiągnęła nawet 3 metry wysokości. Można ją przy tym dowolnie kształtować, bo regularne przycinanie wręcz jej służy.

Co na żywopłot zimozielony zamiast tui?

Żywopłot zimozielony pięknie się prezentuje przez cały rok. Kiedy większość roślin gubi liście, żywopłot zimozielony nadal wygląda wspaniale. Zapewnia więc prywatność również jesienią i zimą.

Oto rośliny, które świetnie sprawdzają się w roli żywopłotu zimozielonego:

  • Cyprysik - cyprysiki lubią słoneczne stanowiska i próchniczą, lekko kwaśną glebę.
  • Cis pospolity - dopiero po kilku latach od posadzenia przyrost rośliny będzie większy, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Cis świetnie jednak znosi formowanie i nie jest wymagający.
  • Bukszpan - rośnie dość wolno, ale ma bardzo gęsty pokrój. Bukszpan wieczniezielony poradzi sobie w cieniu.
  • Ostrokrzew - jego dodatkową ozdobą są czerwone lub białe owoce, które pojawiają się na nim zimą.

Polecane rośliny na żywopłot zimozielony to również jałowiec pospolity, świerk pospolity i laurowiśnia wschodnia.

Czytaj też: Tworzy szczelne, zielone ściany. Skutecznie oddzieli cię od sąsiada

Co posadzić wokół ogrodzenia?

Przy ogrodzeniu najlepiej posadzić rośliny, które osiągną pokaźne rozmiary, dzięki czemu skutecznie zasłonią nas przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Na szczęście mamy spory wybór - zarówno wśród drzew, jak i wśród krzewów.

Co posadzić przy płocie sąsiada? Oto kilka propozycji:

  • Ligustr - krzew, który mocno się rozgałęzia i dorasta nawet do 5 metrów wysokości. Jesienią jego zielone liście przebarwiają się na czerwono lub brązowo. Jego ozdobą są też kwiaty i drobne owoce.
  • Ambrowiec amerykański - drzewo liściaste, które dorasta nawet do 12 metrów. Można go dowolnie przycinać o każdej porze roku. Jesienią pięknie się przebarwia.
  • Buk - jesienią jego liście przebarwiają się na pomarańczowo, lecz utrzymują na drzewie również zimą. Świetnie znosi cięcie i tworzy gęstą ścianę sercowatych liści.

Co posadzić przy płocie zamiast tui? Jak widać, wybór jest naprawdę spory. Jest wiele roślin, które znakomicie zastąpią żywotniki, a jednocześnie pozwolą stworzyć w ogrodzie interesującą kompozycję.

Czytaj też:

Dlaczego tuje schną od środka? Jak temu przeciwdziałać?

Co najszybciej rośnie na żywopłot? To zależy czy w słońcu, czy w cieniu 

Wyrasta na 6 metrów, nie traci liści w zimie. Idealny krzew zamiast tui

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama