Reklama

Cięcie i formowanie żywopłotu. Jak przeprowadzić je jesienią?

W sezonie jesiennym żywopłot posadzony na działce lub w ogrodzie powoli przechodzi w stan wegetacji. Jeśli chcemy, by wiosną ponownie pięknie się zazielenił, warto zdecydować się na jego przycięcie. Taki zabieg nie tylko nada mu charakteru i kształtu, ale także przygotuje do bezpiecznego przetrwania zimy.

  • Żywopłot sadzimy nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także ze względu na funkcje maskujące i osłaniające ogród przed ciekawskimi spojrzeniami.
  • Jesienne przycinanie ogrodzeń z żywopłotu sprawi, że pędy staną się gęstsze i zdrowsze, a roślina nie straci energii na niepotrzebny wzrost jeszcze przed zimą.
  • Ten zabieg pielęgnacyjny najlepiej przeprowadzać od września do listopada. Pozwoli to łodygom zdrewnieć do czasu przymrozków.

Sezonowe strzyżenie żywopłotu

Posadzenie w ogrodzie roślin przeznaczonych na żywopłot to tylko pierwszy krok do cieszenia się pięknie zielonym parawanem. Warto zadbać o regularne przycinanie oraz formowanie, które nada mu pożądanego wizerunku. Ważne, by nie bać się tego kroku.. Umiejętne przeprowadzanie zabiegu spowoduje szybsze rozkrzewienie i odpłaci się bujnym wzrostem. Rezygnacja z cięcia w danym sezonie i odłożenie go na przyszły rok nie jest dobrym rozwiązaniem. W efekcie uzyskamy nadmierny rozrost pędów na szerokość.

Reklama

Zdrewniałe części gałęzi nie posiadają uśpionych pąków, które pozwoliłyby roślinie wytworzyć nowe odgałęzienia. Wyjątkiem od reguły jest cis pospolity, który świetnie znosi nawet bardzo ostre cięcia. W tym przypadku roślina wygląda nawet lepiej niż przed.

Sprawdź: Jak prawidłowo przycinać gałęzie drzew, by nie złamać prawa? Tak unikniesz mandatu

Kiedy przycinać żywopłot jesienią?

Za przycinanie oraz formowanie żywopłotu najlepiej zabrać się jeszcze w październiku lub listopadzie. Ważne jest to, by wybrać do tego dość ciepły i słoneczny dzień. Wyższa temperatura pomoże nowym przyrostom szybciej zabliźnić się i zdrewnieć przed nadejściem zimy. Głównym celem zabiegu jest skrócenie młodych pędów o połowę. Warto pozostawić od 2 do 30 cm przyrostu, w zależności od tego, jaki kształt chcemy uzyskać.

Sprawdź: Ogrodnicy zawsze to robią w październiku. Trawnik będzie bujny i soczyście zielony

Jak przycinać żywopłot?

Istnieje wiele gatunków roślin, które z powodzeniem zapewnią nam efekt wymarzonego żywopłotu na działce lub w ogrodzie. Pielęgnując je, warto pamiętać o kilku zabiegach, które możemy wykonywać niezależnie od ich rodzaju. Podstawową zasadą jest to, by wierzchołki krzewów przycinać zawsze do jednakowej wysokości. Jeśli posadziliśmy żywopłoty formowane, możemy z powodzeniem przystrzyc je do płaskiej powierzchni. Dzięki temu zapobiegniemy dostawaniu się śniegu do niższych partii roślin.

Boki żywopłotów przycinamy tak, by dół był zawsze szerszy niż góra. Dzięki temu rośliny mają lepszy dostęp do promieni słonecznych, a w okresie zimowym ułatwia to zsuwanie się zalegającego śniegu. Początkującym lub mniej doświadczonym ogrodnikom poleca się użycie słupków lub sznurka, które pozwolą wyznaczyć linię cięcia podczas strzyżenia prostych i dość długich żywopłotów.

Sprawdź: Zrób to na przełomie października i listopada. Hortensje bukietowe będą bujne jak nigdy

Jakimi narzędziami przycinać żywopłot?

Narzędzia przeznaczone do przycinania i pielęgnacji żywopłotu muszą być dobrze naostrzone oraz czyste. Tępe i brudne przyrządy przyczynią się do szybszego uszkodzenia młodych pędów. Często obecne są na nich także bakterie, które powodują choroby roślin. Ważne, by wielkość sprzętu dopasować do wieku żywopłotu oraz umiejętności osoby, która będzie z niego korzystać.

Nożyce spalinowe to rozwiązanie, które pomoże szybko uporać się z zadaniem. Amatorzy i właściciele mniejszych przydomowych ogrodów powinni postawić na lekkie nożyce z regulowanym uchwytem. Doświadczeni ogrodnicy najlepsze efekty osiągną za pomocą nożyc na wysięgniku, które z łatwością sięgną nawet trudno dostępnych miejsc.

Sprawdź również:

Pogromca pleśni w doniczkach. Włóż do ziemi, zadziała po kilku godzinach

Najgorsze, co można zrobić przed suszeniem grzybów. Cały zapas do kosza

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama