Reklama

Choroby pomidorów: Jak zwalczać?

Uprawa pomidorów nie jest skomplikowana, o ile pamięta się o stworzeniu im odpowiednich warunków. Mogą bez przeszkody rosnąć zarówno na świeżym powietrzu, jak i w szklarni. Niestety, istnieją choroby pomidorów, które mogą znacząco obniżyć plony, a także szybko doprowadzić do zamierania całych krzaczków. Zatem jak poznać choroby pomidorów? Jak je skutecznie zwalczać? Przedstawiamy garść rozwiązań.

Reklama

Szara pleśń

Szara pleśń jest jedną z chorób pomidorów, ale nie tylko te rośliny ma w zwyczaju atakować. Najczęściej pojawia się wtedy, gdy na zewnątrz temperatura oscyluje wokół 15 stopni Celsjusza i jest połączona z dużą wilgotnością, co latem zdarza się dość rzadko. Jak rozpoznać szarą pleśń? Przede wszystkim jej obecność zdradzają plamy na liściach - czasami przyjmują barwę szarozieloną lub żółtoszarą powodując, że zamierają. Poza tym szarą pleśń zdradza charakterystyczny szary nalot na łodygach. Jak się z nią rozprawić?

Jeśli choroba pomidorów zaatakowała rośliny w szklarni, warto podnieść w jej wnętrzu temperaturę i obniżyć wilgotność. Poza tym trzeba na bieżąco usuwać porażone szarą pleśnią części pomidorów, a także zastosować (o ile choroba nie zaatakowała całej rośliny) oprysk wykonany z połowy łyżeczki mielonego imbiru rozpuszczonego w szklance wody. Jeśli to nie pomaga, należy zastosować środki chemiczne dostępne np. w sklepach ogrodniczych.

Zaraza ziemniaka

Wbrew pozorom ta choroba nie dotyka wyłącznie ziemniaków, ale także spokrewnione z nimi pomidory. Zarazę ziemniaka zalicza się do najgroźniejszych, jakie mogą spotkać nasze uprawy. Kiedy może dochodzi do tej choroby pomidorów? Pierwsze symptomy można zauważyć już w czerwcu, a szczególnie wtedy, gdy pogoda obfituje w opady atmosferyczne. Na liściach łatwo można zauważyć szare plamy, które początkowo przypominają nacieki. Z czasem zaraza ziemniaka przybiera ostrzejszą formę: nerwy liściowe zaczynają czernieć i zamierać. Również na powstałych owocach pojawiają się podobne plamy, które mogą pokrywać się charakterystycznym, czarnym nalotem. Niestety, zaraza ziemniaka działa bardzo szybko, ponieważ w ciągu kilku dni może objąć cały krzew pomidora, ale wcześniej łatwo zauważyć zasychanie i odpadanie części roślin.

Jak postępować z zarazą ziemniaka? W przypadku zauważenia pierwszych symptomów choroby pomidorów, można zastosować domowe sposoby. Jednym z nich jest oprysk wywarem z pokrzyw lub skrzypu polnego. 200 gramów suszu lub kilogram świeżej rośliny zalać 10 litrami wody i pozostawić minimum na 12 godzin. Po tym czasie ekologiczny preparat jest gotowy do użycia. Jeśli naturalne metody zawodzą, niezbędne jest zastosowanie środków grzybobójczych dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Warto również zapobiegać zarazie ziemniaka. Wokół krzaczków można posadzić różne rośliny, takie jak szałwia lekarska czy lawenda. Zawarte w nich olejki eteryczne mogą skutecznie przeciwdziałać chorobie pomidorów.

Sucha plamistość liści

Sucha plamistość liści na pomidorach pojawia się w czasie ciepłych (co dzieje się w naszym klimacie bardzo często) letnich miesięcy i obfitujących w opady deszczu. Jak rozpoznać tę chorobę pomidorów? Objawia się ciemnobrunatnymi plamami na liściach, które z czasem zasuszają się w słońcu, a także zwijaniem się blaszki liściowej. Podobne przebarwienia pojawiają się na owocach, co przyczynia się do powstania nalotu grzybowego. Sucha plamistość liści powoduje, że pomidory - mimo że są jeszcze niedojrzałe - odpadają z krzaczka.

Jak pozbyć się suchej plamistości liści? Można przygotować domowy oprysk z czosnku - trzy główki warzywa posiekać i zalać litrem zimnej wody. Całość przykryć i odstawić w ciepłe (ale nienasłonecznione miejsce) na 24 godziny. Po tym czasie preparat jest gotowy do użycia. Zamiast niego, niektórzy polecają wykonanie mikstury z drożdży - kostkę świeżych drożdży rozpuścić w 10 litrach wody i odstawić na godzinę. Aby naturalne opryski dały wymierny rezultat, trzeba stosować jeminimum raz w tygodniu.

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama