Reklama

Chcesz usunąć trudne plamy? Przygotuj domowy odplamiacz

Uporczywe i ciężkie do usunięcia plamy nie pozwalają w pełni cieszyć się ulubionymi ubraniami. Choć w sklepach nietrudno znaleźć szeroki wybór chemicznych odplamiaczy, nie zawsze radzą sobie z silnymi zabrudzeniami. Przy niewielkim nakładzie czasu możemy stworzyć własne domowe odplamiacze do ubrań, które bazują na naturalnych produktach i są przyjazne dla portfela.

Odplamiacz z płynu do mycia naczyń

Wysoką pozycję w rankingu domowych odplamiaczy zajmuje duet płynu do mycia naczyń i wody utlenionej. Wystarczy połączyć 100 ml płynu do mycia naczyń oraz 200 ml wody utlenionej. Tak przygotowana mieszanka bez problemu pozbędzie się zarówno nowych, jak i starych plam z tłuszczu, kawy, trawy, kosmetyków i resztek jedzenia.

Woda utleniona przyspiesza proces utleniania, co wpływa na szybsze znikanie plam. Płyn do mycia naczyń to środek delikatny, który nie uszkodzi odzieży, ale woda utleniona może wpłynąć na jej odbarwienie. Przed pierwszym zastosowaniem odplamiacza warto zrobić test na kawałku materiału, którego nie będzie nam szkoda.

Reklama

Aby usunąć plamę, wystarczy spryskać ją domowym specyfikiem i delikatnie przecierać szmatką do momentu, aż całkowicie zniknie. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo trudną plamą, domowy odplamiacz wzbogaćmy o odrobinę sody oczyszczonej.

Cytryna i sól w roli domowego odplamiacza

Sok z cytryny nie ma sobie równych we właściwościach wybielających i wywabiających plamy. W połączeniu z solą tworzy mocny odplamiacz, który poradzi sobie z wymagającymi plamami, np. z kawy, herbaty, tuszu, atramentu lub rdzy. Doskonale sprawdzi się w walce z wszelkiego rodzaju ciemnymi plamami. Do przygotowania odplamiacza potrzebujemy:

  • ¼ szklanki soku z cytryny,
  • trzech łyżek soli,
  • ½ szklanki wody.

Składniki dokładnie łączymy ze sobą, a następnie powstałą mieszankę nanosimy na plamę i czekamy co najmniej 10 minut. Po upływie czasu ubranie dokładnie płuczemy w letniej wodzie.

Talk i mąka kukurydziana jako domowy odplamiacz

Mieszanka talku i mąki kukurydzianej to niezastąpiony sposób w nierównej walce z zabrudzeniami po wosku, winie lub atramencie. Składniki mieszamy w proporcji 1:1 i dodajemy do nich odrobinę wody. Całość mieszamy do powstania gęstej pasty. Tak przygotowany odplamiacz nakładamy na plamę i pozostawiamy na dwie do trzech godzin. Następnie dokładnie płuczemy całość w letniej wodzie.

Inne naturalne sposoby na plamy

Potrzebujesz ekspresowego rozwiązania? Zacznij od dokładnej inspekcji szafek w kuchni, a następnie sprawdź, które naturalne produkty sprawdzą się w roli odplamiacza. Te składniki poskromią najtrudniejsze zabrudzenia

  • Ocet - poradzi sobie z każdą tłustą plamą, np. z oleju, oliwy lub smaru. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1, a następnie zamoczyć miękką ściereczkę w roztworze i delikatnie przecierać plamę. Ten sposób najlepiej sprawdzi się na świeżych zabrudzeniach.
  • Zsiadłe mleko - to ratunek dla żółtych plam z potu na białych koszulach i koszulkach. Zsiadłe mleko ma naturalne właściwości wybielające i odplamiające. Dokładnie namocz w nim zabrudzoną tkaninę  i pozostaw na 15-20 minut. Po wszystkim wystarczy włożyć do pralki i uprać tak jak zawsze.
  • Żółtko - szczególnie skutecznie rozprawi się z plamami po kawie. Jedno żółtko wymieszaj z dwiema łyżkami letniej wody. Namocz plamę w powstałej mieszance i pozostaw na 15 minut. Całość wypłucz ciepłą wodą.

Sprawdź również:

Jak usunąć tłuszcz z mebli kuchennych? Skuteczne metody, które poradzą sobie nawet ze starym osadem

Dodaj do ziemi. Soczyście zielone tuje będą rosnąć jak na drożdżach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama