Tycie w brzuchu - kto jest najbardziej narażony?

Prawie każda osoba z nadprogramowymi kilogramami nosi pewną ich ilość na brzuchu. Bardzo ważne jest poznanie swojego typu sylwetki aby pozbyć się ich raz na zawsze. Odkładanie się tłuszczu na brzuchu zależy od genów, typu sylwetki oraz sytuacji danej osoby. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Osoby z sylwetką w kształcie jabłka są bardziej narażone niż osoby z figurą gruszki

Osoby z figurą jabłka posiadają większą ilość tłuszczu w okolicach podbrzusza oraz większą talię. Natomiast ich nogi i ręce są o wiele szczuplejsze. Posiadają one także dużą ilość tłuszczu w jamie brzusznej co zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca.

Osoby o sylwetce gruszki posiadają mniejszą talię ale większe biodra i nogi. Osoby otyłe z taką budową mogą mieć równie dużo tłuszczu zgromadzonego w jamie brzusznej, jednak ryzyko chorób serca w ich przypadku jest mniejsze, ponieważ więcej tłuszczu odkłada się w ich kończynach. W konsekwencji osoby takie posiadają mniej toksycznego tłuszczu otaczającego ich organy przez co nie produkują szkodliwych hormonów i innych substancji ubocznych.

Osoby posiadające figurę jabłka powinny zwrócić szczególną uwagę na zrzucenie wagi aby zapobiec ewentualnym chorobom, jednak należy pamiętać że tak naprawdę każdy rodzaj figury zobowiązuje nas do utrzymywania prawidłowej wagi.

Szczupła budowa ciała, co zaskakujące, może być niebezpieczna

Jeśli jesteś szczupłą osobą, która może pochwalić się odpowiednią wagą do swojego wzrostu to pewnie nie przypuszczasz, że możesz posiadać nadmierną ilość tłuszczu w podbrzuszu. Prawda jest taka, że nawet takie osoby mogą borykać się z tym problemem i mieć podwyższone ryzyko związanych z nim komplikacji.

Jeśli twoja waga jest idealna bądź bliska idealnej to przeanalizuj proporcje swojego ciała. Zmierz swoją talię oraz biodra a następnie porównaj ich stosunek względem siebie aby ocenić czy jesteś w grupie ryzyka. Jeśli okaże się, że tak zrzucenie tłuszczu z brzucha może poprawić stosunek miar bioder i talii.

Zrzucenie kilogramów po ciąży jest możliwe

Jeśli dopiero co urodziłaś dziecko i martwisz się wyglądem swojego brzucha to wiedz, że zupełnie niepotrzebnie, ponieważ powrót do wyglądu sprzed ciąży może trochę potrwać. Pamiętaj, że wzrost wagi w ciąży jest normalny, a mięśnie brzucha rozciągają się przez 9 miesięcy.

Jeśli karmisz piersią, nie staraj się ograniczać ilości spożywanych posiłków ani nadmiernie szybko zrzucić dodatkowych kilogramów, ponieważ może spowodować to zmniejszoną produkcję mleka. Pozwól sobie i swojemu dziecku na ustalenie grafiku karmienia piersią, a dopiero potem zacznij wprowadzać rutynę pozwalające na zrzucenie wagi. Pamiętaj aby przed zmianą diety w trakcie karmienia piersią skonsultować się ze swoim lekarzem.

Jeśli natomiast nie karmisz piersią, to możesz zabrać się za swoją wagę o wiele szybciej, jednak musisz pamiętać aby myśleć realistycznie. Nowo narodzone dziecko stawia przed tobą wiele wyzwań, takich jak brak snu, mało czasu na posiłki, a nawet stres spowodowany ich jedzeniem.

Po menopauzie zmieniają się proporcję ciała

Określenie „ w średnim wieku” to zwrot, którego nienawidzą wszystkie kobiety. Podczas menopauzy tłuszcz zaczyna odkładać się w górnej części ciała, przez co powiększa się również twój brzuch.

Nawet kobiety, które podczas menopauzy nie zauważyły wzrostu wagi, mogą zauważyć zmianę proporcji swojego ciała w okolicach talii. Większość tych zmian związanych jest z hormonami, które prowadzą do zwiększenia ilości odkładanego tłuszczu z jednoczesną utratą masy mięśniowej.

Nawet jeśli niektóre z tych zmian są nieuniknione nie oznacza to, że jesteś skazana na życie z dużym brzuchem tylko dlatego, że przechodzisz lub przeszłaś menopauzę.

Mężczyźni są bardziej narażeni na odkładanie się tłuszczu na brzuchu

Czy zauważyłeś, że ostatnio twój sześciopak zaczyna bardziej przypominać w wyglądzie beczkę? Mężczyźni bardziej niż kobiety narażeni są na obecność tłuszczu w okolicach brzucha przez co także wzrasta ich ryzyko zachorowania na różne związane z tym faktem choroby. Również styl życia taki jak brak aktywności fizycznej, zła dieta czy nadmierne spożywanie alkoholu może przyczyniać się do odkładania tłuszczu.

Mężczyźni, tak samo jak kobiety, w pewnym wieku zaczynają tracić masę mięśniową, szczególnie kiedy brak im aktywności fizycznej. Około 40 roku życia zaczyna zmieniać się poziom testosteronu oraz estrogenu przez co twoje ciało traci masę mięśniową a zaczyna odkładać tłuszcz w okolicach talii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama