Reklama

Trzy najzdrowsze rodzaje tłuszczów

Tłuszcze należą do grupy składników odżywczych potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jednak tłuszcz tłuszczowi nierówny. Możemy podzielić je na zdrowe i szkodliwe. Niestety, obecnie większość popularnych produktów zawiera te drugie. Pozytywne dla naszego zdrowia tłuszcze sprawiają, że nasz organizm pracuje prawidłowo, a my rzadziej chorujemy i lepiej się czujemy. Warto zadbać o to, by znalazły się w naszej diecie w odpowiednich ilościach. Oto zestawienie najzdrowszych tłuszczów dla naszego organizmu.

Reklama

Tłuszcze nienasycone i ich rola w organizmie

Tłuszcze w naszym organizmie spełniają wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim pomagają wchłaniać witaminy, chronią organizm przed wychłodzeniem, dodają energii i biorą udział w produkcji wielu hormonów. Ponadto, świetnie nawilżają ciało. Zdecydowanie najbardziej korzystne dla naszego zdrowia są tłuszcze nienasycone, które doskonale wpływają na serce. Znajdziemy je głównie w produktach pochodzenia roślinnego, między innymi w awokado i szpinaku, ale nie tylko. Ich spore ilości zawierają również jajka i ryby. Warto włączyć je do swojej diety. Sprawdźmy, w jakich popularnych tłuszczach jest ich najwięcej.

Oliwa z oliwek

Pierwszy z nich to oliwa z oliwek, która nie bez powodu uznawana jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów. Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych zwiera również sporo witamin i minerałów. Oliwa ma świetny wpływ na układ pokarmowy i procesy trawienne. Łagodzi wiele dolegliwości i pozytywnie wpływa na jelita. Ponadto, wykazuje również właściwości kosmetyczne - natłuszcza skórę i przyspiesza jej regenerację. Wykazano również, że wzmacnia serce i chroni go przed zawałem. Z koeli właściwości antybakteryjne oliwy z oliwek chronią organizm przed infekcjami i stanami zapalnymi.

Olej z awokado

Podobnie jak oliwa z oliwek, olej z awokado jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Regularnie dostarczany do organizmu wzmacnia jego odporność, obniża poziom złego cholesterolu i pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto, głęboko nawilża skórę, zapobiega jej przesuszaniu się i opóźnia procesy starzenia się. Znajdziemy w nim sporo witaminy B i E, dlatego działa on pozytywnie na układ nerwowy.

Olej kokosowy

Kolejny superzdrowy tłuszcz, który powinien znaleźć się w każdej diecie, to olej kokosowy. Co prawda nie jest to tani produkt, ale skutki jego działania są naprawdę fenomenalne. Olej kokosowy to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a także witamin i minerałów. Jego regularne jedzenie wpływa pozytywnie na układ nerwowy, pokarmowy, a także opóźnia procesy starzenia się. Warto zamienić popularne oleje właśnie na olej kokosowy. Efekty odczujemy szybciej niż nam się wydaje.

Warto pamiętać

Nawet zdrowe tłuszcze nie powinny być spożywane w nadmiernych ilościach. Nie ukrywajmy, że są to produkty lekkie. Wykazują pozytywne działanie tylko wtedy, gdy dostarczane są organizmowi w odpowiednich ilościach. Warto dodawać je do sałatek, a także stosować do pieczenia i smażenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama