Reklama

Produkty spożywcze, których należy unikać

Odżywianie jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w naszych organizmach. Nie tylko ważne jest to ile zjadamy, ale i co. Każdemu z nas powinno więc zależeć na tym, aby odżywiać się zdrowo. W końcu jesteśmy tym co jemy, a prawidłowa dieta wspomaga nasze zdrowie. Odrzuć więc wszystkie niezdrowe produkty i zdecyduj się na te z dużą zawartością witamin i wartości odżywczych. Czego więc należy unika w swojej diecie? Oto lista najpopularniejszych, a zarazem najgorszych dla naszego zdrowia produktów, których powinniśmy bezwzględnie unikać.

Reklama

Hot-dogi

Z wszystkich fast foodów najłatwiej przychodzi nam zjadanie hot dogów. Dlaczego? Bo są w miarę małe i wydaje nam się, że w związku z tym mają mało kalorii, do tego składają się jedynie z bułki, parówki i musztardy lub innego sosu. Nic bardziej mylnego. W hot dogach nie ma nic zdrowego, ani nic na tyle nieszkodliwego dla naszego zdrowia, aby usprawiedliwiać się podczas zakupu. Bułka używana do hot dogów jest pełna spulchniaczy, a parówki z czego są produkowane wie chyba każdy. Do tego wszystkiego sos, pełen tłuszczy i węglowodanów. Jeżeli koniecznie chcesz zjeść coś na kształt fast fooda, zrób domowe pieczone frytki, na przykład z batatów, albo domową pizzę z ulubionymi dodatkami.

Przetwarzane mięso

Mięso było zjadane przez naszych przodków już tysiące lat temu. Wydawać by się mogło, że jest więc dla nas zdrowe. Jednak obecnie zjadamy w większości mięso przetwarzane. Co to oznacza dla naszego zdrowia? Dodatek wielu substancji konserwujących, które mogą powodować nowotwory czy migrenę. Zrezygnuj więc z wysoce przetwarzanego mięsa. Jeżeli jesteś miłośnikiem wędlin, to skorzystaj z domowych metod ich przyrządzania. W przypadku tłustych produktów, musisz się również liczyć z tym, że podnoszą one poziom cholesterolu.

Gotowe kanapki

Nie miałeś czasu zjeść śniadania w domu lub szukasz czegoś pożywnego i zdrowego na drugie śniadanie? Omiń szerokim łukiem półkę z gotowymi kanapkami. O ile wydawać by się mogło, że jest zdrowa i pełna wartościowych produktów, to w rzeczywistości zawiera warzywa z dużą ilością pestycydów, a do tego kaloryczne sosy. Lepiej zrobić taką kanapkę własnoręcznie z warzywami od lokalnego sprzedawcy lub zjeść owoce.

Gotowe muffinki

Idąc do sklepu ciasta i ciasteczka przyciągają nas smakiem. Nawet te, które wydają nam się mało groźne nie są tak niewinne. Lekkie i puszyste babeczki to mała przyjemność bez większych konsekwencji? Nic bardziej mylnego. Babeczki jak i inne ciasta są przepełnione dodatkami, spulchniaczami i sztucznymi aromatami. Jeżeli chcesz pozwolić sobie na drobną przyjemność, spróbuj przygotować muffinki samodzielnie w domu, ze sprawdzonych składników, zamiast kupować gotowe produkty, pełne konserwantów i sztucznych substancji..

Pieczywo z mnóstwem ziaren

Wydawać by się mogło, że pieczywo z dodatkiem ziaren to samo zdrowie. Jednak większość oferowanych przez sklepy wypieków jest zwykłym białym pieczywem z dodatkiem kilku rodzajów ziaren. Nie są one zdrowe, ani niskokaloryczne. Szukaj pieczywa pełnoziarnistego, jednak bez dodatku mąki pszennej.

Masło orzechowe o zmniejszonej zawartości tłuszczu

Prawda jest taka, że o ile mniejsza zawartość tłuszczu jest kusząca, o tyle zamienniki tłuszczu już nie. Zazwyczaj usuwając jedną substancję, zastępujemy ją inną. W przypadku masła orzechowego jest to najczęściej cukier. Dodatkowa porcja nie wpłynie więc korzystnie na nasze zdrowie. Jeżeli jesteś wiec miłośnikiem masła orzechowego, z pewnością powinieneś postawić na naturalne.

Mrożona herbata

Wydawać by się mogło, że mrożona herbata jest idealnym rozwiązaniem na ugaszenie pragnienia w upalne dni. Niestety nie do końca jest to prawda. Butelka mrożonej herbaty jest pełna cukru i ulepszaczy smaku. Zrezygnuj więc z takich napojów. O wiele zdrowiej wyjdzie przygotowanie mrożonej herbaty własnoręcznie w domu, z naturalnych składników, bez dodatku mnóstwa cukru i innych substancji. Najlepiej użyj do tego herbaty zielonej.

Gotowe sosy

Czy to w słoiczku czy w saszetce, żadne gotowe sosy nie są zdrowe. Żeby się o tym przekonać wystarczy przeczytać skład takich produktów. Znajdziesz tam mnóstwo ulepszaczy smaków i konserwantów. Zamiast kupować gotowy sos do makaronu czy mięs zrób go samodzielnie. Wystarczy kilka naturalnych składników, a naturalny sos będzie gotowy.

Napoje energetyczne

Jeżeli brakuje ci energii nie korzystaj z napojów energetycznych. Ich działanie opiera się na dużej zawartości cukru i kofeiny. Skorzystaj więc ze zdrowszych źródeł jak kawa czy herbata. Dobrym źródłem energii jest również czekolada. Szczególnie gorzka. Do tego jest źródłem magnezu i ma wiele korzyści zdrowotnych. Kiedy kolejnym razem będziesz sięgać po napój energetyczny to zamień go na tabliczkę czekolady.

Żywność pakowana

Plastikowe opakowania żywności są wygodne ale czy bezpieczne dla naszego zdrowia? Niestety nie wszystkie tworzywa sztuczne nadają się do przechowywania produktów żywieniowych. Jeżeli koniecznie chcesz kupić pakowaną żywność, skorzystaj z opakowań oznaczonych jako BPA free. Bisfenol A jest substancją która z łatwością przenika do jedzenia, a w rezultacie do naszego organizmu. Tam odkłada się powodując choroby nowotworowe, otyłość, choroby serca, a u dzieci nawet agresję.

Ryby hodowlane

Dzięki hodowlom ryb mamy swobodny do nich dostęp. Ale czy ich mięso jest równie zdrowe jak tych, żyjących w naturalnych warunkach? Niestety nie. Hodowle stosują antybiotyki, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób, pasze do karmienia ryb, w których często możemy znaleźć substancje chemiczne czy dodatki (barwniki) zapewniające odpowiedni kolor mięsa. Mięso ryb hodowlanych ma obniżoną zawartość kwasów omega 3, które są korzystne dla naszego zdrowia, a także zawierają niebezpieczne stężenia rtęci. Podczas kupowania ryb sprawdzaj więc ich pochodzenie.

Produkty z celulozą

Celuloza czyli inaczej miazga drzewna to nic innego jak drobno zmielone drewno. Używana jest w wielu produktach jako środek zapobiegający zlepieniu produktów, przedłuża okres przydatności produktów. Nie bez powodu jednak ludzie nie odżywiają się drewnem. Nasz organizm po prostu go nie trawi. Dlatego unikaj produktów zawierających celulozę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama